Dardenia kokoreçi ton balığıyla birleştirdi

Denizin lezzeti Dardenia, geleneksel sokak lezzeti kokoreçi ton balığı ile birleştirerek balık severlerin beğenisine sundu. Ciabatta ekmeği, köz biber, soslar ve baharatlar eşliğinde ton bonfile ve levrek ile hazırladığı Ton Kokoreç’i sokak tadım günleri ile tanıtan Dardenia, ilerleyen günlerde menüsüne yeni geleneksel lezzetler eklemeyi planlıyor

Dardenia kokoreçi ton balığıyla birleştirdi

Geleneksel balık ekmek lezzetini modern ve yenilikçi bir yorumla sunan Dardenia, balık severler için farklı lezzetler sunmaya devam ediyor. Yeni ve geleneksel tatları balık ile birleştirerek menüsünü zenginleştiren Dardenia, sağlık ve doyuruculuğu da ön planda tutuyor.

 

Ton Kokoreç, ince ince doğranmış doğal avcılık ton balığından hazırlanıp özel sos ve baharatlarla pişirilerek Dardenia ciabatta ekmeğinde tüketicilere sunuluyor. Teppanyaki ızgarada ton bonfile ve levrek ile hazırlanan kokoreç köz biber ve baharatlar ile harmanlanıyor. 200 gramlık doyurucu ve sağlıklı porsiyonu ile günlük protein, enerji ve omega yağı ihtiyaçlarını sağlıyor. Ton kokoreç içerisinde bulunan 100 gram ton balığı ile günlük alınması gereken proteinin yüzde 54‘ünü, omega 3 yağ asitlerinin de yüzde 64 ‘ ünü karşılıyor.