Doğa Oran; Müşterilerimizin artan teknoloji ihtiyaçlarına erişmesi için tüm kanallarımızdan hizmet veriyoruz

Teknosa Stratejik Büyümelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Doğa Oran; Teknosa’nın gelecek hedeflerini ve stratejilerini açıkladı

Doğa Oran; Müşterilerimizin artan teknoloji ihtiyaçlarına erişmesi için tüm kanallarımızdan hizmet veriyoruz
  1. 2018 yılında Teknosa’nın gelecek hedefleri ve stratejileri kapsamında göreve başladığınızda hedefleriniz ve projeleriniz nelerdi? Pandemi etkisi ile bu projelerde bir değişiklik oldu mu?

Pandemiyle birlikte teknoloji daha net bir şekilde temel ihtiyaçlar arasına girdi. Uzaktan eğitim, evden çalışma, e-ticaret gibi hayatımızda yeri artan, yeni edinilen bazı alışkanlıklar teknolojiye erişimi daha da kritik hale getirdi. Biz müşterilerimizin artan teknoloji ihtiyaçlarına kesintisiz bir biçimde erişmesi için tüm kanallarımızdan hizmet verdik, vermeye de devam ediyoruz.

Pandemiyle birlikte müşterilerimize erişim kanallarımızı çeşitlendirmeye başlamıştık. Özelikle online alışveriş daha geniş kesimlerce tercih edilmeye başlayınca webchat, whatsapp, Türkiye’de ilk olan video-chat destek, telefonla satış ve araçta teslimat uygulamalarımızı geliştirdik. Webchat ve whatsapp üzerinden sipariş oluşturma ve ödeme alma hizmetimiz var. Sektörde ilk ve tek olan iyzilink dijital kanal satış hizmetimizi müşterilerimizin kullanımına sunduk. Müşterilerimizi 17 kanaldan dinliyor ve sorularına yanıt veriyoruz. Bunların önemli bir ağırlığı da dijital kanallar.

Teknoloji alanında uzmanlaşmış (Category specialist) bir pazaryeri olarak, teknolojiye dair akla gelebilecek tüm ürün ve hizmetleri bütünsel bir deneyim ve Teknosa güvencesiyle bu yılın başında müşterilerimize sunmaya başladık. Kendi sektörümüzde Türkiye’de bir kez daha ilke imza attık. Teknosa güvencesi, teknoloji alanındaki uzmanlığımız, sunduğumuz bütünsel ve tüm kanallardan kesintisiz deneyim ile müşterilerimize daha fazla değer sunmaya devam ediyoruz.

  1. "PREO" markasında son gelişmeler neler yeni ürünler veya kategorilerde ürün çıkarmayı planlıyor musunuz?

Teknosa güvencesini ve tecrübesini taşıyan Preo ürünleri, pazarda yeni teknolojilere, kaliteli ve erişilebilir fiyatlarla ulaşmak isteyen teknoloji severler için çok zengin bir yelpaze sunuyor. Bugün çay-kahve makinelerinden mikrodalgaya, saç kurutma makinelerinden erkek bakım kitlerine, gaming aksesuarlarından ekran koruma ve şarj ürünlerine, aksiyon kameradan bluetooth speakerlara 900’den fazla ürün çeşidimiz var.

2015 yılında ilk ürünlerini lanse ettiğimiz günden bugüne kadar toplamda 8 milyon adet ürünü tüketicilerimizle buluşturduk. Preo ürün gamına bu yıl akıllı saat, çocuk saati, tablet ürünleri ve 32 inç televizyon eklendi. Çok yakında mini buzdolabı, kompakt fırın, otomatik Türk kahvesi makinesi gibi elektrikli mutfak aletlerini eklemeyi planlıyoruz. Bu kapsamda ürün portföyümüzü geliştirmeye devam ederek, tüketicilere erişim kanallarımızı daha da çeşitlendireceğiz.

Öte yandan Preo markamızın daha fazla tüketiciyle buluşması için farklı kanallarda satış opsiyonlarını değerlendiriyoruz. İklimsa bayilerimiz, marketler, benzin istasyonları, Carrefoursa mağazaları ve pazaryerlerinde de seçili ürünlerimiz tüketicilerle buluşuyor. Bu yıl içinde Kıbrıs’a ilk ihracatımızı da gerçekleştirdik. Kanallarımızı genişletmeye devam etmek istiyoruz.

