Hande Saygılı: Sesli kitap dinleme alışkanlığı, 2020 yılında yüzde 45 oranında arttı

Audioteka Türkiye Ürün Müdürü Hande Saygılı, firmanın kuruluş hikayesini perakende.org okuyucuları için anlattı

Hande Saygılı: Sesli kitap dinleme alışkanlığı, 2020 yılında yüzde 45 oranında arttı

 

  1. Audioteka’dan bize biraz bahseder misiniz? Sizin AudioTeka ile yollarınız nasıl kesişti?

Binlerce sesli kitaba ev sahipliği yapan Audioteka, 2008 yılında Polonya'da Marcin Beme tarafından hayata geçirilen bir sesli kitap girişimi. Dünyanın her noktasında yer ve zaman fark etmeden sesli kitap seçeneklerini meraklılarıyla buluşturma hedefiyle yola çıkan Audioteka, 13 yıllık bir şirket olarak, uluslararası alanda 10 binlerce yabancı sesli kitabın yer aldığı  zengin bir arşive sahip. Ülkemizde ise yaklaşık 3 senedir faaliyet gösteriyor. Kısa zamanda çok sayıda dinleyici kitlesine ulaşan Audioteka, ilk senesini Türkiye’deki yayınevleri ile anlaşma yaparak geçirdi. Sonrasındaki 1.5 sene içerisinde Caffe Nero, Samsung, Total Benzin istasyonları gibi çeşitli markalarla işbirlikleri yaparak son kullanıcı ile sesli kitapları buluşturdu. Daha öncesinde tek tek sesli kitap satışı şeklinde sesli kitapları son kullanıcıya ulaştırırken Ocak 2020 itibariyle tek tek sesli kitap satışının yanı sıra Audioteka Club adı altında abonelik sistemini de devreye soktu.

Benim Audioteka Türkiye ailesi ile yolum 2018 yılında kesişti. Daha öncesinde yine kitap sektöründe Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinde çalışma fırsatım olmuştu. Bu anlamda kitaba ulaşabildiğim her mecrayı çok seviyor ve kişisel olarak da tutkum olan kitaplara yakın olduğum için kendimi şanslı kabul ediyorum. Audioteka ailesinin bir parçası olmaksa çok gurur verici.

  1. Sektörünüzün pazar büyüklüğü nedir? Türkiye’de kitap okuma rakamları Avrupa’nın altında, sesli kitap konusunda durum nedir?

Günümüzde sesli kitaplar daha yaygın hale geliyor. Sektördeki büyüme ise kitap okumaya zaman ayıramayan ve teknolojiyi daha yakından takip eden insanlar arasında gerçekleşiyor. Sesli kitap pazarı, ülkelerin dinamiklerine göre değişkenlik gösteren eğilimlere sahip. Bu noktada dünyada sesli kitap dinleme alışkanlığının ülkeden ülkeye de farklılıklar gösterdiğine şahit oluyoruz. APA’nın yıllık tüketici araştırması, sesli kitap dinleyicilerinin %40'ının daha fazla sesli kitap aldıklarını ortaya koydu.

Türkiye popülasyon olarak Avrupa'nın birçok ülkesine göre oldukça büyük bir pazar. Genç nüfusun artması, bu kuşağın teknolojiye, yeniliklere daha açık ve ilgili olması da Türkiye’yi diğer Avrupa ülkelerine göre farklılaştırıyor. Bu bağlamda Türkiye sesli kitap pazarının çok hızlı gelişeceğini, 2021’nin sesli kitap için altın yıl olacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza, iş birliklerimize ve özel kampanyalarımıza devam ederek Türkiye’deki kitap dinleme alışkanlığını arttırmayı hedefliyoruz

  1. Ortalama bir kullanıcınız haftada veya ayda kaç kitap dinliyor? En çok tercih edilen kitap türleri neler?

Yapılan araştırmalar kanıtlıyor ki, dünya üzerinde sesli kitap dinleme oranları giderek artış gösteriyor. İnsanlar artık evde, sporda, alışverişte, arabada kaliteli zaman geçirmek için tercihini sesli kitaptan yana yapıyor. Tüm dünyada satılan toplam sesli kitap sayısının önemli bir bölümünü çocuk sesli kitapları oluşturuyor.

2020 bazında baktığımızda evde olmayı fırsat bilen yetişkinler, en çok roman dinledi, gençler ve öğrenciler korku hikayeleri ve kişisel gelişim kitaplarına daha fazla talep gösterdi. Ebeveynler de çocuklarına bol bol masal dinletti.

  1. Ünlülerin seslendirdikleri kitaplara ilgi artıyor mu? Bu tüketicilerin sizi tercih etmesini sağlıyor mu?

