Alexander Zaytsev, Joom 200 ülkede kullanılan küresel bir mobil pazar haline geldi

Türkiye Firma Geliştirme Sorumlusu Alexander Zaytsev Joom firmasının kuruluş hikayesini ve faydalarını açıkladı

Alexander Zaytsev, Joom 200 ülkede kullanılan küresel bir mobil pazar haline geldi

1. Joom’dan ve nasıl kurulduğundan biraz bahseder misiniz?

Joom, 2016 yılının Haziran ayında açıldı. Uluslararası düzeyde güçlü olabilecek bir iş modeli arıyorduk ve sınır ötesi hizmet veren bir pazar yeri, en iyi seçenek gibi görünüyordu. Burada, farklı ülkelerdeki satıcıları ve alıcıları birbirine bağlama fikrinden değil, Batı pazarına tamamen yeni bir konsept; yani sosyal e-ticareti tanıtmaktan bahsediyorum. 

Bu nedenle Joom'u en başından beri; yerleşik bir sosyal ağ, kişiselleştirilmiş teklifler ve önerilerle bir alışveriş uygulaması olarak ve de markalara ve influencer'lara yönelik bir platform olarak geliştiriyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi, bunların hepsi tek bir günde yaratılmadı. Ancak sunduğumuz hizmetleri, açılış gününden bu yana sürekli olarak bu yönde geliştiriyoruz.

Joom, artık yaklaşık 200 ülkede kullanılan küresel bir mobil pazar haline geldi. 21 farklı dilde hizmet sunması ve dünya çapında 400'den fazla Mio kurulumuna sahip olması, satıcıların tamamen yeni bir mobil kitleye ulaşmalarını sağlıyor ve işlemlerin %95'i mobil uygulama aracılığıyla gerçekleşiyor.

Bugün, Çin'de üretilen düşük fiyatlı mallardan çok daha fazlasını içeren bir ürün yelpazesine sahibiz. Japonya, Kore ve Türkiye'den gelen ürünler nispeten daha pahalı, ancak bunlar dünya çapında tanınmış ve sevilen markaların ürünleri. Büyük ve sadık kitlelerinden yararlanmamak olmazdı. Buna ek olarak, Avrupalı satıcıları sürekli olarak bir araya getiriyoruz.

Her ihtiyaca, zevke ve bütçeye hitap edebilen bir platform olmayı hedefliyoruz. Bu nedenle düşük fiyatlara değil, ürün yelpazemizi genişletmeye, sosyalleşmeye, kişiselleştirmeye ve her şeyden önce hizmet güvenilirliğine odaklanıyoruz. Son olarak, bu arada bu sebep Joom Logistics'i kurmamızın sebebidir, uluslararası teslimat konusunda tüm rakiplerimizden daha üstün ve başarılı olmayı hedefliyoruz.

