Berber Dükkanı Sohbetleri, bu kez 01 Burda AVM’de

YANINDAYIZ Derneği tarafından düzenlenen Berber Dükkânı Sohbetleri, bu kez 01 Burda AVM ev sahipliğinde 22 Mart 2022 Salı günü gerçekleştirildi

Berber Dükkanı Sohbetleri, bu kez 01 Burda AVM’de

Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratma hedefiyle kurulan YANINDAYIZ Derneği tarafından düzenlenen Berber Dükkânı Sohbetleri, Esas Gayrimenkul’ün Adana’da hayata geçirdiği 01 Burda AVM ev sahipliğinde 22 Mart 2022 Salı günü gerçekleştirildi. 01 Burda AVM Performans Gösteri Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte; Esas Gayrimenkul CEO’su Cem Eriç, Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane ve Penti İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Selim Arda Üçer konuşmacı olarak yer aldı. Özellikle erkeklere, erkeklik halleri konusunda ayna tutmanın amaçlandığı ve toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının öneminin vurgulandığı etkinliğe Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan ve bölge halkının yanı sıra yerel yönetim ve STK’lardan önemli isimler de katıldı.

Dernek üyelerinden Esas Gayrimenkul CEO’su Cem Eriç, Berber Dükkanı Sohbetleri konuşmasında “Toplumsal cinsiyet eşitliği, tüm dünya için kritik bir konu. Çünkü bu alanda oluşan eşitsizlik geleceğimiz için endişe verici boyutlara ulaştı. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına dayalı kalıp yargıların değişmesi, buna neden olan her türlü engel ve önyargıyla mücadele edilmesi gerekiyor. Bunu da ancak kadın-erkek demeden hepimiz inanır ve çabalarsak başarabiliriz. Daha eşit yarınlar için vakit kaybetmeden, bugün bir şeyler yapmaya başlamalıyız. Çünkü toplumsal cinsiyet dengesi sağlanabildiğinde, dünya çok daha güzel bir yer olacak.” dedi.

Dernek kurucu üyelerinden Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, “İş dünyasının toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda net bir duruş sergilemesi, mücadelenin tam ortasında yer alması çok önemli. Kurumsal çabaların yanı sıra, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı verilen mücadeleye bireysel olarak destek olmak da aslında sanıldığı kadar zor değil. İşe cinsiyet rolleriyle ilgili değer ve inançlarımızı yeniden gözden geçirerek başlayabiliriz. Cinsiyete dayalı ayrımcılık yapmamaya özen gösterebilir, varsa önyargılarımızı yıkmaya çalışabiliriz. Sözel ve yazılı ifadelerimizde ayrımcı kalıplardan uzak durabiliriz. Gelecek nesillere eşitlik ve hakkaniyet konusunda iyi bir örnek olmak için çabalayabiliriz. Diğer bir deyişle, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmeyi ve bu eşitsizliğin bir parçası olmamayı seçebiliriz.” şeklinde konuştu.

Dernek üyelerinden Penti İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Selim Arda Üçer ise “Her mücadele, her zorlukla başa çıkma çabası umut gerektirir. Umut için de çoğu kez bir hayale ihtiyacımız var. Benim de bir hayalim var. İnsanların toplumsal cinsiyet rollerinden sıyrılıp eşit bir düzlemde kendi olabileceği ve çocuklarımızı korkmadan yetiştirebileceğimiz bir toplumda yaşamak. Bu hayalin gerçekleşmesi için kurumsal, bireysel çabaları çok önemsiyor ve içerisinde yer almaya çalışıyorum” dedi.