Şölen, Anadolu’nun mozaiklerini anlatacak

Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği’nin, Türkiye’nin kültürel mirasını korumak için gerçekleştirdiği “Mozaik Yolu Projesi’nin”ana sponsoru Şölen Çikolata oldu

Şölen, Anadolu’nun mozaiklerini anlatacak

Türkiye’nin kültürel mirasını tüm dünyaya tanıtmak için bir araya gelen Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği’nin yeni projesi ‘Mozaik Yolu’, Elgiz Müzesi’nde düzenlenen bir geceyle tanıtıldı.

Türkiye’nin yeni bir kültürel turizm alanı kazanması, Anadolu mozaiklerinin korunması ve tanıtımları açısından desteklerin artırılması hedeflenen projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyeleri destek veriyor. ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve projenin lansman sponsorluğunu üstlenen Şölen İcra Kurulu Başkanı Elif Çoban’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye,Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin yanı sıra iş ve akademik çevrelerdençok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Mozaik Yolu Projesi ile dünyanın dört bir yanında Anadolu mozaikleri tanıtılacak
M.Ö. 4000’li yıllardan günümüze kadar sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinin yer aldığı bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkan Anadolu’nun mozaik eserlerinin yurtdışında tanıtımını kapsayan Mozaik Yolu Projesi ile İsviçre, İngiltere, İtalya ve Amerika’da lansmanlar gerçekleştirilecek.

Yurt dışı tanıtım etkinliklerinin ilki 11 Şubat’ta İsviçre’nin Gstaad kentinde yapılacak. Ardından Venedik Guggenheim Müzesi’ndeki lansman gerçekleşecek. 2017 yılı içinde ise tanıtım etkinlikleri Victoria and Albert Museum ve Smithsonian Institute’a taşınacak. Dünyanın dört bir yanında Anadolu mozaiklerinin tanıtılacağı lansmanlarda hedef kitle olarak diplomatik çevreler, uluslararası yatırımcı ve iş insanları, kültür ve sanata yatırım yapan kuruluşların temsilcileri, sanatçılar ve akademisyenler belirlendi. Mozaik Yolu Projesi’nin tanıtım toplantıları kapsamındaki etkinliklerde Vodafone desteğiyle hazırlanan mapping gösterisi de yer alacak.