Bağdat Caddesi’nin AVM mantığı ile yönetilmesi ve kiralanması

Alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri de Kadıköy’ün Bağdat Caddesi’dir. Alışveriş merkezi deyince illa kapalı bir mekan düşünmemek gerekir. Önemli olan alışveriş merkezinin tek bir çatı altında yönetilmesi, kiralanması ve baştan aşağı alışveriş merkezinin bir yaşam merkezine dönüştürülmek üzere kurgulanmasıdır. Bağdat Caddesi tek başına aurası olan, açık bir alışveriş mekânı. Caddenin marka değerini artırmak, yeniden cazibe merkezi haline getirmek için AVM Mantığı ile yönetilmesi ve kiralanması lazım. Böylece Cadde civardaki AVM’lerle rekabet edebilen, markaları, etkinlikleri ile yeniden cemiyetin buluşma ve yaşam merkezi haline getirilebilir.

Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve benzeri çok sayıda mağaza ve markaların yer aldığı, alışverişin kalbinin attığı caddeleri alışveriş merkezi mantığı ile tek çatı altında yönetmek bu caddelere önemli artılar katacaktır. Bizde bir alışkanlıktır, bir yerde bir iş tutarsa, birileri gelir yanı başına aynı veya benzer işi açar. Böylece hem kendi payını hem de komşularının payını azaltır. Oysa belki orada tamamlayıcı başka ürünün satışına ihtiyaç vardır ama araştırma yapmadan, eksik olan ürün/hizmetler tespit edilmeden benzerini açmayı tercih eder. Halbuki, o bölgede eksik olan ürünün satılacağı bir dükkan açılsa hem kendine yarar sağlayacaktır hem de komşusunun payını artıran bir sinerji oluşacaktır.

 

Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi vd. Önemli cadde ve sokaklarda yer alan dükkanların, iş yerlerinin mülkiyeti farklı kişilerde olduğu için tüm bu yönetim ve kiralamalar mülk sahiplerinin rızasıyla olması lazım tabiki. Alışveriş merkezi olmanın temel özelliklerinden biri de mağazaların kiraya verilmesidir. Yani dükkanlar satılmaz. Alışveriş merkezinin önemli bir özelliği ve avantajı da budur. Satılan dükkanlara hangi markaların geleceğine, kimin hangi dükkanı açacağına karışamazsınız.  Alışveriş merkezlerinde tek bir çatı ve yönetim altında hedef kitleye ve konsepte göre mağaza karması oluşturulmaktadır. Kiralamalar da bu mağaza karmasına göre yapılmaktadır. Keşke Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi’ndeki esnaflar belediyenin öncülüğünde, kendi içlerinde bir yönetim kurulu oluşturup profesyonel bir alışveriş merkezi kiralama ve yönetim danışmanının, caddedeki sivil toplum örgütlerinin ve kamu kuruluşlarının da desteğini alarak caddeyi baştan sona alışveriş merkezi mantığında yönetebilseler. Ve aynı alışveriş merkezlerinin yönetimlerinin yaptığı gibi, caddenin ürünlerini tek bir merkezden karşılayabilseler, insanlara tanıtabilseler…

 

Alışveriş merkezi yönetim ekibinde yer alan yöneticilerin görevindeki fonksiyonları yerine getirebilecek, danışma kurulu niteliğinde bile olsa profesyonel bir ekip oluşturulmalı. Bu ekip dükkân, iş yeri sahipleri, sivil ve kamu kesimi temsilcilerinden oluşan yönetime bağlı çalışabilir. Cadde’de hangi markalar eksik tespit edebilir, boşalan dükkânların yerine mülk sahibine hangi markaları getirebileceğini önerebilir.  Caddenin belirli noktalarında, caddedeki markalar, mağazalar, sosyal, kültürel ve eğlence merkezleri, tarihi ve turistik mekânlar vs. hakkında bilgi veren, halkın sorularını cevaplayan ve sorunlarını çözme konusunda en azından doğru adrese yönlendiren danışma ofisleri oluşturulabilir. Sponsorlarla görüşmeler yapılıp caddede yapılan etkinliklere destek alınabilir veya onların yapacağı özel etkinlik ve promosyonlar için ev sahipliği yapılabilir.

 

Cadde’de yer alan mağaza, marka, tüm özel kuruluşlar kamu kuruluşlarının da desteğini arkasına alarak ortak etkinlikler yapabilir, kurumların kendi firmaları için yaptığı etkinlikler birbirlerine sinerji sağlayacak şekilde organize edilebilir. Ortak süsleme yapılabilir ve caddeyi temsil edecek maskot çalışması yapılabilir. Bu maskotla çok çeşitli etkinliklere, yayınlara imza atılabilir. Caddenin kurumsal kimlik çalışmaları da yapılabilir ve caddede yer alan herkes kullandığı her türlü matbuatın bir köşesinde caddenin logosunu da kullanabilir. Caddedeki mağazaların, markaların sesi olacak ortak gazete ve dergiler çıkarılabilir. Caddede ortak müzik yayını yapılabilir. Vitrin ve tabelaların caddenin kimliğine uygun olacak şekilde ve belirlenen standartlar çerçevesinde dizayn edilmesi sağlanabilir, teşvik edilebilir.

Büyük caddelerin AVM Mantığı ile yönetilmesi ve kiralanması zor ve uzun zaman alacak bir organizasyon gerektirir. Ancak daha küçük sokakların belirli bir konsept ile kiralanması, yönetilmesi birtakım girişimcilerin, danışmanların daha kolay yapabileceği bir çalışmadır. Ana caddelerin yan sokaklarında belirli ürünlerde ağırlık sağlanabilir. Örneğin bir sokakta turistik /hediyelik eşyalar satılır, diğeri ise beyaz eşya/düğün/evlilik ürünlerinin satıldığı çekim merkezi haline getirilebilir; Yan sokak yöresel yemeklerin satıldığı restoranlardan oluşabilir, diğeri ise halıcılar caddesi olabilir. Lüks markalar belirli bir bölgede, teknoloji/elektronik mağazaları bir bölgede; Butikler belirli sokaklarda toplanabilir, perde kumaşlar belirli sokalarda vs. Yani AVM’lerdeki shop mix ( marka karması)  sistemini olabildiğince belirli Caddelere ve sokaklara da uygulayabiliriz. Böylelikle mevcut marka cadde ve sokakların değeri artar veya yeni marka ve caddeler oluşturabiliriz. Bu cadde veya sokakların da AVM’lerdeki özel güvenlik ekipleri benzeri güvenlik ekipleri de oluşturulabilir.

 

Alışveriş merkezlerine benzer bir yönetim tarzı yani ortak bir yönetim anlayışı geliştirilse sanırım Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi dünyanın özel ve ender alışveriş merkezlerinden biri olacaktır. Bu konuda Belediyeler öncülük edebilir ve alışveriş merkezlerinde uzun yıllardır kiralama ve yönetim yapmış profesyoneller belediye önderliğinde oluşturulacak yönetim kuruluna danışmanlık hizmeti verebilir.