Adana Optimum’dan ‘Anne-Baba Destek Programı’

Acıbadem Adana Hastanesi Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, ergenlik döneminde anne ve babanın çocukla kuracağı iletişimin oldukça önemli olduğunu ifade ederek, sakarlık ya da beceriksizlik karşısında da çocuğa kızılmaması uyarısında bulundu

Adana Optimum’dan ‘Anne-Baba Destek Programı’

Dr. Ejder,  ‘Mutlu Çocuk Mutlu Aile’ sloganı ile Adana Optimum Outlet tarafından hayata geçirilen ‘Anne-Baba Destek Programı’ kapsamında bu kez; ‘Çocuğuma Ergenlik Çağında Nasıl Davranmam Gerekiyor?’ sorusuna yanıt verdi. Alışveriş merkezinin S.E.S Atölyesi'nde düzenlenen ve katılımın ücretsiz olduğu seminerde,  aileler, ergenlik çağı sorunu yaşayan çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini öğrendi.

Kimlik kazanma süreci
Ergenlik döneminin en önemli değişimlerinden biri de gencin kimlik kazanma süreci olduğuna dikkati çeken Ejder, “Yani gencin “Ben kimim? Nasıl görünüyorum ve ne olacağım?” sorularına cevap aradığı bir dönemdir. Gençlerin kimliklerinin gelişebilmesi için aile, toplumsal ortam ve çevre de son derece önem taşımaktadır. Yani gencin kendisini nasıl gördüğü; çevresindeki diğer insanların onu nasıl gördüğü ile bağlantılıdır. Sanki aynaya bakıyormuş gibi, başka insanların gözündeki kendini merak eder” dedi.

Terbiyeli kız, akıllı oğlan
Ejder,  bebeklikten itibaren çocuğun bireyselleşmesine müsaade edilmez ve aşırı koruyucu kollayıcı yaklaşılır ise; ergenlik döneminde gencin kendi kimlik arayışında bocaladığını, bağımsızlaşamadığını, duygularını ifade etmekte zorlandığını ve yetersizlik duygusu taşıdığını vurguladı. Ejder, “Bu gibi durumlarda ergenler bazen bireysel kimliklerinden vazgeçerek anne ve babanın istediği ya da toplumun beğenisini kazanacaklarına inandıkları bir kimliğe bürünürler. ‘Terbiyeli kız’, ‘akıllı oğlan’ gibi. Sadece anne ve babalarını mutlu etmek için, kendi istek ve arzularından vazgeçerler, yalnızca onların duymak istediklerini anlatırlar ve duygularını saklarlar. Bazen yalan söyleyebilirler” diye konuştu.

“Sakarlık ve beceriksizlik olabilir”
Ejder, “Ergen bu dönemde; erinlik döneminden itibaren başlayan ve devam eden bedensel, zihinsel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farklı bir döneme girmiştir. Ebeveynin bu yaş dönemi özelliklerini bilmesi, çocuğu ile sağlıklı iletişimi kurabilmesi ve ergeni doğru yönlendirmesi açısından çok önemli” dedi. Ejder, bu dönemde çocuğun kas ve kemik koordinasyonunun tam olmaması nedeni ile sakarlık ve becerisizlik yaşayabileceğini belirtti.

“İletişim kurmak önemli”
‘Ergenlik Döneminde Gençlere Yaklaşım’ konulu oturumda konuşan Ejder, katılımcılara; ‘Ergenlerde Hangi Kaygılar Görülür?’, ‘Ergenlik Döneminde Ne Gibi Değişiklikler Oluyor?’, ‘Ergende Zihinsel Gelişim’, ‘Ergenlerin Duygusal ve Sosyal Gelişimi’, ‘Ergenlik Döneminde Gençlere Yaklaşım’ konularında bilgi verdi. Ejder, ergenlik döneminde anne ve babanın çocukla kuracağı iletişimin oldukça önemli olduğunu vurguladı.

“Çocuğunuza kızmayın”
Bu durum karşısında çocuğa asla kızılmaması uyarısında bulunan Dr. Ejder, aksi takdirde çocuğun ‘kişilik-benlik’ oluşumunun bundan olumsuz etkilenip, kaygı oluşabileceğinin altını çizdi. Kendisine yöneltilen sorulara da yanıt veren Obengül Ejder, ergenlik döneminde ebeveynlerin çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiği konusunda da ipuçları verip, onların önemli tavsiyelerde de bulundu.