Gıda Perakendecileri büyük kongre öncesi bir araya geldi

Ulusal ve yerel modern gıda perakendecileri ile gıda servis zincirlerinin Türkiye’deki tek temsilcisi konumundaki Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), Türkiye’nin en önemli gıda perakendecileri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerini İstanbul’da üçüncü defa bir araya getireceği GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi öncesinde basınla bir araya geldi

Gıda Perakendecileri büyük kongre öncesi bir araya geldi

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), Türkiye’nin en önemli gıda perakendecileri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerini İstanbul’da üçüncü defa bir araya getireceği GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi öncesinde basınla bir araya geldi. 11 Ekim 2016’da 800’ü aşkın katılımla gerçekleşecek ve bu yıl teması “Değişen Müşteri” olarak belirlenen büyük kongre öncesindeki buluşma; müşterinin beklentileri doğrultusunda gerçekleştirdikleri yenilikçi uygulamalarla Türkiye’de gıda perakendesine yön veren profesyonelleri bir araya getirecek.

 

GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ev sahipliğinde 21 Eylül 2016’da Gastronometro’da gerçekleştirilen basın toplantısına GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Dominos Genel Müdürü Aslan Saranga, Şaypa Genel Müdürü Can Özbay, YUM Hukuk Müşaviri Günhan Pikdöken, Obase Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Alpay, Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Özay Hukuk Bürosu Hukuk Direktörü Merter Özay, Detay Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Murat Keklik, Uyum Gıda Genel Müdürü Mustafa Songör, McDonalds Genel Müdürü Oğuz Uçanlar, Tchibo Genel Müdürü Tuba Yapıncak ve Şok Market Genel Müdürü Uğur Demirel katıldı.

 

Üyeleriyle 95 milyar TL’lik ciro ve Türkiye’nin hemen her şehrinde yaklaşık 29 bin satış noktasında 270 binin üzerinde istihdam yaratan ve günde 19 milyon haneden 15 milyon kişiyle doğrudan temas kuran GPD üyeleri, basın toplantısında gıda perakendesindeki en önemli oyuncular olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte kendi alanlarında ekonomiyi güçlendirmek için hedeflerden taviz vermeden çalışmaya devam edeceklerini vurguladılar. GPD üyelerinin altını çizdiği bir diğer mesaj, 11 Ekim 2016’da Wyndham Grand İstanbul Levent’te “Değişen Müşteri” temasıyla gerçekleştirilecek GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi’nin sektöre sağladığı büyük faydalar oldu.

 

Üyeler, değişen müşteriye daha iyi hizmet sunmanın yollarını tedarikçilerle birlikte konuşacakları kongrenin Anadolu’daki yerli üreticilerin ulusal perakende zincirleriyle tanışıp işbirlikleri geliştirmelerinde de büyük rol oynayacağının altını çizdiler.

 

GPD-3. Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim’de

Türkiye’nin en önemli gıda perakendecilerini Anadolu’daki yüzlerce tedarikçisiyle bir araya getirecek olan ve “Değişen Müşteri” temasıyla düzenlenen  GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi, belirlenen oturum konuları kadar konuşmacı isimlerle de dikkat çekiyor. Günün ilk oturumu, “2016 Yılı Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı Perakende Trendleri” konusuyla, araştırma şirketi Nielsen’in sunumuyla başlayacak. Konuşmacı isimler ise Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan ve Nielsen Perakendeci Hizmetler Direktörü Yankı Yalçın olacak. Trendler, alışkanlıklar ve değişen müşteri hakkında kapsamlı bakış açısı sunacak ve yeni nesil müşteriyi anlamak için farklı uygulamaları tartışmaya açacak “Yeni Nesil Müşteriyi Anlamak”ta ise Pladis Turkey&Men&CA Pazarlama Başkan Yardımcısı Başak Kluznick, P&G Türkiye & Kafkaslar Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Celal Artüz, Migros Genel Müdür Yardımcısı Cem Rodoslu ve PepsiCo Türkiye Pazarlama Kıdemli Direktörü Evrim Şen tecrübelerini paylaşacaklar. Panelin moderatörlüğünü Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Capital ve Start Up Dergileri Yazarı Dr. Fatoş Karahasan yapacak.

