Alkaş’tan FutureCommerce360 Değerlendirmesi

Alkaş’tan FutureCommerce360 Değerlendirmesi

 

  • İki yıl online aranın ardından FutureCommerce360 Konferansı ilk kez bu yıl fiziki olarak gerçekleşti. Bu seneki konferansı kısaca değerlendirir misiniz?

Modadan teknolojiye eğitimden perakendeye e-ticaret, e-ihracat ve tüm sektörlerin geleceğin ticareti, ticaretin geleceğine dair güncel ve öncelikli konularının ele alındı. Pandemi dönemi ile birlikte Digital Network Alkaş’ı hayata geçirdik ve dijital dünyaya hızlıca adapte olduk. İki yıl online aranın ardından fiziki olarak 42 Maslak AVM, ESA Arena’da hibrit olarak gerçekleşen konferansımızın enerjisi çok yüksekti. Bilgi ve deneyimlerimizi FutureCommerce360 Konferansı aracılığıyla katılımcılarla paylaşabildiğimiz için mutluluk duyuyorum.

Çok heyecanlı bir şekilde tekrar yüz yüze bir arada tüm sektör paydaşlarıyla tekrar bir aradayız. Bu yılın iki yıla göre önemli bir farkı var. Yalnızca fiziki değil artık bizi online olarak da izleyen bir katılımcı kitlemiz var. Bunun en güzel yanı artık konferanslar yalnızca İstanbul merkezli değil. İstanbul’a gelemeseniz dahi Anadolu’nun diğer şehirlerinden gençlerin, üniversite öğrencilerinin ve girişimcilerin de izleyebilecekleri bir online platformla bütün bu bilgiyi yayabilme becerisine sahip olabildiğimiz için çok mutluyuz.

Dijitalleşmenin etkisiyle hem tüketiciler hem de çalışanlar için hızla büyüyen bir sektör olan e-ticaret hakkında küresel bir vizyon kazanmak, içgörüler elde ederek yeni hedefler belirlemek isteyen herkes konferansta yerini aldı. Benzersiz bir deneyim sahasının olduğu FutureCommerce360 Konferansı, e-ticaret sektörü hızla büyürken, bu alanda faaliyet gösteren ve aday olan birçok kişi potansiyel müşterilerle iletişim kurmak, iş birlikleri yaparak yeni pazarlara açılmak için etkinliklerde bir araya geliyor. Pandemi dönemine rağmen hiç ara vermeden 35 yıllık bir networkle iş hayatındaki ortak akla hizmet eden firmaların b2b yapmalarını, konferansları izlemelerini, raporları inceleyebilmeleri, blog yazılarını ve haberleri takip edebilmesi için kendimizi daha da geliştirerek, değişen dünyaya hızlı bir şekilde ayak uydurarak Digital Network Alkaş’ta iki yıl boyunca FutureCommerce360 Konferansı’nda online olarak bir araya geldik. Bu yıl “Geleceğin Ticareti Ticaretin Geleceği” sloganıyla tamamıyla “future” konuştuğumuz bir konferans oldu. Konferansımıza 491 üst düzey sektör temsilcisi katılım sağlarken, Digital Network Alkaş’ta da 531 kişi online olarak konferansı takip etti.

  • Konferans içeriğinden bahseder misiniz? Konferansta hangi sorulara yanıt arandı?

Konferansımızda e- ticareti en kapsamlı şekliyle ele almaya çalıştık. Pandemi ile birlikte değişen tüketici alışkanlıklarından, müşteri deneyimi ve beklentilerinden bahsettik. Yılın tüketici trendleri üzerinde durduk. Tüketicinin yanı sıra işin diğer ucunda bulunan perakendenin geleceğini ve patronları neler beklediğinden de bahsettik. 2019’dan bu zamana kadar pandeminin sektörler için nasıl geçtiğini konuştuk. Tabi gelişen e-ticaret ile birlikte gelen siber güvenlik riskleri ve şirketlerin bir siber saldırı ile karşılaştığında ne yapması ve nasıl önlemler alması gerektiğinden de bahsettik. Bunlar ile birlikte Ocak ayından itibaren değişecek yasayı da konuşarak E- ticareti 360 derece ele alacak şekilde, sebep sonuç ilişkileri kurarak oluşturmaya çalıştık bu içerikleri. Pazaryerlerinin dönüşümü ve SuperApp uygulamalarının müşteri gözünde nasıl algılandığı ve Metaverse evreninin üzerinde konuşarak şirketlerin gelecekte nasıl yol izlemesi gerektiğine dair vizyon oluşturmaya çalıştık.

Ticaretin geleceğini alanında uzman vizyoner konuşmacılar, çok değerli sponsorlarımız ve sektörün lider kuruluşlarıyla ile birlikte konuşmuş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Umarım hepimiz istediğimiz geleceğe ulaşırız.