Agora Sohbetleri’nde okul öncesi psikoloji

Her cuma günü farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden büyük ilgi gören Agora Sohbetleri’nin geçtiğimiz hafta konuğu, Uzman Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar oldu. Bıçakçılar, ‘Ana Kucağından Okul Sıralarına’ konulu sohbette, 4+4+4 sisteminin çocuk psikolojisine yansımasını anlattı

Agora Sohbetleri’nde okul öncesi psikoloji

Uzman Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar, sistemde öncelikle anne baba sonrasında okuldaki patronlar öğretmenlere düşen görevlerin çocukların okula alışma sürecideki önemini yineledi. Çocuklarımızı yetiştirme sürecinde iyi iletişim kurmak adına yapılan en büyük hatanın, aile içi hiyerarşiyi çocuklara hissettirememek olduğunu söyleyen Bıçakçılar, evde anne babayı arkadaş bilen çocukların okulda öğretmen ve okul disiplinine alışma sürecinin uzun sürdüğünü belirtti.

Eğitim sistemimizde uygulanacak olan bu yeni düzende, ailelere büyük görevler düşeceğinin altını ısrarla çizen psikolog, “Çocuklarımıza okul öncesi sorumluluk ve disiplin duygularını daha erken yaşlarda tanıştırmalıyız” dedi. Okulların açılmasıyla danışanlarında gözlemlediği yanlışlardan örnekler sunan Bıçakçılar, okula alışma sürecindeki çocuklarımızı okul kapısında beklemek, ağlayarak uğurlamak, yada ebeveynlerin zamanında okul sıralarında yaşadığı olumsuzlukları çocuklarına anlatmasının okula olan bakış açısını değiştirebileceğini belirtti.

Uzman psikolog, okula alışma sürecinde anne ve babaların çocuklarıyla özenle ilgilenmesini, okul yaşantısının öğretici ve disiplinli olmasının yanı sıra bir o kadar da eğlenceli olduğunun da anlatılması gerektiğini söyledi. Keyifli geçen sohbette Bıçakçılar, aile içi iletişimde merak edilen dinleyici sorularını da yanıtladı. Bıçakçılar ayrıca  Agora ziyaretçilerinin aile içi iletişim ve yeni eğitim sistemine yönelik sohbete gösterdikleri yoğun ilgiden ekip olarak memnuniyet duyduklarını belirtti.

Agora Sohbetleri’nin 14 Haziran Cuma günkü konuğu Beslenme Uzmanı Diyetisyen Mehlika Öktem olacak. Uzman ‘Çocuklarda Beslenme Yolculuğu’ konulu sohbette Agora ziyaretçileriyle buluşacak.