 

Günün ikinci paneli olan “Perakende Kendini Dijital Hissediyor”da ise teknoloji çağının, dijital dönüşümün iş yapış modellerini nasıl değiştirdiği, farklı perspektiflerle ele alınırken, bu dönüşümün odağında yer alan değişen müşteriye ne kadar hazır olunduğu sorusunun cevabı aranacak. Panelin konuşmacıları Anadolu Restoran İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet Oğuz Uçanlar, 4129 Grey CEO’su Alemşah Öztürk, Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirme Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhanoğlu, Hepsiburada.com Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi, Makro Market A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör olacak.

 

Günün üçüncü paneli ise tartışılacak konu kadar sürpriz konuğuyla da dikkat çekiyor. CNN Türk Ekonomi Editörü olmasının yanı sıra tarım ve finans alanındaki programlarıyla tanınan Cem Seymen’in çarpıcı analizlerde bulunacağı panelde Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan ile Anadolu’dan katılacak yerel üreticiler tecrübelerini ve öngörülerini paylaşacaklar.

 

Günün son paneli “Her Şey Değişir Ama Temel Kurallar Değişmez: Söz Sektörümüzün Duayenlerinde” ise gerçek anlamda gıda perakendesinin duayen isimleri konuşmacı olarak yer alacaklar. Moderatörlüğünü Fatoş Karahasan’ın yapacağı panelde Hacı Abdullah Lokantası Genel Müdürü Abdullah Korun, Ali Pehlivanoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pehlivanoğlu, Migros’ta 32 yıl boyunca genel müdürlük yapan Aziz Bulgu, ezberlerin bozulduğu, taşların yerinden oynadığı gıda perakendesinde değişmeyen temel kurallar konusundaki tecrübelerini paylaşacaklar.

 

Cem Boyner “Eski İhtiyaçlara Yeni Çözümler” anlatacak

GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi’nin kapanış konuşmasını perakende alanında trend yaratan uygulamalarıyla değişim rüzgârları estiren Cem Boyner yapacak. Boyner, Kongre’de “Eski İhtiyaçlara Yeni Çözümler” temalı konuşmasıyla yine ufuk açacak ve değerlendirmelerde bulunacak. Kongrede ayrıca “Fijital Deneyimin Gıda Perakendesine Etkileri” konusunda yapacağı değerlendirmeyle Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal, “Değişen Müşteri Sadakati Programları”na odaklanan değerlendirmesiyle Amerikalı danışmanlık firması Oliver Wyman’dan Nordal Cavadini konuşmacılar arasında yer alırken, GPD Genel Sekreteri Füsun Tavus, derneğin 2016 çalışmalarını paylaşacak.

 

Yerel üreticiler için: Tanışma Maratonu

GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi’nde ilgi çekici etkinliklere de yer veriliyor. Bunlardan biri Tanışma Maratonu. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tanışma Maratonuna yüksek katılım bekleniyor. Tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularını buluşturacak Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki tedarikçiler açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. 2015’te düzenlenen Tanışma Maratonu’nda Anadolu’dan pek çok başarılı girişimci sektörün karar vericisi konumunda olan profesyonellerle bir araya gelmişti. Büyük ilgi gören Tanışma Maratonu, başarılı iş ortaklıklarının kurulmasını da beraberinde getirmişti.

Kongrede, katılımcılardan alınacak cevaplarla sektörün nabzını tutacak olan e-oylama oturumunu Metro Group Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver ve Özay Hukuk Bürosu Hukuk Direktörü Merter Özay yönetecek. Değişen müşteri eğilimleri konusunda sektör ile yapılan röportajlarla desteklenecek oturumda, Nielsen tarafından yapılmış olan araştırmaların cevapları aranacak.

GPD - 3. Ortak Gelişim Kongresi, CocaCola İçecek, P&G, PepsiCo, Unilever ve Ülker gibi dev tedarikçilerin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Etkinliğe Nielsen ve Obase altın sponsor olarak, Chep ise çanta sponsoru olarak destek verecek. Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim 2016 Salı günü, 09:00 – 15:30 saatleri arasında Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleşecek.