Konut alacakların dikkatine!

Öncelikle konut edinme amacımızı belirlememiz gerekir. Yatırım amacıyla satın alınıyorsa getirilerine, kullanma amacıyla alınıyorsa ihtiyaçlarımıza göre karar vermeliyiz. Satın alınması planlanan konutun yaşam kalitesine ve konforuna olumlu etkiler yaratan sosyal ihtiyaçlara (toplu taşıma, okul, hastane, alışveriş merkezi, yeşil alanlar vb.) yakın olmasına dikkat edilmelidir. Satın alınması planlanan konutun yakın çevresinde insan sağlığına zararı olan tesislerin olmaması için bilgi edinilmelidir. Konut veya henüz inşaatı başlanmamış ise arsanın ilgili Tapu Müdürlüğünde araştırması yapılarak tapu kaydı üzerinde ipotek, intifa, kira, haciz vb. Satın alınacak konutun değerini düşürecek veya konut inşaatına başlanmasına engel olacak herhangi bir şerh, beyan olup olmadığı kontrol edilmelidir. İlgili idareler tarafından konutun projelerinin resmi olarak incelendiği ve onaylandığı anlamını taşıyan Yapı Ruhsatının olup olmadığı araştırılmalıdır. Tamamlanmış ve teslime hazır olarak satılan konutun mevzuata uygun olarak yapıldığını gösteren ‘yapı kullanma izin belgesi’ olup olmadığı araştırılmalıdır. Yapı kullanma izin belgesine sahip konut için kat mülkiyeti tesis edilip edilmediği kontrol edilmelidir.

İnşaat aşamasındaki bir projeden konut satın alındığında kat irtifakı tesis edilip edilmediği tapu sicil müdürlüklerinden kontrol edilmelidir. Satın alınması düşünülen konutun vaziyet planı ve mimari projesi incelenmeli, resmi evraklardaki konumu ile mevcuttaki konumunun aynı olup olmadığı tespit edilmelidir.

 

Kat irtifakı tesis edilmiş konutlarda satın alınması planlanan konutun onaylı mimari projesi ile inşaatı devam eden ve tamamlanmış konutun yerinde uygulamasının aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir. İlgili Belediyede mutlaka arşiv dosyası incelenmeli, herhangi bir tutanak, yapı tatil zaptı, yıkım kararı vb. olup olmadığı, imar planı ve yapılaşma koşulları kontrol edilmelidir.

 

Satın alınması planlanan konutun satışta belirtilen alanı ile kullanım alanı arasında fark olup olmadığına dikkat edilmelidir. Net-brüt alanların incelemesi mimari projeden ve bitmiş bir proje ise yerinde tespit ile yapılmalıdır.

 

Satın alınması planlanan konutun satış fiyatına alım-satım tapu harcı, iskan harcı, cins tashih harcı, KDV vb. gibi nelerin dahil olduğu araştırılmalıdır. Satın alınması planlanan konutun bulunduğu projede otopark, sosyal tesis ve spor alanları gibi alanların ücrete tabi olup olmadığı, bunların bağımsız bölüm sayısı ile orantılı olup olmadığı hakkında bilgi edinilmelidir.

 

Satış fiyatı, benzer ve emsal olabilecek konutlarla karşılaştırılmalı, birim metrekare satış fiyatı analiz edilmelidir.

 

Ev almaya karar verdiniz ve seçeneklere tek tek bakmaya başladınız, peki ev almaya karar verenler en çok hangi özelliklere bakıyor?  İşte cevapları:

1)      Ulaşım Kolaylığı

2)      Sosyal Çevre

3)      Sağlamlık ve depreme dayanıklılık

4)      Bulunduğu yer-semt

5)      Yeterli araç park alanı

6)      Fiyat

7)      Prim potansiyeli yüksek merkezi lokasyon

8)      İnşaat teknolojisi

9)      Köklü güvenilir inşaat firmaları tercih ediliyor

10)   Yeşil alan

11)   Sosyal İmkanlar

12)   Güvenlik

13)   Aidat

14)   Isı ve ses yalıtımı

15)   Donanımlı asansör

16)   Akıllı ev sistemleri

 

Konfor sağlayan detaylar: Yeterli prizin olmaması, balkonda musluk olmaması veya banyodaki yanlış eğim gibi durumlar küçük detaylar gibi gözükse de zorluklara sebep oluyor. Yepyeni bir ev aldıktan sonra bu sorunlar nedeniyle eve tekrardan rötuşlar yapmak kimse istemeyecektir. Bu yüzden evleri gezerken yaşanabilir olup olmadığına dikkat edilmelidir. Tolere edilebilir sorunları da eve yerleşmeden önce fark edip çözülmesi ev yaşamını kolaylaştıracaktır.

 

Yeterli güneş ışığı ev dekorasyonlarında ve yaşam alanlarında ferah ve aydınlık evler vaz geçilmez tercihler arasında bulunuyor. İnsanların psikolojilerinde de güneş ışığının çok önemli bir yeri olduğu biliniyor. Bu yüzden ev arayışına girildiğinde, evin pencerelerinin yeterli olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor.

 

Ev satın alırken bunları mutlaka kontrol edin

1)      Duvar Kontrolü. Duvarın dalgalı ya da pürüzlü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer duvarlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmışsa, ek yerlerinin düzgün olup olmadığını inceleyin.

2)      Özellikle eski tip ve kullanılmış evlerde pencere ve pervaz arasında ya da duvar birleşim yerlerinde boşluk ya da düz olmayan kısımlar var mı, birleşim yerleri iyice kontrol edilmeli.

3)      Zemine Dikkat

4)      Ahşap malzeme pek çok evde kapılarda ya da mutfak dolaplarında kullanılır. Evet, bu malzemenin görüntüsü sıcak ve hoştur. Ancak ağaç ve işçilik iyi değilse ileride çok fazla soruna sebep olabilir. Öncelikle ürünlerin hangi ağaçtan yapıldığı sorgulanmalıdır.

5)      Evin su ve elektrik tesisatını kontrol edin

6)      Eğer ankastre ürün ve marka taahhüdü verilmiş yeri satın alıyorsanız eşyaları denetleyin.

7)      Satın alınacak olan evin sosyal alanlarının ve otopark gibi unsurların ücrete tabi olup olmadığı ve aidat stratejisine dair planlamalar önceden öğrenilmelidir.