Kişisel bakımı çocuk ihmal ettiriyor

Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi, “Evlilikte Uyum” başlıklı bir seminer düzenledi

Kişisel bakımı çocuk ihmal ettiriyor

Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi, kurumsal sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor. Proje kapsamında düzenlenen “Anne-Baba Destek Programı’nın 10’uncusunun konusu bu kez “Evlilikte uyum”du. Aile ve Evlilik Terapisti Doktor Obengül Ejder, kadınların evlendikten sonra, özellikle de çocuk sahibi olunca kişisel bakımlarını ihmal ettiklerini söyledi. Seminere konuşmacı olaak katılan Ejder, kadınlara mutlu evliliğin sırlarını anlattı.

Avşar Sinemaları Salonu'nda  Yüreğir Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşen seminere, Kültür Evleri Sorumlusu Ayla Kâhyalar, Kültür Merkezleri kursiyerleri  ve çok sayıda AVM ziyaretçisi katıldı. Adana Özel Avrupa Hospital tarafından sinama salonunun önüne kurulan  stanttaysa katılımcılara devletin aldığı muayene katılım payı dışında ek hiçbir ücretin alınmayacağı muayene çeki hediye edildi.

Kadınlık kimliğini kayboluyor
Kadınların evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra bakımını ihmal ettiğini belirten Ejder, “Evlenmeden önce bakımına, kilosuna ve makyajına önem veren kadınlar, evlendikten sonra adeta dağıtıyor. Aynı eşofmanla temizlik yapıyor, aynı eşofmanla yatıyorlar. Kocalarını bir tarafı hipoyla açılmış eşofmanla karşılıyorlar. Sadece dışarıya bir yere giderlerse özenli davranıyorlar.  Yani evdeki adamı yok sayıyorlar.  Kadınlar evlikten sonra özellikle anne olduktan sonra bir anda kadınlık kimliğini kaybediyorlar. Bu nedenle eşinin ilgisizliğinden yakınan mutlaka aynanın karşısına geçip kendine bakmalı” şeklinde konuştu.

Evde kavga varsa karşılıklı ihtiyaçlar karşılanmadığı içindir diyen Ejder, “Evinizde çatışma yaşadığınız her kimse ben senin hangi ihtiyacını karşılayamıyorum diye sorun. Bu bir duygusal ihtiyaç, cinsel ihtiyaç, fiziksel ihtiyaç veya takdir ve onay olabilir” dedi.

Evlilikte temel becerilerden en önemlisinin iletişim becerisi olduğunu vurgulayan Ejder,  şunları söyledi, “Kadın neler söylüyor? Evliliğin bir görünen birde görünmeyen yüzü var.  Kadın, ‘Eşim evde bir yabancı gibi davranıyor bana. İşten gelince onu kapıda karşılıyorum, yüzüme bile bakmadan içeri giriyor, sadece çocuğu öpüyor, “merhaba kızım neler yaptın bakalım” diyerek hemen onunla sohbet ediyor. Çoğu zaman “çok yorgunum” diyerek kanepede uyuyakalıyor’ diyor. Bundan sonra erkek, neler söylüyor? Madalyonun ikinci yüzünü görmek için erkekle görüştüğümüzdeyse eşinin kişisel bakımını ihmal etmesinden, kendisini temizlik yaptığı eşofmanlarla karışlamasından ve yine aynı eşofmanlarla yatağa girmesinden şikâyet ediyor. Birde kayın valide sorunu var. ‘Evleninceye kadar anneme hiç sesini çıkarmayan eşim evlenince kaplan kesildi. Her gün annemle ilgili sorunları bana anlatıp kavga çıkarıyor, taraf tutmamı istiyor’’ diyor. Madalyonun iki yüzüne de bakınca aslında sorunun tek taraflı olmadığını görüyoruz.”

Paylaşılmamak erkeği mutlu ediyor
Aslında erkeklerin anneleri ve eşleri arasında paylaşılmamaktan mutlu olduğunu anlatan Ejder, “İki kadın arasında paylaşılamamak erkeği mutlu eder. Benim kadınlara tavsiyem lütfen kayınvalidenizle mesafeyi koruyun, asla savaşa girmeyin. Çünkü her zaman kaybedersiniz. Kaybetmemenin tek yolu sizin kendinizi bir adım yukarıda tutmanız, onunla aynı seviye de olmamanız. Çünkü kayınvalidesi  ile geçinemeyen evinde mutsuz oluyor” diye konuştu.