Ürünlerimizin farklı ülkelerde de evlere girmesini istiyoruz. Burada potansiyeller çerçevesinde ticari marka kayıt işlemlerini ilerletiyoruz.

  1. “PREO” adı altında konsept mağazalar açmayı planlıyor musunuz?

Şu an için böyle bir planımız bulunmuyor. Mağaza ağımızı deneyimle güçlendirecek adımlar atmayı sürdürüyoruz.

  1. "Tekno hizmet" adı altında verdiğiniz destekler ve hizmetler nelerdir?

Türkiye’de elektronik ürünlerde en büyük servis ekosistemini oluşturmak için çalışıyoruz. Tüm satış sonrası hizmet ve servisleri yeni markamız Tekno Hizmet altında topladık. Ürüne hızlı erişim müşteri memnuniyeti için büyük önem taşıyor. Biz yaygın mağaza ağımız sayesinde 32 ilde aynı gün ve ertesi gün teslimat sağlıyoruz. Mağazadan teslim alma seçeneğini kullanan müşterilerimizin sayısı artıyor.  İade ve değişim konularında müşterilerimize farklı kolaylıklar sağlıyoruz. Online alışverişlerde kapıdan iade, 30 günde memnuniyet değişimi gibi ayrışan uygulamalarımız var. Hem mağazada hem de müşterinin adresinde yetkili ekiplerimizle sunduğumuz hizmetlerimizle müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu her an yanlarındayız.

Mağaza içi hizmetlerimizle, satın alınan cihazların sorunsuz olarak kullanmaya başlanılması için gerekli tüm ön işlemleri uzman ekiplerimiz gerçekleştiriyor. Müşterilerimizin satış sonrasında ihtiyaçları olan teknik desteği yerinde kurulum ve uzaktan teknoloji destek paketleri ile 7/24 sağlıyoruz. Koruma hizmetimizde TeknoGaranti fark yaratıyor. Hem 3 yıla kadar ek garanti ile ürünün toplam garanti süresini 5 yıla kadar çıkarabiliyoruz hem de hem de kırılma, çalınma, sıvı teması için 1 yıllık sigorta hizmeti sunuyoruz. Kurulum, destek, koruma, bakım ve onarım gibi tüm kapsamlı hizmetleri Full Destek üyelik paketleri altında bir araya getirdik. Teknosa’dan alınsın ya da alınmasın, teknoloji ürünlerine garanti içi ve garanti dışı bakım-onarım hizmeti sunan tek teknoloji perakendecisiyiz. Bu yılın son çeyreğinde tek tıkla servis dönemini de başlatacağız.

  1. Müşteri deneyimini üst seviyeye taşımak için yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Müşterilerimize yeni değerler sunmak için öncü girişimlerimizi sürdürüyoruz. Sistemimizde 18 milyonu aşkın müşteri verisi var. Veri analitiği yetkinliklerimizle müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlama, deneyim haritalarını çıkarma ve müşteri ilişkileri yönetiminde fark yaratmaya odaklanıyoruz. ‘En çok hangi ürünleri birlikte alıyorlar, marka tercihleri var mı?’. ‘Ne sıklıkta ürün değiştiriyorlar, hangi kanalları ne zaman tercih ediyorlar’, ‘Alışveriş sonrası beklentileri neler’ gibi birçok parametreye bakıyoruz. CRM ve veri analitiğini etkin kullanarak müşterilerimizle temasta kalıyor, onlara uygun teklifler sunuyoruz. 

Yeni sadakat programımız TeknoClub’ı da yaptığımız analizler çerçevesinde tasarlayıp, geçen yıl müşterilerimizle buluşturduk. TeknoClub ile müşterilerimizin alışveriş alışkanlıkları ve tüketim eğilimlerine göre farklılaştırılmış Teknosa içi ve dışı avantajlar ve ayrıcalıklar sunuyoruz. Mağazalarımızı dijital yetkinliklerle zenginleştiriyor, müşterilerimize konforlu bir alışveriş deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz.