Bir fincan kahvenin çok ötesinde…

14 yıldır Türkiye perakende sektörüne hizmet veren Tchibo, bir kahve markası olmanın ötesinde tüketicilerine yaşattığı farklı deneyimlerle de kendi kimliğini çok başka bir noktaya taşıyor. Özellikle D&R’larla yaptığı iş birliğiyle kitap ve kahveyi de bir araya getiren marka, Türkiye’de yer alan ulusal markalarla çalışmalar yürüterek kahve severlere daha fazla dokunmayı amaç haline getiriyor. Son zamanların vazgeçilmezi olan online kanalda da büyük başarılara imza atan Tchibo, 10’uncu yılını kutladığı bu sene toplam satış cirosunun yüzde 28’ini de bu kanaldan elde ediyor. Türkiye’nin çok kapsamlı ve özel markaları arasında yer alan Tchibo ile ilgili Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak’la marka özelinde çok önemli bir röportaja imza attık…

Bir fincan kahvenin çok ötesinde…

Röportaj: Onur KAYA

 

Tchibo Türkiye’nin pazardaki konumu ve payı hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Tchibo olarak Türkiye’de 14 yıldır perakende sektöründe hizmet veriyoruz. Bu sürede tüketicilere yaşattığımız farklı deneyimlerle sektördeki konumumuzu sağlamlaştırdık. Mağazalarımızın yanı sıra www.tchibo.com.tr  internet mağazamızla ve telefonda ödeme sistemi ile de ülkemizin dört bir yanındaki müşterilerimize ulaşıyoruz. Bulunduğu hemen her ülkede, çekirdek kahve alanında pazar lideri konumunda olan Tchibo, özellikle Türkiye’de temaları ve gıda dışı ürünleri ile ön plana çıksa da taze çekilen kaliteli Tchibo kahveleri müşterilerimiz tarafından büyük ilgi görüyor ve tercih ediliyor. Bizim ülkemiz yeniliğe ve fonksiyonelliğe önem veriyor. Bu da benzersiz iş modeli olan Tchibo dünyasına olan ilgiyi artırıyor. Tchibo’nun pazar payı da bu ilgi ile paralellik arz ediyor.

 

Kahve kültürü Türkiye’de her geçen gün daha da gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Tchibo Türkiye pazarındaki gelişmeleri nasıl yorumluyor? Türkiye pazarını nasıl değerlendiriyor?

Kahve tutkusu dünyada her geçen gün artıyor. Kahve pazarı da bu tutkuya paralel olarak büyüyor. Türkiye’de kahve pazarı son birkaç yılda kahve zincirlerinin ve kahveye olan ilgiyle beraber artış gösterdi ve pazar hacmi de bu oranda artmaya devam ediyor. Türkiye daha çok “çay” ülkesi gibi algılansa da son yıllarda birbiri ardına açılan kahve zincirleri ülkemizdeki kahve tüketimini de oldukça artırdı. Giderek yoğunlaşan iş hayatı, yetmeyen zaman, yaşam tarzını da çok değiştirdi. Eskiden “oturularak” yapılan kahve keyfine şimdi vakit yok denecek kadar az. Artık insanlar birkaç işi bir arada yaparak hayata uyum sağlamak zorunda. Bu da hareket halindeyken kahve tüketimini çok doğal bir hale getirdi. Bu kültür Avrupa’da zaten uzun süredir yaygındı. Biz kahve kültürünün zenginleşmesini, gerçek kahve tercihinin yaygınlaşmasını önemsiyoruz. Bu nedenle de kahveseverlerin gerçek kahve deneyimini arttırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. D&R’larla yaptığımız işbirliği de bunlardan biri. Kitap ve kahvenin bir arada olan algısını güçlendirmek için D&R’ların içinde yer almaya başladık, bu birlikteliğimize aynı hızla önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz.

 

Tüketicinin ve sektörün vazgeçilmezi artık online alışveriş. Sizler bu sürecin bu sene 10’uncu yılını kutluyorsunuz. 10 yıllık tecrübeyle online kanalınızı değerlendirdiğinizde neler söyleyebilirsiniz? Nasıl bir gelişim süreci yaşadınız?

