Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum " Türkiye'de bir fabrika kurmayı planlıyoruz"

Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, amaçlarının bir üretim altyapısı kurup, dünyada gelişen tüm teknolojileri anında uygulayabildikleri ürünler üretmek olduğunu aktarırken; her şeyi sıfırdan ürettikleri, teknolojiyi ve altyapıyı da getirip uygulamaya aldıkları bir fabrika kurmayı planladıklarını açıkladı.

Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum  " Türkiye'de bir fabrika kurmayı planlıyoruz"

1)Bize Mcdododan biraz bahsedebilir misiniz? Bu kurgu nasıl ortaya çıktı? Çok rekabetçi bir sektöre sıfırdan girmek için uzun bir fizibilite çalışması yaptığınızı düşünüyoruz?

Mcdodo markası Türkiye pazarına 2018 yılında yaptığımız küçük ithalatlarla giriş yaptı. O zamanlar henüz Türkiye temsilcisi değildik, daha küçük parti ürünlerle bir deneme yaptık diyebilirim. Yani aslında bu sorduğunuz fizibilite çalışmasının bir karşılığıydı. Sonrasında markanın gördüğü büyük ilgi karşısında 2018 yılı sonuna doğru Mcdodonun Türkiye yetkili distribütörü olmaya karar verdik. Mcdodo için Türkiye tabi ki önemli ve girmek istediği pazarlardan biriydi. Ama markayı Türk tüketicisiyle buluşturma fikri, Türkiye distribütörü olarak bizim yani Metro İletişimin bir vizyonuydu. Giderek büyüyen pazardakikaliteli ama fiyat rekabeti yapabilecek ürün açığını gördüğümüz için ve bu ihtiyaca en uygun marka olarak da Mcdodoyu belirlediğimiz için Türkiye pazarına sokmuş olduk.   

 

2)Türkiyede şu anda olduğunuz pazarın büyüklüğü nedir? Mcdodo bu pazarda nerede bulunuyor?

Aksesuar pazarının büyüklüğü pandemiyle birlikte 20 milyon adete ulaştı, bu da 5 milyar TLye ulaştı. Satış olarak ilk sırada akıllı telefonların artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması ve kesintisiz ulaşım ihtiyacı nedeniyle şarj adaptörleri ve kabloları var. İkinci sırayı ise ekran koruyucu camlar ve kılıflar alıyor. Araç içi aksesuarlar da çok satan ürünlerde ilk sıralarda.. 

Bu pazarın tahminimizden de fazla büyüyeceğini öngörüyorum çünkü akıllı telefonların hayatımızda kapladığı yer her geçen gün daha da artıyor. Artık neredeyse diğer elektronik aletleri kullanmaya vakit kalmıyor. Dolayısıyla mobil aksesuarlara olan talep ve ihtiyaç da aynı hızla büyüyecektir. Biz de Türkiye pazarında henüz çok genç sayılabilecek bir marka olarak, istikrarlı ve planlı büyümemizi sürdürüyoruz.

3)Neredeyse bütün pazar yerlerinde bulunuyorsunuz bu satış prensibini benimsemenizin özel bir sebebi var mı?

Mcdodo şu anda dijital ortamda pek çok farklı satış kanalında tüketiciyle buluşuyor. Çok sayıdaki bayimiz, online satış kanallarında ve pazar yerlerinde satış yapıyor. Örneğin Amazon, ürünleri direkt bizden satın alarak kendi platformunda tüketiciye sunuyor. Biz de kendi satış kanallarımız ve e ticaret sitemiz üzerinden satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Ama retail tarafında istediğimiz noktada olmadığımızı söyleyebilirim. Önümüzdeki kısa vadeli planlardan biri retail tarafında daha fazla yatırım yapmak ve büyütmek. 

4) Türkiyede üretime başlamayı planlıyor musunuz? Önümüzdeki dönemde daha büyük firmaların isim hakları ile ilerlemek gibi bir planınız var mı?