2. Joom'u ürünlerini satmak için kullanmaya başlayan şirketlere ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

  • Joom, tüccarların hayatlarını kolaylaştırır ve işin çoğunu, onların yerine yapar. Tek yapmaları gereken ürünleri platforma yüklemek ve satmak, gerisi bizde:
    Ayensoftware ve Entegra gibi Türkçe bağlayıcılar Joom sistemine entegre edildiği için Joom'a ürün yüklemek artık daha kolay.
  • Joom Logistics Türk satıcılara, ürünlerin depolarından teslim alınmasıyla başlayıp 190'dan fazla ülkeye başarılı bir şekilde teslimatıyla sona eren bütün bir çözüm sunuyor. Joom Logistics, satıcılara gerekli tüm ETGB verilerini sağlıyor. Yani bir satıcının yapması gereken tek şey, sevkiyat için siparişi hazırlamak. Lojistiği biz üstleniyoruz.
  • Joom Müşteri Hizmetleri Ekibi, müşterilerle her daim iletişim içerisinde. Satıcıların bu konuda endişelenmesine gerek yok.
  • Ve tabii ki satıcılarımızı yakından takip eden ve Türkçe iletişim kuran Hesap Yönetimi ve Destek Yönetimi ekiplerimiz var.
  • Joom'un, satıcıları genellikle sınır ötesi e-ticaretle ilişkili sorunlardan kurtardığını da belirtmek çok önemli. 21 dilde sunduğumuz tüm çeviri hizmetlerinin ve desteğin sorumluluğunu üstleniyoruz. Ve bu hizmetler tamamen ücretsiz. Bununla uğraşmak yerine satıcılar, zamanlarını ve emeklerini satış büyümesi üzerinde çalışmaya, promosyonları planlamaya ve ürün yelpazelerini geliştirmeye harcayabilir.
  • Joom ayrıca yeni satıcılara promosyonlar konusunda yardımcı oluyor. Ürünlerin bilgi sayfasında bulunan blogger yorumları ve incelemelerine ek olarak, satıcılara standart tanıtım araçları ve düzenli promosyonlar sağlıyoruz. Platform ayrıca, müşterilerin yeni markalar bulmasına ve bu markaların ürünlerini daha iyi keşfetmelerine yardımcı olan bir öneri sistemi kullanıyor. Ardından Joom’un sosyal ağı; satıcıların yazılarını ve tematik seçimlerini (markalı ürünler dahil) paylaşmasına olanak tanıyor, böylece kullanıcılar ürünleri sosyal ağ gönderilerinden doğrudan satın alabiliyor.

3. Komisyon oranlarınız ve ödeme koşullarınız rakiplerinize göre daha düşük, bu KOBİ'lerin sizi tercih etmelerine sebep oluyor mu? Sizce Joom ile çalışmak kolay mı?
Evet, buna sebep oluyor. Ama bunun en önemli sebep değil; sadece sebeplerden biri olduğunu söylemeliyim. Joom işin geri kalanını onlar için yaparken, satıcıların kendilerini özgür hissetmelerine olanak tanıyan yoğun bir alışveriş trafiği sağlıyor ve bütün hizmetlerimizi içeren paketler sunuyor. Ve evet - Joom ile çalışmak oldukça kolay. Bu sadece bizim doğru olduğuna inandığımız bir şey değil, aynı zamanda satıcılarımız da bu şekilde hissediyor. Joom, düzenli olarak satıcı anketleri gerçekleştiyor ve istatistiklere göre satıcılarımız, Joom'un operasyon ve işlem basitliğine değer veriyor. Hizmet kalitesinin yanı sıra, kullanıcı dostu yazılıma ve müşteri (satıcı) odaklı yaklaşımlara sahip.

4. Pandemi döneminde, hemen hemen herkes online alışveriş uygulamalarını kullanmaya başladı. Bununla orantılı olarak pazardaki artış oranlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Tabii ki. Dünyada, bu pandemiden etkilenmemiş olan satıcı ya da alıcı var olduğunu düşünmüyorum. Bu dönemin başlarındaki şok etkisi devam ederken, dünyanın dört bir yanından insanlar yeterince dertleri olduğunu düşünüyordu ve deniz aşırı ülkelerden online alışveriş yapmak, yapılacaklar listesinin başlarında değildi. Ancak daha sonra, pandemi durumuna uyum sağlamaya başladığımızda, alışveriş trafiği geri döndü ve öncekine göre çok daha fazla büyümeye başladı. 

5. Kargolama sürecini nasıl yönetiyorsunuz? İade şartlarınız neler, ve yaklaşık teslimat süreniz nedir?
Türkiye'den çıkan bütün kargolamalar Joom Logistics tarafından yapılmaktadır. JL ekibi, güvenilir ortağımız PTS ile birlikte İstanbul'da kusursuz bir operasyon kurdu ve artık tüm İstanbul siparişlerini ertesi gün satıcıların depolarından teslim alıp, 120'den fazla ülkedeki müşterilere sorunsuz bir şekilde teslim ediyor. JL, Joom'un ana bölgeleri olan Avrupa ve Rusya'yı kapsıyor, siparişiniz 7-8 günde teslim ediliyor. İadelere gelirsek, bu oran %0.1'den az. Bunun ilk nedeni Türk ürünlerinin mükemmel kalitesi, ikinci nedeni ise, sınır ötesinde kimse iade yapmayı sevmiyor :). İade maliyeti de yüksek olduğu için, bazen Joom'un müşteriye geri ödeme yapması, sınır ötesi iade sürecine müşteriyi ve bir satıcıyı dahil etmemesi, herkes için daha kolay oluyor.

6. 2019 yılında Türkiye pazarına girdiniz. 2019'dan bu yana büyüme oranınızı açıklayabilir misiniz?
Tekkeyi bekleyen çorbayı içer 

Türkiye'de 2 yıl önce işe 0 satıcıyla başladık, listelenmiş 0 ürün, bu yolculukta yanımızda henüz hiç kimse yoktu. Ancak şimdi, Joom'un en hızlı büyüyen köklerinden biri olan Türkiye'de yüzlerce satıcı, listelenen on binlerce ürün ve bulunduğu bölge çapında güçlü bir ortaklık ağı ile 2021 yılına hazırız. Yaşanan büyüme tek bir faktörle açıklanamaz, bu birçok farklı faktörün bir kombinasyonu. Öncelikle doğru bir ürün çeşitliliği stratejisi seçtik, ardından Joom pazarlama ekibinin ürünleri tanıtmasını kolaylaştırdık ve son olarak satıcıların bize katılıp satış yapmasını kolaylaştırdık.

7. Size göre Türk satıcıların önemi nedir?
Türkiye, Joom için "Yeni Çin" gibi; Joom müşterilerine daha kaliteli ürünler sunabilen bir alternatif de diyebiliriz, bu yüzden çok daha fazla dikkat ediyor ve bu bölgeyi aktif olarak geliştiriyoruz. Türkiye projesi, 2020'de inanılmaz bir büyüme dinamiği gösterdi ve 2021'e ayak uydurmak için bütün imkanlara sahip. Bize düşen, kendi tarafımızdan bunu desteklemek.
Örneğin Nisan ayında Joom'da, “Türk ayı” adlı özel bir tanıtım kampanyası yer alacak. Bu, Türk satıcılar için 2021'in ana kampanyası olacak, ve Joom, Türkiye'den ürünleri sadece bir gün değil, bir hafta değil, tüm ay boyunca tanıtacak! Bu olağanüstü bir şey ve Türkiye'ye olan sevgimizden kaynaklanıyor :)

Platformunuz için, Türkiye pazarında bulunan ne tür ürünler ön planda?
Tarihsel olarak Türkiye moda ve tekstil alanlarında çok ünlü. Joom bir moda pazarı olarak doğdu, bu yüzden şu çok açıktı; Türkiye + Joom =  SEVGİ! Moda, Türkiye'de en çok aranan kategori haline geldi ve bu konumunu çok güçlü bir şekilde koruyor. Yani tüm moda satıcılarını Joom'a bekliyoruz.
Ancak projenin başlamasından kısa bir süre sonra, Türk satıcıları bizi olumlu yönde şaşırttı. Mükemmel satış sonuçları gösteren ev gereçleri, kozmetik, çocuk ürünleri, dekor ve yaşam tarzı kategorilerinde ürünler yüklemeye başladılar. Bu gerçekleştiğinden beri, Joom, satıcıları dikkatle dinliyor ve ürün çeşitliliği politikası konusunda yeni önerilere her zaman açık. Biz de kendimizi sadece modayla sınırlamıyor ve Türk satıcıları geniş kategori yelpazemiz ile teşvik ediyoruz.