Perakende PageSkin

Tahminler, öngörüler ve Carrefour

CarrefourSA haberleri ve yorumları son günlerde gündemde sıklıkla yer alıyor. Bunu son derece olağan karşılamak gerekiyor. Büyük bir oyuncunun çekilme ihtimali ya da ortağını değiştirme olasılığı elbette ki kolay geçiştirilecek bir durum değil

Eğer CarrefourSA ülkemizden tamamen bir çıkış gerçekleştirirse ne olur? Temelde bir şey olmaz olmasına ama gelen firma mevcut dengeleri ne oranda değiştirir?

O halde birkaç olası seçeneğe değinelim;
a) Carrefour ortağını değiştirerek yoluna devam eder
b) Sabancı grubu tamamını alır (mı?)
c) Yeni bir firma tamamını alır
d) Ülkemizden bir şirket veya konsorsiyum alır
e) Hiçbiri

Daha önceki bir yazımda böyle bir olasılığa ben de değinmiştim. Her şeyden önce ciddi ve büyük bir oyuncudan söz ediyoruz. Ah, vah ne yaparız ederiz de bu krizden çıkarız veya bizi kim alır diyen biri yok ortada. Tedarikçilerinin mal vermeyi kestiği ya da bankaların homurdandığı biriden de. Bu konunun kolay kolay o boyutlara geleceğini de pek sanmam. Dolayısıyla bir anlamda ortak bulur derim, demiştim de…

Sabancı Grubu’nun nasıl bir tavır takınacağı önemli, hisselerini karar doğrultusunda satabilir. Peki, tamamını alır mı? Hisse artışını talep etmesi tamamını almak anlamına gelmese de arka planda göz ardı edilmeyebilir. Ancak tamamını almak grup için stratejik bir karardır. Buna maddi gücü var, manen istiyor mu? Onu bilemem. Grup olarak gıda üretiminden ağırlıklı olarak çekildi denilebilir ama bence bu konu aynı şey değil. Yurt dışından bir perakendeci ya da yatırım şirketi alır mı? Perakendeci daha bildik ve aşina geliyor kulağa. Wal-Mart gene gündeme geliverdi tabi başka büyük perakendecilerde. Yatırım şirketi denince de Migros ve Tansaş satış süreci akla geliyor. Böyle bir sonuç gene gündeme gelebilir mi? Ortadaki pasta belli, olmayacak veya olamayacak demek zor. Hiç belli olmaz demek daha iyisi. 

Türkiye’de kim alır sorusu çok gündemde. Ülker diyenler var, başka firmalar diyen de. Şok’u satın almasından sonra, Ülker için biraz düşünürüm tahminimi yazarken. Şok operasyonu bile bazı yüksek perde tepkilere neden olmuşken, üstüne birde Carrefour! Geçtiğimiz günlerde ülkemizde oluşabilecek bir konsorsiyum düşüncesi de dile getirildi.

Yerel zincirler içerisinden fikir bazında önemli açıklamalar geldi. Bu ne oranda gerçekleşebilir, gerçekleşir ve satın alma teklifi verme aşamasına gelirse, içinde kimler yer alır? Sonuçta bu alım gerçekleşirse neler olur? Bunu yorumlamak için biraz erken diyorum. Öncelikle söz konusu konsorsiyum teklif verme aşamasına gelince ve kimlerden oluştuğu ortaya çıkınca daha iyi yorumlanabilir. O zaman soruları sıralayıp, cevaplarını verebilir veya vermeye çalışırız.

Peki, yukarıdaki diğer seçenekler net ve belli mi derseniz, hayır derim. Ancak en azından bazı isimlerden söz ediliyor. Sürprizleri ise bilmemeyiz. Bazı saklı kalması gereken isimleri de… Bu nedenle öncelikle yerel zincirlerin oluşturduğu veya oluşturacağı bu konsorsiyumun ortaya çıkıp teklif vermesi gerek bence. Eğer teklif aşaması gerçekleşirse o zaman bazı sorular ve dengeler ortaya çıkacaktır. Çok önemli bir kırılma noktasına gelebilir bu konu. Alanlar için ( içlerinde olanlar varsa ayrı ) ulusal bazda önemli bir konuma getiren bir operasyon olur bu. Beraberinde bazı kopmaları da gündeme getirebilir (mi?)

Çünkü zor bir operasyondan söz ediyoruz, alan içinde yöneten içinde. Alışılagelmiş standartları olan, kategoriyi çok iyi yöneten, önemli bir alt yapıya sahip olan, büyük bir kuruluş CarrefourSA… Onun için, her kim veya kimler alırsa alsın çok uzamayacak bir operasyon olacağını tahmin ediyorum. Belki de birçok şey çoktan netleşme aşamasındadır? Bakarsınız hiçbir şey olmaz ya da Sabancı Grubu hisselerini artırır ve yollarına devam ederler. Bu biraz Nasreddin Hoca’ya sorulan kız mı olacak, erkek mi? Sorusunu çağrıştırıyor bana. Bilirsiniz, hem erkek hem kız yazmıştır hoca, kapının önüne ve arkasına. Bana da yazımın sonunda, kazananın ülkemizin ve perakende sektörünün olmasını dilemek kalıyor.
                           
“İşin şanını paylaşırsanız her şey mümkündür. Başkalarına kendine paye çıkarma fırsatı vermek, sonuca varmanın en kolay ve en etkili yoludur.”
                                                                                                                                  Franklin Roosevelt  

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin