Perakende PageSkin

Electro World Türkiye İngilizlere satıldı

Dört yıldan beri Türkiye’de bulunan teknoloji marketi Electro World Türkiye’nin tamamı İngilizlere satıldı

Electro World Türkiye İngilizlere satıldı

Electro World Türkiye’nin yüzde 40’ına sahip olan Hacı Sabancı ve bünyesinde Pegasus Hava Yolları’nı bulunduran Esas Holding, hisselerini şirketin çoğunluğuna sahip olan Dixons Retial’e devretti. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Hacı Sabancı, Ahmet Benan Çetin ve Esas Holding’i temsil eden Hüseyin Çağatay Özdoğru tüm hisselerini İngiltere merkezli şirkete devretmiş oldu.

Söz konusu devir işlemiyle 107 milyon TL’lik sermaye katılım payının yüzde 100 sahibi Dixons Retial oldu. 16 ülkede 36 bin  500 kişiye istihdam eden Dixons Retial, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Yunanistan ve İrlanda’da faaliyetlerini sürdürüyor.

Yönetim değişti
İngiltere merkezli olan Dixons Retial, Electro World’ün yanı sıra PC World ve Currys gibi zincir mağazalarla biliniyor. Geçen yıl yaklaşık 12 milyar dolar gelir elde eden grubun, Avrupa çapında bin 200’den fazla mağazası bulunuyor.

Türkiye genelinde mağaza sayısını 32’ye çıkaran Electro World Türkiye, aylık 1.5 milyon ziyaretçi rakamına ulaştı. 25 bin çeşit ürün ile Türkiye’deki tüketicilere hizmet veren şirketin Dixons Retial’a tüm hisselerinin satışı öncesi üst düzey yönetiminde değişiklikler olmuştu. Yaklaşık dört yıldan beri Electro World Türkiye’nin genel müdürlüğünü yapan Bahadır Özbek kendi isteğiyle şirketten ayrılmıştı. Özbek’in yerine Electro World Türkiye’de Mali İşler, Bilgi Teknolojileri, İnsan Kaynakları ve İç Denetimden Sorumlu yöneticisi Mehmet Özdemirci getirilmişti.

Kaynak: Ahmet Can / Hürriyet