Perakende PageSkin

PLAT eğitim için “Denemeden Olmaz” diyor

PLAT eğitim için “Denemeden Olmaz” diyor

Van’da öğretmenlik yaptığı yıllarda sürekli elektrikleri kesilen okulu için tasarladığı rüzgâr tribünü ile yılın öğretmeni seçilen Mahmut Çakır, yeni görev yeri Açmalar Ortaokulu’nun da şansı oldu.  Konuk olarak katıldığı bir radyo programında öğretmenlik yaptığı okulun fen laboratuvarı eksiği olduğunu ve bunu gidermek için çözüm yolları aradığını söyleyen Mahmut Çakır’ın sesini PLAT duydu.

 

PLAT’ın “Denemeden Olmaz” projesi kapsamında sadece 2 yılda Kocaeli, Trabzon, Şanlıurfa, Tunceli, Manisa, Aydın, Muğla, Sakarya illerinde bulunan toplam 11 okula fen laboratuvarı açıldı. Arifiye Açmalar Ortaokulu da derneğin laboratuvar kazandırdığı 12’nci okul oldu. Robotlarla oynayan değil robotlar tasarlayan bir nesil yetiştirmek için hayata geçirilen projede fen laboratuvarına kavuşan son okul Sakarya ilinin Arifiye ilçesinde bulunan Açmalar Ortaokulu oldu.   

 

Yeni fen laboratuvarının açılış törenine, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, Açmalar Ortaokul Müdürü Nimet Aydın, PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
PLAT 2019 yılında 10 yeni fen laboratuarı kurmayı hedefliyor

Açılış töreninde konuşan PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer şunları söyledi: “2016 yılında ilk olarak Darıca Kazım Karabekir Ortaokulu’na kazandırdığımız fen laboratuvarı ile bu projeye başladık. Son olarak açılışını yaptığımız Arifiye Açmalar Ortaokulu Fen Laboratuvarını kurduk. Yaptığı her işte fark yaratan, her türlüğü zorluğa rağmen vazgeçmeden hedeflerine ulaşmak için çalışan değerli öğretmenimiz Mahmut Çakır’ın öğrencileri için hayal ettiği fen laboratuvarını gerçeğe dönüştürdük. Bu fırsatı bizlere veren değerli öğretmenimize ve Okul Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bizimle bu heyecanı paylaşan ve laboratuvarımızın açılışını gerçekleştiren değerli sanatçımız Haluk Levent’e de desteğinden ötürü minnettarız. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemlerinde uyguladıkları modern yöntemler ve bakış açılarının çocukların gelişiminde ne denli önemli yer tuttuğu gerçeğini yadsıyamayız. Bilimsel metotlar ve düşünce yöntemlerini erken yaşlarda kazandıklarında öğrenim hayatlarının geri kalanında soru soran, nedenleri ve sonuçları araştıran, analitik düşünebilen bireyler haline gelebiliyor. Günümüzün değişen ekonomik yapısı içinde ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak çocuklarımızı çağın gereklerine uygun bir donanımla hazırlamakta hepimize görev düştüğüne inanıyor ve elimizi taşın altına koyuyoruz. PLAT olarak hedefimiz, üye firmalarımızın da projemize verdiği destekle 2019 yılında 10 Fen Laboratuvarı daha kurarak çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlamayı sürdürmek.”

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin