Geleneksel Kabak Festivali renkli anlara sahne olacak

Şehrin önemli değerlerinin tanıtılmasına öncülük eden Agora Alışveriş Merkezi, 3-4-5 Kasım tarihlerinde Agora 2’nci Kabak Festivali ile ziyaretçilerini karşılayacak. Dans gösterilerinden kabak fotoğrafları sergisine, kestane kabağı oyma atölyesinden bez çanta yapımına kadar birçok etkinliği içinde barındıracak olan festival meraklılarını bekliyor

Geleneksel Kabak Festivali renkli anlara sahne olacak

Birbirinden farklı ve etkileyici organizasyonları ile dikkat çeken Agora Alışveriş Merkezi geleneksel hale gelen “Kabak Festivali” ile ziyaretçilerini 2’nci kez karşılayacak. Balkabağı oyma atölyesi ile su kabağı ve kestane kabağı sergisi, 3-4-5 Kasım tarihlerinde -1’inci kat etkinlik alanında yer alacak. Sergi kapsamında ziyaretçiler, tohumdan büyümeye kadar bir kestane kabağının tüm gelişim evrelerini görebilecek, uzun bir yapım aşaması olan su kabağı dekorlarını da inceleyebilecekler. Çocuklar için festivale özel “Bez Çanta Yapım Atölyesi” 4-5 Kasım tarihlerinde saat 14.00’da 50 kişilik kontenjan ile gerçekleşecek. Aynı zamanda çocukların ilgisini çekecek balkabağı arabası ile ziyaretçiler bol bol fotoğraf çektirebilecekler. Festivalin son günü ise; saat 17.00’da “Kabak Tatlısı Yarışması” ve “Ödül Töreni” düzenlenecek. Kabak tatlısı ikramı ile ağızların tatlanacağı festivalin finalinde 5 kişilik profesyonel dansçılar ile halk oyunları gösterisi sahne alacak.

 

Agora 2’nci Kabak Festivali’nde ziyaretçiler Sakarya’nın değerleri ile tanışıp, alışverişlerini keyifli anlar ile unutulmaz kılacaklar. Turizm açısından şehrin değerlerinin tanıtımına katkı sağlayacak olan festivaldeki sergileri ziyaret eden kişilere kabak tohumu hediye edilecek. Aynı zamanda kabak tatlısı yarışması sonunda tatlı ikramı Köfteci Ramiz tarafından yapılacak. Ağızların tatlanacağı organizasyonda, ziyaretçiler hoş anılar ile etkinlikten ayrılacaklar.

 

Su kabağı oyma ve ışıklandırmasının nasıl yapıldığını gösterip, yaptığı çok özel çalışmaları Sakaryalıların beğenisine sunacak olan Cihan Yemenli, 4 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’da workshop düzenleyecek. 3 gün boyunca su kabağı dekorlarının sergileneceği organizasyonda birçok farklı dekor ve süslemeler yer alacak.

 

Ünlü mutfak dekoratörü Haşim Demirtaş Agora 2. Kabak Festivali’nin özel konuğu olacak. Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı ve ünlü otellerin şefliğini yapan Haşim Demirtaş, festival boyunca Agora Alışveriş Merkezi’nde olacak. Mutfak sanatının tanınan isimlerinden olan Demirtaş, festival kapsamında hem kabak oyma çalışmalarını sergileyip, hem de ziyaretçiler ile atölye çalışmaları düzenleyecek.

 

Festivalin son günü kabak tatlısı yarışması ile festivale heyecan katılacak. Herkesin ücretsiz olarak katılım gösterebileceği yarışmada tatlılar jüri üyeleri ile buluşacak. Agora Card ile danışma noktasında kayıt yaptıran yarışmacılar, yaptıkları kabak tatlılarını 5 Kasım Pazar günü saat 17.00’de Agora Alışveriş Merkezi’ne getirerek jürinin beğenisine sunacak. Yarışmanın jüri koltuğunda ise Richmond Otel Şefi Hasan Karabulut, Ramada Otel Şefi Taner Öztürk, Sen Otel Şefi Nuri Atmaz olacak. Aynı gün jüri tarafından açıklanacak olan sonuçlarda 1’inci yarım altın, 2’nci çeyrek altın ve 3’üncü de gram altın ile Agora Alışveriş Merkezi tarafından ödüllendirilecek. Protokolün de katılım göstermesinin beklendiği Agora Kabak Festivali yöresel kıyafetli 5 kişiden oluşan halk dansları ekibinin oyunları ile sonlanacak.