Perakende PageSkin

Ateşten Sanat Armada’da

Emekli Hava Astsubayı Recep Asena tarafından açılan “Yakma Resim Sergisi” 23 Şubat – 3 Mart günleri arasında sanatseverler ile buluşuyor

Ateşten Sanat Armada’da

Konya’da yaşayan emekli hava astsubay Recep Asena, kaybolmaya yüz tutan sanatlardan birini yaşatıyor. Asena, yakma tekniğini kullanarak resim yapıyor. Recep Asena, 35 yıl önce bir arkadaşından esinlendiğini ifade ediyor, “Daha sonra öğrenmeye karar verdim. Zamanla da geliştirdim ve resim çalışmalarımda kullandım. Türkiye’de bu sanatı uygulayan çok az isim var. Yaşım ilerledi, bu sanatın devam ettirilmesini istiyorum, öğretecek gençler arıyorum.”

Yakma resim sanatı ile ilgili çeşitli araştırmalarda bulunan Recep Asena, “Avustralya yerlileri olan Aborjinler haberleşmede kullanmışlar. Dünyaya bu şekilde yayılmış. Daha sonra Amerikalılar ve Avrupalılar resime taşımış. Türkiye’de bu tekniği çok iyi uygulayanlar var. Çok sabır gerektiren bir sanat dalı olduğu için pek fazla ilgi görmüyor. Sanatseverler içerisinde ilgi gösterenler var. Şimdi tek isteğim gelecek kuşakların devamını getirmesi, artık bunun için mücadele edeceğim” dedi.

Yakma tekniği ile yapılan eserler 3 Mart’a kadar Armada Alışveriş ve İş Merkezi’nde sergilenecek.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin