Burak Aksoy

Burak Aksoy

PLAT Dernek Müdürü
1986'da Kocaeli’nde doğan Burak Aksoy, liseyi Derince Anadolu Lisesi’nde Almanca okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Ocak 2017'den itibaren PLAT Derneği Müdürlüğü görevine getirilen Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

Private Label Zirvesi’nin ardından

05 Kasım 2018 Pazartesi

Bir sektör yeniden doğuyor…

Mevcut ekonomik koşullar göz önüne alındığında kimi kalemlerde yüzde 50’ye yakın oranda daha ucuz hem de aynı kalitede private label ürünlerin daha yüksek talep görmesi zaten kaçınılmaz. Bu hem Türkiye’de hem Avrupa’da önceki zorlu yıllarda da hep böyle olmuştur.

 

Ama bu sefer işler biraz daha farklı.

Bugüne kadar hep PL üreticilerinin fiyat problemlerini anlatmıştık. PLAT Derneği Başkanı İmer Özer’in “Private label üreticileri pipetle nefes alıyor, cebimizde hesap makinesi ile dolaşıyoruz desek yeridir.” gibi manşetlik açıklamaları ve bu köşede sıklıkla yazılanlar hep fiyat eksenli idi.

 

24 Ekim’de dördüncüsü düzenlenen ve private label üreticileri ve tedarikçileri ile tüm Türkiye’den yerel ve ulusal market zincirlerinin üst düzey yöneticileri bir araya geldi. Üreticilerin sorunları daha geniş bir çerçevede ele alındı.

 

Başkan İmer Özer ilk kez “uzlaşma” önerisinde bulundu. Karşılıklı olarak ortak bir noktada buluşmak ve fiyatların ötesinde çözüm aramak konusunda geniş bir perspektif çizdi.  Özer’in konuşmasını Genel Sekreter Füsun Eerkal Baltalı’nın sunumu takip etti. Baltalı, fiyatlara dokunmadan, karşılıklı olarak verim artırıcı çözümlerden inandırıcı örnekler verdi ve uzlaşma vurgusunu somutlaştırdı.

 

Türkiye'nin ekonomi alanında en önemli profesörlerinden Prof. Dr. Özgür Demirtaş özetle, perakende zincirlerinin tedarikçilerin sorunlarına çözüm bulma süreçlerine katılmalarını, aksi takdirde sürecin çıkmaza gireceğini çarpıcı örneklerle anlattı.

 

Ve asıl noktaya gelindi.

 

Öğleden sonra mikrofonu alan BİM COO’su  Galip Aykaç: “hepimiz aynı gemideyiz, geminin su alması hepimize zarar verir.” diyerek bundan sonra üreticilerin daha fazla destekçisi olacaklarının ışığını yaktı. Hemen sonrasında ise A101 CEO’su Erhan Bostan: “tespitlerinizi son derece yerinde ve makul buluyorum, bizleri bu konuda zorlayın lütfen.” diyerek açık bir öneride bulundu.

 

Bugünlere gelene kadar çok sancı çeken Private Label sektörünün bundan sonra önünün açık olacağının ve ilk günden beri beklenen üretici – perakendeci kucaklaşmasının ilk sinyalleri nihayet alınmış oldu.

 

Bundan sonrası çok daha sancısız olacaktır.

 

Arayı soğutmadan konunun uzmanlarının bir araya gelip somut adımlar atmaları gerekmektedir. Bu gerçekleştiğinde, sadece bu sıkıntılı dönemin atlatılması değil, gelecekte daha sağlıklı, daha iyi daha adil bir iş akışının gelişeceği, sonuçta hem perakende zincirlerinin, hem tedarikçilerinin ve hem de tüketicinin kazanacağı bir kazan/kazan/kazan düzeni hayal olmaktan çıkacaktır.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri