İngiltere referandum kararına sektör başkanlarından yorum geldi

İngiltere, Avrupa Birliği’ndeki (AB) varlığını devam ettirip ettirmemeyi referanduma sundu. Çoğunluk oyunu birlikten ayrılma yönünde kullandı. Türkiye’nin önemli ticari partnerleri arasında bulunan İngiltere’de bundan sonra ne olacak? Türkiye’yle ilişkileri nasıl ilerleyecek? Sektör başkanları hem referandumu hem de Türkiye için önem arz eden konuları değerlendirdi

İngiltere referandum kararına sektör başkanlarından yorum geldi

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo:

“İngiltere, Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden biri. Cari açık fazlası verdiğimiz sayılı ülkeler arasında yer alıyor. İngiltere’nin AB’den ayrılık sürecinde iki konu bizim için önem taşıyor.
İlki Gümrük Birliği (GB) anlaşmasından kaynaklanan kazanımlarımızın devam etmesini arzuluyoruz. İngiltere tarafından da bunun devamı yönünde aklıselimin galip geleceğine inanıyoruz. Ancak endişelerimiz de var. Her şeye rağmen bu kaygılarımızın gerçekleşmeyeceğine inanıyoruz.
İkinci olarak poundun değeri dolar ve avro karşısında yüzde 10 civarında düştü. Bunun zaman içinde toparlanacağını ve kalıcı olmayacağına inanıyorum. Ancak İngiltere ile çalışan firmalarımızın gelirlerinde ciddi bir kayıp söz konusu olacak. Bu nedenle firmalarımızın gerekli önlemleri almaları gerekiyor.”

 


Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin:
“2014 yılında 32 milyon dolar olan İngiltere’ye ayakkabı ihracatımız, 2015’de yüzde 31’lik bir kayıp ile 22 milyon dolara geriledi.
Buna rağmen İngiltere, ayakkabı ihracatımızda ilk 5’in içinde yer alıyor. Bu ülkenin AB’nin dışına çıkması bize sektör açısından bir kayıp yaşatmaz. Aksine yeni dönemle birlikte ihracatımız yüzde 20 artar.
İngiltere, Avrupa’da üretici olan İtalya, İspanya ve Portekiz’den herhangi bir ihracat ve ithalat işlemi yapmadan ayakkabı alıyordu. Bu da bizim rekabet gücümüzü zayıflatıyordu. Ancak AB’den ayrılıkla beraber, rakibimiz olan bu ülkeler avantajlarını yitirecekler. Şartlar eşitlenince Türk ayakkabı sektörü önemli bir avantaj yakalamış olacak.”

 


Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat:
“İngiltere Türk hazır giyim sektörü için çok önemli bir pazar. 2015 yılında İngiltere’ye 2,2 milyar dolarlık hazır giyim ihracatımız var. Diğer taraftan İngiltere AB’nin büyük ekonomilerinde dış ticaret fazlası verdiğimiz tek ülke.  Dolayısıyla İngiltere’nin Gümrük Birliği’nin dışına çıkması ve ihracatımızın vergiye tabi olmasının başta hazır giyim sektörü Türk sanayisine çok olumsuz yansımalarını görürüz. Eğer İngiltere AB’den ayrıldığında Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapmaz ise ihraç ürünlerimizin yüzde 30 vergiye tabi olduğu ABD’dekine benzer dramatik bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz."