Perakende PageSkin

Armada yenileniyor

Merkezi konumu ve güçlü markalardan oluşan mağaza karması ile hayat koşuşturması arasında kısa bir mola vermek isteyenler için Ankara’da bir yaşam alanı olan alışverişin amiral gemisi Armada AVM renovasyon sürecini tamamladı. Projenin mimarı Ali Osman Öztürk, yenilenen Armada’yı “Ankara’da iyi vakit geçirilebilecek, konserler, kültürel etkinliklerin yapılacağı bir mekân olarak düşündük. Yemek, sinema, eğlence gibi sosyal aktiviteler ile bir buluşma noktası” olarak tanımladı

Armada yenileniyor

Armada, büyüyor ve yenileniyor. Büyüme kararı almasındaki etkenler nelerdir?
Armada projesi Söğütözü bölgesinin ilk yapılarından biri… On yıl önce yaptığımız bir proje. Ankara kent merkezinin batıya doğru gelişimi 1980’lerden sonra hızlandı. Projenin, gelişimin olduğu merkez bir bölgede konumlanması önemliydi.  Kent sürekli değişen ve çeşitlenen dinamik bir yaşamı içeriyor. Zamanla eski yapıların yanına yeni yapılar eklendi. Söğütözü bölgesi, bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, iş dünyası, önemli dernek ve odaların bulunduğu bir yerleşim haline geldi. İnşaat başladığında bugün yakın çevrede gördüğümüz yapıların hiç biri yoktu. Gelecek on yıl içinde de bölgeye yeni yapılar, yeni yaşamlar eklenecek. Biz projede farklı işlevleri bir arada bulunduran karma kullanımlı bir yaşam olmasını hayal etmiştik.  Armada büyüme projesi için yönetime dönem dönem bazı öneri projeler yaptık. Bu öneride de yine yaya sokağını destekleyecek kullanımlar ve ofis yapıları vardı. Şimdi eklenen bölüm, bölgede bir yaya ekseni oluşturma projesinin gerçekleşmesini içeriyor

Bulunduğu noktayı yeni kent merkezi haline getiren Armada’nın birçok ilkleri de gerçekleştirdiği biliniyor. Bu süreç nasıl gelişti?
Proje süreci içinde alışveriş merkezi yapılması önerisine ofis yapısı ekleyerek bir iş merkezi kurgusu geliştirmeye çalıştık. Projenin merkezi birçok farklı işlevi bir araya getiren yapıları içeriyor. Bugün çalışma dünyası içinde sınırlı zamanları daha iyi kullanabilmek adına birçok işlevin bir arada bulunduğu yerler, yapı grupları tercih ediliyor.  Önerdiğimiz karma kullanımlı yapı Türkiye’ye Akmerkez’den sonra ilk defa Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi ödülünü getirdi. Bölgede öncü bir yapı oldu.

Yeni bir yapılanma

Değişim sürecinden biraz bahseder misiniz? Nasıl bir değişim gerçekleşti?
Sosyal yaşamla birlikte insanların alışkanlıkları da değişti. İletişimin çok hızlı yaşandığı bir ortamda doğal olarak birçok şey değişti. Yakın çevredeki yapılarda, çalışan, yaşayan insanlar buradaki mekânları kullanmaya başladı. Söğütözü bölgesinde çok da sınırlı olan yaya kullanımlarını önemseyen bir yaklaşımla proje çalışmalarını sürdürdük. Büyüme projesinde tek bir atriumu olan, ferah, aydınlık bir mekân önermeye çalıştık.  Kentsel ölçekte dış mekân kullanımlarını barındıran bir yapı programı önerdik.

Sürekli yeni alışveriş merkezleri yapılırken bu konsept bir fark yaratacak mı?
Ankara’da yaşayan sadece iki üç tane cadde var. Şehrin canlılığı doğallığı kalmıyor. Kentsel yaşamı destekleyen yapıları batı şehirlerinde görüyoruz. Barcelona, Paris, Londra, Berlin gibi birçok kentte örnekleri var. Yapıların yakın çevresini yeniden düzenleme, kente yeni bir mekân ekleme diyebiliriz. Mevcut alışveriş merkezlerinden farklılaşan bir yaklaşım önerdik. Bu projede yaya allesi kotunda yapının içinde yer alan programlar sokağa dönük olarak tasarlandı. Topoğrafyadaki kot farklarını kullanarak farklı seviyelerden giriş olanakları sağlandı. Armada iş ve alışveriş merkezine birçok farklı kottan ulaşılabiliyor. Yeni yapılan bölümde gün ışığının maksimum derecede içeriye alınması için de özel çözümler üretildi. Burada atrium üstünü ve giriş hacmini şeffaf bir yapı olarak tasarladık.

Kulağa hoş geliyor, anlaşılan sosyal yaşam da değişecek…
Kentsel yaşamı destekleyen birçok aktivitenin bu bölgede gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Kent içinde yeni kentsel alanlar tasarlama… Yaşam sokağı oluşturma kurguları… İki tarafı da dolu olan restoranlar, kafeler, çok keyifli detaylar var.

Armada başka ne gibi yenilikler sunuyor?
Armada’yı Ankara’da iyi vakit geçirilebilecek, konserler, kültürel etkinliklerin yapılacağı bir mekân olarak düşündük. Yemek, sinema, eğlence gibi sosyal aktiviteler ile bir buluşma noktasına dönüşecek.

Granit ve renkli camlar

Biraz da mimari tasarımdan, kullanılan malzemelerden bahseder misiniz?
Mevcut binada kullanılan malzemelerle birlikte yeni malzemelerde önerdik.  Her iki yapıda da aynı renklerde granit ve renkli camlar kullanıldı. Yine mevcut renklerle uyumlu olarak prizmatik alüminyum kompozit levha cepheler tasarlandı.  Dolu yüzeylerde ise pd paneller kullanıldı.  Ön girişte tasarladığımız cam küp, dış mekân ile iç mekân arasında bir geçiş mekânı, karşılama mekânı olarak düşünüldü. Armada’dan buraya geçenler aydınlık bir mekânla karşılaşacaklar. Eskişehir yolundan geçenlere havada asılı gibi görünecek.

Mevcut binada ne gibi değişiklikler yapıldı?
Öncelikle iki yapının birbiri ile uyum içinde olmasına dikkat ettik.  Mevcut binada da değişimler oldu. Burada malzemelerin sürekliliği sağlanmaya çalışıldı. Eskişehir yolu tarafında mevcut yapının önünde oluşan plaza yeni yapının giriş mekânına bağlandı. Her iki yapının sokağa dönük kullanımları cephe tasarımlarını etkiledi. Bu yöne açılan kullanımlar da değişti.

Son olarak Ankaralıları nasıl bir yaşam bekliyor?
Kenti var eden cadde ve sokaklar yaşamı ve kent dinamizmini içinde barındırıyor. Yeni yapılan düzenlemelerle iç ve dış mekânlarda düşünülen alışveriş ve eğlence, mekânlarındaki yaşamın Söğütözü bölgesinde düşünülen kentsel yaşama katılması bekleniyor. 

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin