Burak Aksoy

Burak Aksoy

PLAT Dernek Müdürü
1986'da Kocaeli’nde doğan Burak Aksoy, liseyi Derince Anadolu Lisesi’nde Almanca okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Ocak 2017'den itibaren PLAT Derneği Müdürlüğü görevine getirilen Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

Private Label’ın dünü

08 Ocak 2018 Pazartesi

Merhabalar değerli Perakende.org okuyucuları,

Yazıma, tüketici ekonomisine kattığı faydalarla bugün FMCG pazarı cirosunun yüzde 20’sini oluşturan Private Label sektörüne, bülteninde yer veren Perakende.org ailesine ve beni sektörle tanıştıran, öğreticim Sn. M. İmer Özer’e teşekkürlerimi ileterek başlamak istedim.

 

PL nereden geldi, nereye gidiyor, tüketicisine, tedarikçisine ve perakendecisine ne gibi avantajlar sağlıyor, tedarikçilerin yaşadıkları sorunlar, piyasadaki payı, yeni ve inovatif PL ürünler ve PL sektörünün güncel gelişmeleri gibi konuları ele alacağım yazılarımın ilkinde sektörün nereden geldiğini ufak bir özetle aktaracağım.

 

Avrupa’da perakendecilerin markalı ürünlerdeki düşük kar marjlarına karşılık, karlılıklarını artırmak üzere geliştirildikleri PL ürünlerin ülkemizdeki ilk örnekleri Migros tarafından uygulamaya alınmıştır. 1964 yılında Oktay Irsıdar’ın girişimleriyle rafa çıkan, Ece Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen Migros Zeytinyağı ülkemizdeki ilk PL ürün olarak tarihteki yerini almıştır. Yine 60’lı yılların ortalarına doğru Savaş Kimya A.Ş. tarafından Türkiye’nin ilk PL deterjanı “Moderno” markasıyla raflardaki yerini almıştır. 70’li yıllarla birlikte ürün çeşitliliği artmış ve yüksek kaliteli PL ürünler tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Evyap tarafından üretilen el ve banyo sabunları, Migros salça ve sebze konserveleri, reçeller bu serinin devamını oluşturmuştur.

 

Almanya’da uzun yıllar perakende sektörünü gözlemleyen Aziz Zapsu’nun girişimleri ile kurulan BİM’in başına, hard discount sektörünün tartışmasız lideri Aldi’nin tepe yöneticisi Dieter Brandes’i getirmesiyle Türkiye, bugünkü PL modeli ile tanıştı.

 

BİM ile aynı tarihlerde Koç Holding tarafından hayata geçirilen ŞOK Marketler, bir anda tüketicinin dikkatini discount zincirlere ve PL ürünlere kaymasını sağladı. PL ürünler için neredeyse hayata tutunma noktası gibi görülen 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz, kaliteli ve ekonomik PL ürünlerin tüketim alışkanlığı haline gelmesini sağladı. İlerleyen yıllarda A101’in kurulması, ulusal/yerel zincir marketlerin başarılı PL uygulamaları sektörü her geçen gün gelişmeye itmeye devam ediyor.

 

Bundan sonra yazılarımda, PL ile ilgili ilginç bilgileri, perakende sektörümüzle diyaloğa yönelik bilgileri sizleri sıkmadan aktaracağım. Görüşlerinizi paylaşmanız; monolog yerine diyaloğa dayalı bir iletişim kurmamızı sağlayacak ve bu köşeyi daha da faydalı yapacaktır.

 

burak.aksoy@plturkey.com’a görüşlerinizi bekliyorum.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri