Agora AVM’de “Çayhane” Mobilya Sergisi

Genç tasarımcıların ve yaratıcı fikirlerin destekçisi olan Agora Alışveriş Merkezi 1 – 11 Haziran tarihleri arasında, 2017 yılı tasarımlarında “Çayhane” temasını işleyen Ekonomi Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yer alan Endüstriyel Tasarım ve İç Mimarlık & Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin birbirinden güzel tasarımlarına ev sahipliği yapacak

Agora AVM’de “Çayhane” Mobilya Sergisi

Agora Alışveriş Merkezi, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri öğrencilerinin sergisine ev sahipliği yapacak. Bu yıl da her 2 bölümden karma grupların çalıştığı projede öğrenciler yer döşemeleri ve düğümler dahil, yerel malzemeler ve teknikleri kaynaştırarak mobilya üretiminin yollarını yeniden yorumladılar. Geleneksel çay takımlarının özelliklerine yakın mobilya üretilmesi amaçlanan atölyede, bazı öğrencilerin pirinç, seramik, mermer ve deriyi ahşaba ilave ederek yaptıkları tasarımlar, geleneksel çay taburelerini ve tablaları çağdaş bir yaklaşımla tasarladılar.

 

Öğretim görevlileri Cengiz Ultav, Hande Atmaca, Stefano Pugliese ve Çağdaş Cantürk’ün görev aldığı ve çay kültürü ile yerel işçiliğin 2 bölümünün de bir araya getirilmiş rotası olduğu projede, öğrenciler takımlar halinde çalışarak projede her bir parçayı, gruplarının oluşturduğu ortak dil içerisinde, kullanıcı ihtiyaçlarını odak noktasına koyarakve fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmek üzere tasarladılar. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin atölye imkânlarını kullanarak öğrenciler 29 adet tasarımı kendileri ürettiler.