12.IDC Türkiye CIO Zirvesi 8 Nisan’da dijital ortamda gerçekleşecek

12.IDC Türkiye CIO Zirvesi 8 Nisan’da dijital ortamda gerçekleşecek

COVID-19 ile Türkiye’deki şirketlerin %68'i dijital dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı

Ülkemizin önde gelen firmalarının BT Yöneticileri, “Yenilikçi Dijital Stratejiler: Yeni Gerçekliğe Göre Evrimleşme” ana temasında gerçekleşecek 12.IDC Türkiye CIO Zirvesinde, IDC Başkanı sunumu ile sektörlere yön veren teknolojik eğilimleri ve stratejik yol haritalarını tartışacak.

Ülkemizdeki en büyük ve en kapsamlı sektörel buluşmaları gerçekleştiren International Data Corporation (IDC) Türkiye, 8 Nisan 2021 tarihinde düzenlenecek “12. IDC Türkiye CIO Zirvesi” çerçevesinde, ülkemizin önde gelen kamu ve özel sektöre bağlı kurumların BT yöneticilerini bir araya getirecek. IDC Sanal Platformu üzerinden yapılacak zirveye, 1000'den fazla BT lideri katılarak içinde bulunduğumuz dijital inovasyon çağına ait deneyim ve öngörülerini paylaşacak.

IDC Türkiye CIO Zirvesi'nin 12’nci yılına özel olarak konferansa katılacak IDC Başkanı Crawford Del Prete ve IDC küresel analistlerinin sunumlarını gerçekleştirecekleri etkinlik içerisinde Türkiye’nin önde gelen CEO’larının katılımı ile gerçekleşecek “Büyümeyi Planlamak, Yeniden İnşa Etmek, Yeniden Hizalamak ve İşletmenizi Güçlendirmek” temalı panel oturumu yer alacak. Zirvede yapılacak CIO Summit Ödül töreninde, yıl içinde gerçekleşen BT projeleriyle dereceye giren kurumlara ve yöneticilere ödülleri takdim edilecek. Zirvede ele alınacak ana başlıklar olan işin geleceği, dijital dönüşüm, inovasyon yönetimi, veriye dayalı iş modelleri, siber güvenlik, nesnelerin interneti, robotik süreç otomasyonu, yapay zeka, büyük veri ve analitik, bulut bilişim ve mobilitenin yanısıra, bu teknolojilerin kurumlarda sağladığı verimlilik ve kurumların iş yapış şekilleri üzerine oturumlar düzenlenecek. IDC tarafından bölgesel çapta gerçekleştirilen en son araştırmaya göre, Global COVID-19 krizi ile Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde CIO’ların %70’inin iş modellerini çalışan ve müşteri odaklı olarak daha dijital bir geleceğe taşımak için yeni sistemleri önceliklendirdiklerini göstermektedir. Aynı çalışma CIO’ların büyük çoğunluğunun organizasyon genelinde teknoloji destekli iş modelleri geliştirerek iş modellerini uzun dönemde kalıcı olarak değiştirmek için çalıştıklarını göstermiştir.

IDC Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Jyoti Lalchandani, “Dijital dönüşüm ve dijital dönüşümü destekleyen teknolojiler yaygınlaştıkça, her geçen gün daha çok kurum dijital çağda geleceğe hazır olmak adına işyerindeki dönüşüme odaklandığını ve kurumların işin geleceği yarışına önde başlamak için yetenek yönetimi, dijital işyeri ve dijital dönüşümü beraberinde getiren bir kurum kültürüne odaklanması gerektiğini” belirtmiştir. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde önümüzdeki 12-18 aylık süreçte işin geleceği konusunda yapılacak yatırımların önemli bir kısmının takım çalışması uygulamaları, tümleşik iletişim ve dijital işyeri konularında olacağını belirten Lalchandani, ''yaşadığımız belirsiz dönemde ayakta kalmak ve işlerini geliştirmek isteyen kurumların özellikle yetenek yönetimi konusunu rekabet avantajı kaynağı olarak görmeleri gerektiğini'' bildirmiştir. ''Bu bağlamda IDC verileri 2022 yılında dünyanın en büyük 1000 halka açık şirketinin %33'ünün kariyer gelişimi ve başarı planlaması konularında yapay zeka destekli öğrenme yöntemleri kullanacağını öngörmektedir.'' Nisan, Eylül ayları içerisinde bölgesel olarak düzenlenecek IDC CIO Zirvelerinde yer alacak tartışma platformlarında İşin Geleceği kavramını destekleyen stratejiler öne çıkan konular arasında yer alacak. 2008 yılından bu yana  bölgesel seri olarak gerçekleştirilen etkinlikler IDC Fikir önderliğinin önemli bir parçasını gerçekleştirirken bölgede öncü olacaktır.

Zirvenin açılış konuşmalarından bazılarını, IDC Başkanı Crawford Del Prete, IDC Araştırma Bölüm Başkanı Meredith Whalen ve Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları gerçekleştirecek. Etkinlik ajandasında, gerçek hayattan başarı hikayelerinin yer aldığı sunumlarla derinlemesine soru-cevap bölümlerini içeren paneller yer alacak. IDC'nin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika'dan sorumlu grup başkan yardımcısı ve bölge genel müdürü Jyoti Lalchandani, "IDC, geleceğin kurumlarını, her bir süreci, girişimi ve değer zincirini desteklemek için teknolojiden yararlanan bir yapı olarak tanımlamaktadır" dedi. "Bu kuruluşlar platform destekli, ekosistem merkezlidir ve inovasyonla beslenir. Bu duruma ulaşmak için kuruluşlar dinamik çalışma modelleri, yenilikçi hizmetler ve yaygın deneyimler oluşturmaya öncelik vermelidir. Bunu akılda tutarak, geleceğin kurumu olma yolculuğundaki kurumların, müşteriler, istihbarat, operasyonlar, iş ve kültür olan beş temel alanda dönüşeceğini kaydetti.

IDC'nin Araştırma Bölüm Başkanı Meredith Whalen, Zirvenin açılış konuşmasını sunacak ve bölgedeki işletmeleri COVID19'un karşılaştıkları son aksaklık olmayacağı konusunda uyaracak. "Büyük ölçüde dünya çapında sürekli mal ve hizmet akışına, ayrıca dönüşümsel teknoloji platformlarına ve iş inovasyonuna dayanan dijital ekonomi - iş operasyonları ve modellerinde diğer ekonomik dönemlerden daha fazla kesinti döngüsü yaratacak," diyen Whalen, "Bu yeni gerçeklikte başarılı olmak isteyen kuruluşların, hızlı bir şekilde dönme, değişimden yararlanma ve belirsizlik zamanlarında yeniliği yönlendirme konusunda ustalaşmaları için yeni bir C-Suite gündemi kullanmaları gerektiğini” belirtti.

IDC'nin Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları "IDC Türkiye olarak yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’deki BT Yöneticileri (CIO) operasyonlarını ve tedarik zincirlerini yeni koşullara uygun, uzaktan çalışma ortamlarını ve birlikte gelen güvenlik, bağlantı problemlerini çözerek tasarlamaya, mevcut kısıtlı insan kaynağı kısıtlılığı ve sürdürülebilir IK Politikaları geliştirmeye odaklanırken, bir yandan BT ekosistemi ve start uplarla, değer yaratmayı teşvik eden bir organizasyon kültürü oluşturmaya çalışıyorlar. Öte yandan BT yöneticileri yönetim kurullarında ve şirket operasyonunda daha etkin hale geldi, bu yeni gerçeklikte BT’nin rolü çok stratejik bir noktaya ulaştı. Türkiye’deki kurumların %68’den fazlasının dijital yol haritasını bir yıl veya daha uzun bir süre ile öne aldı" dedi.

IDC Sanal platformu üzerinden gerçekleşecek Zirvede interaktif fiziksel bir etkinliğin tamamen 3 boyutlu olarak sanal ortama taşınmış hali gerçekleşirken, güncel sektörel yenilikleri bire bir izleme imkanı sunacak teknoloji odaklı oturumlar, sanal ortamda bire bir tanışma ve görüşme imkanı sağlayan sektörler özelinde tasarlanmış “Networking alanı”, bire bir konuşma, yazışma ve görüntülü konuşma imkanı sağlayan “Sanal Fuar Alanı” yer alacak. Her yıl konferansa damgasını vuran “IDC CIO Ödülleri” için bu sene 69 kurumdan gelen toplam 295 proje yarışacak.

Proje ödülleri ve yılın CIO’su ödüllerinin sahiplerini bulacağı etkinlikte, tüm projeler CIO’lar, üst düzey yöneticiler ve akademisyenlerden oluşan 150 kişilik jüri tarafından değerlendirilecek. Sektörün en önemli buluşma noktası haline gelen IDC CIO Zirvesi, 12'inci yılına özel bu programıyla, CIO'ların gündemini belirleyen bir platform olmaya devam ediyor.