Dinleyiciler sevdikleri ya da merak ettikleri hikayeleri, olayları, bilgileri aynı şekilde sevdikleri bir ünlünün sesinden duymayı önemsiyor. Bu noktada ünlü sanatçıların yer aldığı sesli kitaplarımızda bir talep yoğunluğu yaşanıyor. Ancak biz Audioteka olarak seslendirme işine bu açıdan değil en kaliteli ve en iyi şekilde anlatabilme meselesi olarak bakıyoruz. Bu konuda çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. Seslendirme kalitesi bizim için o kadar önemli ki, “Güzel anlatılmış hikâyeler” sloganımız aslında çalışma prensibimizin temel argümanlarından birini oluşturuyor. Bu zamana kadar birçok prestijli isimle çalıştık, bunların arasında ünlü isimler de oldu.

  1. Pandemi  2020’yi hiç istemediğimiz bir hale soktu. Pandemi dönemi sizde nasıl geçti? Evde bu dönemde çok vakit geçirdik herkes yeni hobiler edindi. Sizin tüketicileriniz de sizin kitaplarınızı dinleyerek hayatlarına yeni hobiler kattılar mı?

Tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüs sebebiyle uzun bir süre evde vakit geçirdik. Bu noktada binlerce kişi kendini geliştirmek, uzun süredir ertelediği kitapları dinleyebilmek ve kendine vakit ayırabilmek amacıyla sesli kitap platformlarına yöneldi. Pandemi ve dijitalleşme ile ivme kazanan sesli kitap dinleme alışkanlığı, 2020 yılında yüzde 45 oranında arttı. Dinlenen kitapların arasında kişisel gelişim odaklı kitaplar oldukça dikkat çekti. Binlerce dinleyicinin bu süreçte kitaplardan ilham alarak yeni hobiler edindiğini düşünüyoruz. Özellikle de yeni bir dil öğrenme eğilimi ciddi oranda arttı.

  1. Aslında bu tarz bir eğitim, kurumlar içinde çok faydalı olabilir. Çalışanlarının okumalarını isteyen kurumlar sizinle bir işbirliği yapıyorlar mı?

Dünya büyük bir dijital dönüşüm içinde. Birçok dinamik değişiyor, kitap okuma alışkanlıkları da bu dinamiklere dahil. Artık insanlar, sesli kitapları dinlemeyi tercih ediyor çünkü yer ve zaman fark etmeksizin dijital olanaklar büyük kolaylık sağlıyor. Bu noktada müşteri ve çalışanlarını sesli kitap dünyasıyla tanıştırmak, beklentilere uygun yenilikçi dijital servisler sunmak isteyen kurumsal firmalar sesli kitap hizmetlerine yöneliyor.

Audioteka olarak bu zamana kadar birçok kurum ve kuruluşla iş birliklerimiz oldu. Bunların başında Boyner, Total Club, World Mobil, Hepsiburada.com, N11.com,  Beşiktaş Belediyesi geliyor. Bunun yanı sıra Koton, Samsung, Ülker, Eti, Defacto, Cafe Nero, Yapı Kredi, Watsons gibi markalarla da anlaşmalarımız bulunuyor. Yaptığımız işbirlikleri kapsamında çalışanlarının ofis hayatları dışında motivasyonlarını yüksek tutacak bir adım atmak veya müşterilerine 21.yüzyılın yaşam tarzına uygun dijital bir deneyim sunmak isteyen firmalara projeler düzenliyoruz.

  1. Son dönem bütün Türkiye Clubhouse’da yer almaya başladı, sizin de burada bir çalışmanız olacak mı?

Teknolojiyi merkeze alan bir yapı olarak yeni çıkan ve mevcut olan sosyal medya kanallarını çok önemsiyor ve buradaki dinamiklerin işimiz için değerli bir argüman olduğunu biliyoruz. Değişen alışkanlıklar ve beklentileri yakalayabilmek için dinleyicilerle internaktif olarak bir araya gelmek çok mühim. Bu noktada sürekli olmasa da zaman zaman yazarlar ve yayınevleri ile ortak çalışmalarımız olacak.

  1. Eklemek istedikleriniz?

Bugün artık dijital çağın bir gereği olarak teknoloji hayatımızın her alanını domine ettiğinden sesli kitaplara olan talep de giderek artıyor. İnsanlar artık yemek yerken, alışveriş yaparken, spordayken, gün içinde bir şeylerle uğraşırken zamanını daha kaliteli hale getirmek için sesli kitaplara yöneliyor. Bu doğrultuda zengin arşivimizle çalışanlarının kitapların dünyasına dahil olmalarını isteyen kurumsal firmalarla iş birliği yapmaya açığız. Hedefimiz kurumsal iş birlikleri ve farklı içeriklerimizle Türkiye sesli kitap pazarının hızlı büyümesine katkı sağlamak.