Çocuğunuzun dünyasını keşfedin

Adana Optimum Alışveriş Merkezi, ‘Anne-Baba Destek Programları’nın 15’incisinde Aile Danışmanı Uzman Terapist Dilara Pepedil’i ağırladı

Çocuğunuzun dünyasını keşfedin

Çağdaş ve gelişen Türkiye için sosyal sorumluluk bilinci ile eğitim, sağlık, kültürel ve bilimsel alanlarda katkı sağlamayı amaç edinen Rönesans Eğitim Vakfı, Adana Optimum Outlet Alışveriş Merkezi'nde ‘Anne- Baba Destek Programları’nın 15’incisini düzenledi. Programam Terapist Dilara Pepedil konuşmacı olarak katıldı.

Optimum Avşar Sineması’nda düzenlenen "Çocuğun dünyasını anlamak ve yönetmek" konulu eğitim seminerinde ailelere uyarılarda bulunan Pepedil, ailelerin çocuklar üstünde tutumları, çocukların neden dikkat çekmek istediklerini ve annelerin çocuklar üzerinde nasıl başarılı olacaklarını anlattı.

Çocuklar dikkat çekmek istiyor
İlgisiz, sevgisiz ve şefkatsiz büyüyen çocukların dikkat çekmek için çabaladıklarını ve güvenli bağlanma sorunu yaşadıklarını vurgulayan Pepedil, şunları söyledi, “Güvenli bağlanma, çocuğun anne ve babadan ayrıldığında ‘benden uzaktalar ama geri gelecek. Ben kendi başıma bu ayrılık durumuyla başa çıkabilirim’ bilincini kazanmasıdır. İlgisiz büyüyen çocukta, sağlık güvenli bağlanma oluşmuyor. Güvenli bağlanma çocuğun 0-1 yaşında aileden yeterli ilgiyi görmesiyle sağlıklı şekilde oluşuyor. Ayrıca çocuklar, anne ve babalarından yeterince şefkat, sevgi, saygı görmeyince, dikkat çekebilmek için ayrıca çaba gösteriyor.”

Sağlıklı bireyde aile faktörü
Aile içindeki tutumun çocuğun sağlıklı gelişiminde büyük rol oynadığını belirten Pepedil, şöyle devam etti, “Baskıcı aile tutumu ailenin çocuğu kendi kurallarıyla yönetmesi, çocuğun ihtiyacı ve fikrinin önemsemediği tutumdur. Tavizkar tutum ise anne babanın çocuğa aşırı toleranslı davranması ve kuralların tamamen yok sayılması durumudur. Aşırı korumacı tutum, çocuğa 'dışarı çıkma hasta olursun' diyerek hayatını kısıtlaması ve onun gelişim açısından eksik yetiştirmesidir. Bu nedenle dengeleri çok iyi kurmak gerekiyor.”

İhtiyaçlar dengede tutulmalı
Baskıcı, tavizkar ve aşırı korumacı aile tutumlarının çocukların gelişmesinde eksikliklere neden olacağının dile getiren Pepedil, şöyle devam etti, “Doğru aile tutumu demokratik aile tutumu dediğimiz davranış biçimidir. Ailenin kurallarının ve çocuğun ihtiyaçlarının dengede tutulmasıdır. Bu tutumda ne aile çok baskındır ne de çocuk. Bu sistem çocuğun sağlıklı gelişimine katkı sunar.” Pepedil ayrıca seminer sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.