Bilinçli Spor, Sağlıklı Yaşamın Adresleri: Fitness & SPA Center'lar

21 yıldır alışveriş merkezleri ve gayrimenkul sektörlerinin önemli projelerinde “Genel Müdür, Koordinatör” vb. üst düzey yönetici olarak çalışan; kiralama ve yönetim danışmanlığı hizmeti de veren, AVM’lerin yönetim ve kiralamasına dair yazdığı 3 kitabı ile tanınan Engin Yıldırım, halen PerAVM Kiralama ve Yönetim Danışmanlık'ın Genel Müdürlüğü'nü yürütüyor. Perakende.org için yazılar yazan Yıldırım, bu yazısında günümüzdeki fitness & spa merkezlerin başarılı olmasındaki püf noktalarını anlattı..

Bilinçli Spor, Sağlıklı Yaşamın Adresleri: Fitness & SPA Center'lar

Günümüzde bireyler hızla yükselen spor bilinci sayesinde ''ruhen ve bedenen sağlıklı bir yaşam sürebilme ve sosyalleşme'' adına Spor Merkezleri’ nin profesyonel oluşumlarına dâhil oluyorlar. Yoğun iş temposundan ve günlük stresten arınmanın en iyi yolu olarak görülen spor merkezlerine gün geçtikçe talep artmaktadır. Artan talep sayesinde sektörde yer alan markalar kalitelerini ve sunmuş oldukları hizmet kalemlerini genişleterek müşteri memnuniyetini en üst standartlara taşıyarak sektöre ve hizmet alanlara artı değer katmaya devam ediyorlar.

 

Türkiye’de sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında önemli etkileri olan kulüplerin, fedarasyonların, üniversitelerin yanı sıra özel işletmelere de büyük görevler düşmektedir.

 

Başarılı Fitness &SPA Center İşletmelerinin Püf Noktaları:

·         Spor Merkezlerininin sunduğu hizmetin kalitesi ve bunun devamlılığının sağlanması,

·         Spor tesisi rahat ulaşılabilen bir lokasyonda olmalı,

·         İç dizaynının dinamizme ve motivasyona yönlendiren bilinçli bir mimari tasarıma sahip olması,

·         Kişilerin beklentilerine ve hedeflerine ulaşmalarında en büyük rol oynayan eğitmen kadrosunun yeterli donanıma ve iletişim pratiklerine hâkim olması,

·         Kullanılan cihazların ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olması,

·         Kişilere özel hazırlanan programların 'takip performansı ve diyetisyen ve hekim desteğiyle birlikte' sunulan özel hizmet anlayışıyla belirlenmesi,

·         Kullanılan tüm ürün ve alanların hijyen olması,

·         Üyelere, tesiste geçirdiği süre içerisinde; profesyonel destek, konfor ve güvenin verilmesi;  Bu koşulları sağlamanın yanında var olan standartları uzun vadede korumak, ticari ve müşteri memnuniyeti bazında çok önemlidir.

·         Spor Tesisi kurmayı planlayan işletme sahiplerinin hedefleri ve tesislerden beklentileri tamamen farklılık göstermektedir. Tesisin hizmet vereceği hedef kitlesinin beklentisini karşılamak, hedef kitle kapasitesini karşılayabilecek m2 lerde planlama yapmak gerekmektedir.

·         AVM veya binanın proje çizim aşamasında Fitness Center & SPA'ya ayrılan salonun m2'si, teknik alt yapısı, yüksekliği, ünitelerin oturumu, cafe alanı vs. eğer varsa havuzla ilgili detaylar, teras ve üyeler için ayrılan otopark ihtiyaca göre çizilmeli, planlanmalı... Konuyla ilgili tecrübeli mimari ekip tarafından proje çizilmeli ve proje çizim aşamasında potansiyel kiracılardan görüş alınmalıdır.

 

Günümüzde özellikle büyükşehirlerde insanlar zamanlarının kısıtlı olması nedeniyle ''ulaşımı kolay, otopark problemi olmayan'', aynı zamanda 'alışveriş, yiyecek, market ve eğlence' ihtiyaçlarını da giderebilecekleri AVM'lerde yer alan spor salonlarını tercih ediyor. Öte yandan insanların yoğun olarak yaşadığı, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmiş semtlerde, plazaların yoğun olduğu bölgelerde; AVM dışında açılan spor tesisleri de özellikle yürüme mesafesinde oturan veya spor tesisine yakın yerlerde çalışan kişilerce tercih edilmektedir.

 

Spor tesisleri açısından da potansiyel müşterilerin yoğun olarak geldiği AVM'lerde yer almak avantaj teşkil etmektedir. AVM işletmesi açısından da Fitness&SPA Center hizmetini veren kiracısının yer alması hedef kitleyi  merkeze çekmek ve diğer kiracılarla sinerji oluşturması açısından önemli bir artıdır.

 

Peki Fitness Center'larda Etkinliğin Önemi Nedir ?

 

Üye profilini ve çevresel imkânları değerlendirerek, çıkan sonuçlara göre hareket etmek etkinlikleri başarıya ulaştırmak için önemlidir.

Spor merkezleri sağlıklı yaşam anlayışından sonra sosyalleşmenin ana unsur olduğu yaşam merkezleri haline geldiği için sosyalleşme kavramı ihtiyaçlar listesinde üst sıralara yükselmiştir.

Sosyalleşme, belirli bir grubun veya toplumun yaşam tarzının öğrenilmesi, aynı zamanda da karşılıklı bir etkileşim sürecidir. Bu öğrenme sürecinde, toplumdaki kalıp davranışlar birey tarafından kişiselleştirilir ve sonuçta birey, o topluma ya da gruba ait bir kimlik geliştirir. O yüzden Spor merkezlerinde oluşturulacak olan etkinlik planlaması mevcut üye profili ve ilgi duydukları alanlara göre oluşturulmalı ve organize edilmelidir.

Bir tesisin lokasyonu etkinlik planlamalarına büyük ölçüde yön verir. Deniz kenarında yer alan bir tesiste su sporlarına yönelik etkinliklere ağırlık verilebilirken, doğayla iç içe olan bir tesiste ise dağcılık aktivitelerine yer verilebilir. Günümüzde birçok kişinin plaza yaşantısı içerisinde olduğu düşünülecek olursa avm projelerinde ya da şehir merkezinde yer alan tesislerde indoor aktivitelere ağırlık verilirken, outdoor aktiviteler ise mevsimsel etkinlik planlamaları olarak organize edilmektedir. Aktivite programları belirli periyodlarda önceden duyurulur ve üyelerin aktivite programını spor programlarına ve hobilerine paralel seçme şansı oluşur.

 

- Köşe yazıma katkılarından ötürü ''her bireyin daha sağlıklı bir yaşama dâhil olması için spor bilincini oluşturan ve sunulan hizmet kalitesiyle misafirlerine tesislerinde de geçirdiği kaliteli zaman dilimleriyle spora olan ilgiyi tutku haline dönüştürmeyi başaran Sn. Hüseyin Valentino ERİKÇİ’ye (Carrera Fitness & SPA yönetimine) teşekkür ederim.