Agora’da beslenme yolculuğu

Her hafta Cuma günü farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden ilgi gören Agora Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu, Beslenme Uzmanı Diyetisyen Mehlika Öktem oldu. Keyifli geçen sohbette Öktem, son yıllarda çocuk beslenmesinde obezite ile nasıl başa çıkılabileceğini, ailelerin üzerine düşen görevleri Agora ziyaretçileri ile paylaştı

Agora’da beslenme yolculuğu

Çocukların sağlıklı beslenmesi için öncelikle ailelerin sağlıklı beslenmesi gerektiğine değinen Beslenme Uzmanı Öktem; örneklersek ‘brokoli yemeyen anne babanın çocuğundan brokoli yemesini beklemesi yanlış olacaktır’ dedi. Beslenme Uzmanı çocukluk çağında beslenmeyle ilgili yaşanan en önemli problemlerin başında yemek seçen miniklerin olduğunu, bu seçimin doğru yön bulması için annelere düşen görevin çocuklara yemek sunumunu daha sevimli hale getirmek olacağını belirtti.

Diyetisyen, çocukluk çağındaki şişmanlığın en önemli tedavi yöntemlerinden birinin de mutlaka bir uzman tarafından tavsiye edilecek kişiye özel yeterli ve dengeli beslenme programı olduğunu yineledi.

Keyifli geçen sohbete Agora ziyaretçilerini sorularını yanıtlayan Diyetisyen Öktem, hızlı kilo verme telaşına kapılarak Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan ilaçlar, zayıflama çayları, tek yönlü besin öğeleri içeren diyetler, dergi veya gazeteden duyulan zayıflama listelerinin sağlık açısından sakıncalarına değinirken, asla uygulanmaması gerektiğini de dinleyicilere anlattı.

Agora Sohbetleri’nin 21 Eylül Cuma günkü konuğu Kişisel Gelişim Uzmanı Toprak Özmen olacak. Uzman, ‘Eyvah Okular Açılıyor’ konulu sohbette Agora ziyaretçileriyle buluşacak