2009 yılında hayata geçirdiğimiz online satış mağazamız, 10 yıldır Türkiye’nin dört bir yanına 7/24 ulaşıyor. 10’uncu yılında 40 milyona ulaşan ziyaretçisi ve her yıl artan satış hacmi ile dev bir internet mağazası olarak konumlanan www.tchibo.com.tr ,  farklı konseptlerin yanı sıra sabit 7 ana kategoride on binlerce ürünü lokasyon ve zaman fark etmeksizin tüketicilerle buluşturuyor. Biz online kanalımızı tüm Türkiye’ye açık, 7/ 24 ulaşılabilir, dev bir mağaza olarak görüyoruz. Dijitalleşme artık perakendecilikte de vazgeçilmez bir unsur. Yaptığımız pazar araştırmaları ve müşteri geribildirimleri sonucunda web sitemizi 2015 yılında yeniledik. Bu yenilenme hem ziyaretçi sayımızı hem de satışlarımızı artırırken, hızla gelişen e-ticarette de bize büyüme ve başarı getirdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına operasyonel süreçlerimizde sürekli optimizasyonlar yaparak, hizmet kalitemizi en üst seviyeye taşımak istiyoruz.

 

Online kanaldaki süreçleri nasıl yönetiyorsunuz? İşin lojistiğinden deposuna, iadesinden kampanyasına kadar nasıl bir vizyona sahip Tchibo?

İnternet mağazamız ile değişen tema ürünlerimizin yanı sıra kahve çeşitlerimizi ve kahve ekipmanlarını da internet üzerinde Türkiye’nin dört bir yanından alma imkânı sunuyoruz. Sürekli yenilenen kampanyalarımız var. Sadece o güne özel indirim ve fırsatlarla da müşterilerimize sürprizler yapmayı seviyoruz. Müşterilerimizin her gün ziyaret ederek, sürekli yeniliklerle ve kendine özel sürprizlerle karşılaşacağı bir platform sunmaya özen gösteriyoruz.  Öncelikle sitemizin kullanıcı dostu olması bizim için çok önemli. Müşterilerimiz, alışverişini kolayca ve güvenle yapabileceğini biliyor. Kullanıcılar, hızlı kargo, internet alışverişlerinde 90 gün içinde Tchibo mağazaları dahil iade ve değişim hakkı, “Tchibo Teknik Servis” hizmeti, kapıda ödeme seçeneği gibi avantajların yanı sıra Tchibo'nun akıllı telefon ve tablet uygulaması ile de cep telefonundan kolayca sipariş verebiliyorlar. Depomuz İstanbul’da olduğu için ürünlerimizin gönderimi İstanbul’dan yapılıyor ve siparişler Türkiye’nin dört bir yanına çoğunlukla 1-2 gün içinde teslim ediliyor.

 

10 senelik bir geçmişin tecrübesiyle konuşacak olursak. Şu an online kanalın cironuzdaki payı ne durumda? Ne kadarlık bir paya sahip bu kanal?

Internet mağazamız 10’uncu yaşında, Tchibo toplam satış cirosunda yaklaşık yüzde 28’lik bir paya sahip hale geldi. Şunu da söylemeden edemeyeceğim; bu oran sektör ortalamasının üzerinde bir orandır. Bu payı her geçen yıl artırmayı hedefliyoruz.

 Kahve severlere çok farklı alternatiflerle de dokunarak Türkiye’de pek örneği olmayan farklı bir konsept sunuyorsunuz tüketicilerinize. Bu farklılık Tchibo’ya nasıl bir geri dönüş sağlıyor? Rakipleriniz özelinde baktığınızda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Kahvelerimizin kalitesi ve lezzeti bizi farklılaştıran ilk unsur. Kahvelerimizin çoğunluğunda yüzde 100 Arabica çekirdeği kullanılıyor çünkü Arabica çekirdekleri dünyanın en değerli ve en lezzetli kahve çekirdeği. Benzersiz iş modelimiz sayesinde müşterilerimize kahvenin yanı sıra pek çok yeniliği bir arada sunuyoruz. Bütün Tchibo mağazaları, tematik ürünlerin satışa sunulduğu gıda dışı bölümü, kafe bar kısmı ve geniş kahve seçeneklerinin yanı sıra kahve tamamlayıcı ürün ve aksesuarların satıldığı kahve bölümü olmak üzere üç ayrı bölümden oluşuyor. Farklı bir iş modeli ve yenilenmiş kahve barı konseptimiz ile İstanbul Trump AVM’de ve Beyoğlu Fitaş’daki D&R mağazalarında hizmet vermeye başladık. D&R mağazalarında, Tchibo kahve barımızı özellikle genç kahve severler çok beğeniyor. Bu mağazalarda ayrıca gıda dışı tema koleksiyonlarımızı, sağlıklı atıştırmalıklarımızı ve sıcak fırın ürünlerimizi de misafirlerimize sunuyoruz. Aynı zamanda kahvelerimizi ve kahve makinelerimizi müşterilerimize daha fazla kanalda ulaştırmak için Migros, Carrefour, Arçelik ve Medimarkt’ın yanı sıra geleneksel kanal için küresel ile işbirliklerimize devam ediyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, Türk insanı yeniliğe çok açık. Farklı, yeni ve işlevsel olanı deneyimlemekte oldukça hevesli. Bu da Tchibo’ya olan ilgiyi artırıyor. Tchibo olarak bulunduğumuz her ülkede yerel kültürü de önemsiyor ve farklı kahve kültürlerine yönelik yatırımlar da yapıyoruz. Yaptığımız kahve odaklı lokal projeler, Tchibo’nun Türkiye pazarında popüler bir marka olmasına önemli katkılar sağlıyor. 2018’de Türk kültürünün çok önemli bir parçası olan Türk kahvesine yaptığımız büyük yatırımla, bu ürünü 100 gramlık paketler halinde müşterilerimize sunmaya başladık. Mağazalarımızda büyük ilgi gören Tchibo Türk kahvesinin paketli satışları yılsonunda hedeflerimizin 2 katına çıktı. Ayrıca Tchibo Türk kahvesi Almanya’da süpermarketlerde de listeleniyor ve büyük ilgi görüyor.