Şu an tüm detayları netleşmese de Türkiyede üretim yapma planlarımız var. 2020 ciro hedefimiz  20 milyon TL idi ve bunu yüzde 90-95 oranında gerçekleştirdik. 3 yıl içinde de yıllık ciro hedefimiz 10 milyon dolar. Eğer herşey planlandığı gibi gider ve bu hedefe ulaşırsak, Türkiye'de bir fabrika kurmayı planlıyoruz. Ama bu fabrika yurtdışından gelen parçaların burada bir araya getirildiği sınırlı bir üretim tesisi olmayacak. Her şeyi sıfırdan burada ürettiğimiz, teknolojiyi ve altyapıyı da getirip uyguladığımız bir fabrika olacak. Çünkü artık bu aksesuarlarda, özellikle hızlı şarjlarda çok yüksek bir teknoloji kullanılıyor. Bizim amacımız da o yüksek teknolojiyi sağlayacak bir üretim altyapısı kurup, dünyada gelişen tüm teknolojileri anında uygulayabildiğimiz ürünler üretmek. Yani aslında yapacağımız şey önce teknoloji transferi, sonra üretim olacak. Başlangıç aşaması için 1 milyon dolarlık bir yatırım ön görüyoruz. Sonrasında kademeli olarak artacak. İlk etapta Türkiye pazarındaki payımızı daha da artırdıktan sonra, hali hazırda ihracat yaptığımız Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere ihracat yapmayı planlıyoruz. İstihdam olarak da ilk etapta 50-100 arası bir çalışan sayısıyla başlayıp, üretim bantlarının artışına göre bu sayı da artacaktır. Açıkçası Mcdodo gibi Çin menşeili bir marka olan Xiaominin 30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiyede fabrika kurması bizi çok motive etti ve bu konudaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Biz Metro İletişim olarak Mcdodo dışında farklı markaları da Türkiye’ye getiriyoruz. Ama şu anda ve önümüzdeki dönemde amiral gemimiz ve yatırım yaptığımız ana markamız Mcdodo olmaya devam edecek.

5)Firmanız günlük pratik ürün ihtiyaçlarını karşılıyor şu anda, yakın gelecekte bu ürünlere yenileri eklenecek mi?

Tabi ki yeni ürün planlamalarımız oluyor. Mcdodo üretim merkeziyle görüşerek, özellikle Türkiye pazarına özel, ihtiyaç duyulan ve talep edilen ürünlerle ilgili görüşmeler yapıp portföye yeni ürünler ekliyoruz. Mesela geçenlerde araç içi bluetooth aksesuarla ilgili böyle bir çalışmamız oldu. Piyasada olan mevcut ürünlerde olmayan özelliklerin de eklendiği bir ürün oluşturduk. Zaten mottomuz da varolanı tekrar eden değil, her zaman bir yenilik ve katma değer yaratan, varolanın üzerine yeni şeyler ekleyen sıradan olmayan ürünler ortaya çıkarmak.

6) Sivrisinek kovucular” gerçekten işe yarıyor mu? Bu alet yaz aylarının yıllardır beklenen ürünü olabilir? Bir kaç çeşidi var galiba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu kastettiğiniz ürün Mcdodo markasıyla değil, bizim Metro İletişim şapkasıyla bünyemizde bulunan Xiaomi markasına ait bir sinek kovucu. Sorunuza gelirsek, ben bu ürünün işe yarayıp yaramadığını, ürüne olan aşırı taleple cevaplamak isterim. Özellikle bu yaz, artan sıcaklar ve insanların bir de sivrisinek sıkıntısına tahammülü kalmaması, bu inovatif alete olan talebi de artırdı. Sineği içine çekip orada etkisiz hale getiren bir prensiple çalışan tek bir modeli var. Ürün yüksek teknoloji barındıran ve doğru kullanıldığında sivrisinek sorununa kesin çözüm getiren özelliğinin yanı sıra, dekoratif ve sade tasarımıyla da oldukça beğeniliyor diyebilirim.