Bigoldi’den Türkiye’de bir ilk; 8 ayar altın takı kiosku Ankara Optimum AVM’de açıldı

Bigoldi’den Türkiye’de bir ilk; 8 ayar altın takı kiosku Ankara Optimum AVM’de açıldı

Bigoldi Jewellery’nin geçtiğimiz günlerde Ankara Optimum Outlet AVM’de açtığı stantta sadece 8 ayar altın kolye, 8 ayar altın bileklik, 8 ayar altın küpe satışı yaparak, AVM ziyaretçilerinin büyük ilgisini topladı.  Bir AVM standında altın satışına şahit olmayan tüketicilerin ilgi odağı oldu, genellikle gümüş ürünlerle AVM’lerde sıklıkla karşılaşan AVM gezginleri bir ilkle karşılaştı. Bu ilki Türkiye’de gerçekleştiren Bigoldi Jewellery kurucusu Gökhan Küçükbayram ile açılış sonrası bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hayırlı olsun, tebrik ederiz, genellikle mağazalarda görmeye alışkın olduğumuz kuyum sektörünü bir kioska taşıdınız ve ürün gamınızı sadece 8 ayar altından oluşturdunuz, 8 Ayar tercihinizin sebebi nedir?

-Çok teşekkür ediyorum, Ankara’da hali hazırda 2 adet mağazamız zaten vardı, tescilli E Ticaret markamız olan Bigoldi.com’u bu sene yayına aldık, dijital pazarlama çalışmalarına hayli yatırım yaptık ve nihayetinde gözlemlerimiz doğrultusunda Türkiye’de 8 ayar altın takılara olan önyargının kırılmış olduğunu en çok satan ayar çeşidinin 8 ayar olduğunu gösteren verileri gördüğümüzde anladık. Yükselen altın fiyatları ülkemiz müşterisini 22-18-14 ayar gibi yüksek milyemli ürünleri satın almaktan biraz uzaklaştırmış gibi görünüyordu, benzer çıkarımları var olan mağazalarımızda da yapmaya başladıkça pazardaki açık gözümüzde daha da büyüdü, bu açığı kapatmak ve herkes için ulaşılabilir olan 8 ayar altın modelleriyle AVM müşterisine buluşturmak için kolları sıvadık, fizibilite çalışmamızı yaptık ve hemen ardından AVM yönetimiyle iletişime geçtik, geçtiğimiz Pazar günü ise mağazamızı açtık.

Bir ilk gerçekleştirdiniz,  peki standa olan ilgiden memnun musunuz?

Kesinlikle, gelen müşteriler durumu şaşkınlıkla karşılıyor, meslektaşlarımız aynı şekilde, ürünleri nasıl muhafaza ettiğimizi merak ediyorlar, gümüş zannedenler, tanıtım alanlarında altın yazısını görür görmez dönenler ve inceleyenler, sorular soranlar, alışveriş yapanlar bizi bir hayli mutlu ediyor. Tüketiciler bir kuyumcu mağazasına girmek istediğinde harcama yapacağı tutarla ilgili belirli maddi önyargılar ve kaygılar taşıyor, biz bunu kırdık ve kırmaya devam edeceğiz diyebilirim.

8 Ayar Altın ile diğer ayarların farkları Nelerdir? Ayırt etmenin yolları nelerdir?

Meslektaşlarımız haricinde görüntüsüne bakarak 8 ayar altın ile 14 ayar altını birbirinden ayırt etmek çok zor, altının ayar değeri 1000’de saf altın oranını ifade eder 8 ayar altın binde 333 saf altın oranına sahiptir, bu gözle ayırt edilebilecek bir ayrım değildir. 8 Ayarın farklı ayar seçeneklerine göre avantajları da dezavantajları da bütün ürün gamlarının bütün gruplarında olduğu gibi mevcut olsa da 8 ayar altın takıya yoğun bir rağbet mevcuttur. Yenilikçi bir yaklaşımla bu rağbeti ticari bir başarıya çevirmek ilk hedefimiz.

Yakın zamanda farklı AVM’lerde de Bigoldi Jewellery standlarını görecek miyiz? Bu yönde bir çalışmanız mevcut mu?

Evet, şuan Ankara’da ve birkaç ilimizde daha fizibilite çalışmalarımız sürüyor, öncelikle sistemlerimizi kurup gerekli altyapıyı sağladıktan sonra çok hızlı bir şekilde şubeleşmeyi düşünüyoruz, Bigoldi ismini yakın bir zamanda Türkiye’nin her bölgesine taşımak istiyoruz.