 

Geleceğin perakendesinde tüketiciyi nasıl tanımlıyor Tchibo? Gelecekte nasıl bir tüketici formu bekliyor bizleri?

Geleceğin tüketicisi kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimine odaklanacak ve alışverişin ötesinde müşterisiyle bağ kuran ve deneyim yaşatan markaları tercih edecek. Dünya hızla dijitalleşiyor. Bu dijitalleşmeden en büyük payı perakende sektörü alıyor. Gelecekte daha güçlü bir müşteri profili göreceğiz. Yeni nesil müşteriler mobil kanalları aktif olarak kullanıyor, mağaza ve diğer tüm kanallarda aynı alışveriş deneyimini yaşamak istiyorlar. Yapay Zeka ve ileri teknolojiler alışveriş deneyimimizi değiştirecek. Ülkemize bakarsak; Türkiye’deki tüketici, dünya trendlerini çabuk yakalayabiliyor. Tüketim alışkanlıkları giderek Avrupa’ya benzemeye başladı. Bayram, yılbaşı gibi özel günlerde alışverişte daha fazla zaman ve para harcıyoruz. Türkiye’deki özellikle genç kesim yurtdışına daha çok çıkıyor, oradaki trendleri takip ediyor.  Farklı ülke kültürlerini tanımak, tüketicilerin, diğer ülkelerdeki tüketim alışkanlıklarını kendilerine uyarlamalarını da mümkün kılıyor. Ayrıca Türkiye’de festival ve alışveriş günleri gibi özel etkinliklerin de giderek artması ve ilgi görmesi tüketici profilini de hızla değiştiriyor. Tchibo’nun yaptığı gibi konsept mağazacılık anlayışı Avrupa’ya oranla Türkiye’de daha genç bir alan olmasına rağmen fark hızla kapanıyor.

 

Tchibo’nun gelecekteki planlamalarında neler var? Nasıl bir Tchibo göreceğiz bundan 5 yıl sonra? Türkiye özelindeki planlamalarınızdan ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Tchibo Türkiye olarak hedeflerimizi oluştururken markamızın global stratejisini de korumaya özen gösteriyoruz. Globalde belirlenen stratejilerin ülkelere entegrasyonunda da farklı ve gerekli uyarlamalar yapmamız elbette söz konusu. Tchibo dünyasının temelinde tüketicilere yalnızca ürün değil, fikir ve deneyim sunmak da var. Yenilenen temalarımızla birlikte yeni fikirler, tasarımlar ve lezzetlerle müşterilerimize ulaşmaya devam edeceğiz. Uzmanlığımız olan kahvenin daha çok ön planda olduğu ve bu nedenle müşterilerimize kahve ile verebileceğimiz deneyimlere de daha fazla odaklandığımız projelerimiz ile göreceksiniz bizi. Ayrıca Tchibo perakende dünyasını gelecekte de temsil edecek en önemli alışveriş platformu olan internet kanalımızda da yatırımlar hızla devam edecek. Kullanıcı deneyimi ve ürün/hizmet çeşidinde çok daha zengin bir servis ile müşterilerimize ulaşacağız.