Poşet tartışmasında bir de e-ticaret boyutu var!

09 Ocak 2019 Çarşamba

Marketlerde ücretli hale gelen poşetin sanal ticarette farklı uygulamaları bulunuyor. Kutuyla kargolanan ürünlerde poşet kullanımı olmadığı için birçok e-ticaret şirketi açısından uygulamanın henüz geçerli olmadığını söyleyen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Ekmekçi, "Poşet istenmediğinde tüketiciye iki seçenecek sunulacak" dedi

poset-tartismasinda-bir-de-e-ticaret-boyutu-var

Ücretli poşet tartışmasının yansımaları devam ederken, marketlerde satılan poşetin sanal ticarette farklı uygulamalarının bulunduğu belirtildi. Özellikle online gıda ve market alışverişlerinde ücretli poşet de sunulduğu kaydedildi. ETİD Başkanı Emre Ekmekçi, Türkiye'de e-ticaretin esas teslimat yapısının 81 ilden 81 ile kargo firmaları üzerinden yapıldığını söyledi.

 

Ekmekçi ayrıca: “Kutuyla kargolanan ürünlerde poşet kullanımı olmadığı için birçok e-ticaret şirketi açısından bu uygulama şimdilik geçerli değil. Ancak yeni nesil teslimat modellerinin de geliştiğini görüyoruz. Daha kısa mesafe veya kargo yapısı gerektirmeyen, tüketiciye direkt teslimat yapılan e-ticaret modellerinde kutu gereksinimi olmadığından poşetle ürünlerin teslimatı yapılabilmektedir.” dedi.

 

Tüketici iki seçenekle karşılaşacak

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre, teslimatın direkt eve alışveriş poşeti ile yapıldığı modellerde poşet satışına başlandığını dile getiren Ekmekçi, şöyle konuştu: “Bu genellikle market alışverişini kapsayan kapıya teslimatlarlar için geçerli. Bu modellerde ürünlerin kaç poşete sığacağı hesaplamasını şirketlerin doğru data ile yapması gerekiyor. Poşetin istenmediği durumlarda tüketiciye iki seçenek sunulacak. Birincisi poşet iade alınabiliyor. İkincisi poşete alternatif tekrar kullanılabilen taşıma kutuları kullanılmaya başlanacak.”

 

Ekmekçi, bununla birlikte poşetlere ücret uygulamasının sektöre etkilerini en çok file çanta gibi ürünlerin satışlarında yüzde yüze varan artışlarda gördüklerini kaydederek: “Tüketiciler fiziksel mağazada poşete ücret ödemek yerine alışverişe online'da satın aldığı çantalarla çıkıyor. Biz de sektör olarak bu uygulamanın çevre kirliliğini önlemek adına güzel bir gelişme olduğunu düşünüyor ve poşet kullanımının minimuma indirilmesi konusunda atılan bu adımı destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri