Agora sohbetlerine yoğun ilgi

Her cuma farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden büyük ilgi gören Agora Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu, Kişisel Gelişim Uzmanı Toprak Özmen oldu

Agora sohbetlerine yoğun ilgi

 

4+4+4 eğitim sistemine yönelik yorum ve eleştirilerde bulunan Özmen, “Bu sitemin zemini aileler tarafından okul öncesi eğitim olarak ev ortamında sağlanabilir olsaydı, öğrenme yaşı olarak 66 ay okul çağında çok sıkıntılı bir süreç yaratmazdı” derken; çocukların bu sürece adaptasyondaki zorlanmalarından bahsetti.

Kişisel gelişim uzmanı Özmen, Türk toplumu aile yapısı olarak çocuk yetiştirmede duyguların daha ön planda tutulup, eğitimin duyguların gerisinde kalmasının çocukların okul çağında zorluk yarattığını akılda kalıcı örneklerle açıkladı. “Süperman Türk olsaydı, annesi sırtına ter bezi koyardı” diyen Özmen, bu örneğiyle ailelerin çocuklarla sevgi bağını sağlamlaştırırken aslında eğitimde özgüveni ne kadar zedelediğini anlattı.

Farklı örneklerle dinleyicilerin aklına farklı sorular getiren Özmen, ailelerin çocuklarını kırmamak adına her isteklerine “tamam” demelerinin de çocuğun ileride çok büyük sıkıntılarla karşılaşacağını ve hayata karşı tatmin duygusunun eksileceğini belirtti.

Yapılan bir yanlışın da çocuklar adına karar almak olduğunu belirten Özmen, “Günümüz toplumunda her ebeveyn çocuğunun sınav sonrası tercihlerinde avukat, doktor, mimar ya da mühendis olmasını istiyor. Aslında bu uzmanların çok da gözlemlemek istediği bir durum değil” dedi.

Uzman, “Günümüzde anne babalar sevgi bağı çok sağlam çocuk yetiştiriyor olabilirler ancak, her geçen gün daha da zorlaşan eğitim sistemiyle başa çıkabilen özgüven sahibi çocuklar yetiştirme konusunda eksikliklerimiz var” dedi.

Öncelikle anne babalar ve eğitimcilerden kişisel gelişim; aile içi iletişim konulu eğitim ya da seminerlere katılmalarının çocuk yetiştirmede faydalı bir kaynak olduğuna değinen Özmen ayrıca Agora ziyaretçilerinin sohbete gösterdikleri yoğun ilgiden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Agora Sohbetleri’nin 28 Eylül Cuma günü konuğu ise Uzman Psikolojik Danışman Zahit Harmanlı olacak. Uzman, “İlişkilerde mutlu iletişimin şifreleri” konulu sohbette Agora ziyaretçileriyle buluşacak.