Burak Aksoy

Burak Aksoy

PLAT Dernek Müdürü
1986'da Kocaeli’nde doğan Burak Aksoy, liseyi Derince Anadolu Lisesi’nde Almanca okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Ocak 2017'den itibaren PLAT Derneği Müdürlüğü görevine getirilen Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

PL üreticilerinin fiyat imtihanı

25 Haziran 2018 Pazartesi

Geçtiğimiz hafta, Yönetim Kurulumuz ile birlikte BİM CEO’su Galip Aykaç’ı ziyaret ettik. Ziyaretimizin amacı hem sektörün sorunlarını ve bunlara getirilebilecek çözümleri konuşmak hem de her yıl üstüne koyarak bu yıl dördüncüsünü düzenleyecek olduğumuz Private Label Zirvesi’ne Aykaç’ı davet etmekti. Toplantıda neler konuşulduğunu aşağıda verdiğim linkte inceleyebilirsiniz.

Ben ise konuşmanın bir kısmını ele alacağım. 

 

Başkanımız İmer Özer, yine manşetlik bir laf etti ve “cebimizde hesap makinesi ile dolaşıyoruz desek yalan olmaz” dedi. Bir önceki benzetmesi pipetten sonra hesap makinesi de bir süre anılacağa benziyor.

 

Private Label (PL) üreticilerinin en önemli sorunu fiyat. Kendilerinden beklenen ürünlerin karşılığında verilen fiyatlar üreticilerimizin tüm sınırlarını zorluyor. Bu durumda da en ufak bir değişiklik tüm hesapları yeniden elden geçirmeyi gerektiriyor.

 

Tabii bu durum planlı, organize ve işini doğru yapmaya çalışan üreticiler için de geçerli. Bir de kamikaze benzetmesi yaptığım üreticiler var. Bunlarda da plan, organizasyon ve iş etiği hak getire.

Onlar da hesap makinesi kullanıyor fakat durum biraz farklı. Malum ülkemizde de girişimcilik ata sporu. Hesap makinelerindeki şu kadar satsam rakamlarından kağıt üzerindeki maliyetler düşülünce geriye genelde “bu işi yaparım” kalıyor.  Hemen sonrasında güzel bir teklif formu ve bitti bu iş. Tabii bu girişimler genelde balon girişim dediğimiz türden olsa da balon patlayana kadar ve patladıktan sonra sancısını herkes çekiyor.  İlk zararı piyasayı bozup, işini hakkıyla yapmaya çalışan rakiplerine oluyor. Sonra taahhütlerini yerine getiremeyip, anlaştıkları zinciri zor durumda bırakıyorlar. Son olarak da piyasadan çekilirken alacaklılarına zarar veriyorlar ve kaybolup gidiyorlar.

 

Adını zikretmenin pek bir anlamı olmadığı çok firma gördük. Piyasaya girdiler, ortalığı kasıp kavurdular, sonra bir baktık, ilk ters rüzgarda uçup gittiler. Hatta bazıları ters rüzgara bile gerek kalmadan, şirketlerini planladıkları sürede satamadılar ve battılar. Doğal olarak film yeniden başa sarılıyor.

 

Discount zincirler mağaza sayılarını ve mağaza başı cirolarını arttırmaya devam ediyorlar. Bu çift yönlü büyüme her geçen gün onları planlı, organize ve işini doğru yapmaya çalışan üreticilerle çalışmaya itiyor. Şimdilik kamikaze üreticiler fırsat bulabiliyor gibi gözükse de bir süre sonra esamelerinin bile kalmayacağını öngörüyorum. Umarım bu süre tamamlanana kadar üreticilerimiz zarar görmez ve hak ettikleri değerlerin altında kalmadan ticari faaliyetlerine devam edebilirler. Çünkü her zaman savunduğum gerçek şudur ki; sanayinin bacası tüttükçe evlerde ocaklar tütmeye devam edecektir.

Geleceğe güvenle baktığımız, sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice günler görmemiz dileğiyle, esenlikle kalınız.

 

Saygılarımla.

 

http://plturkey.org/bim-ceosu-sn-galip-aykaci-ziyaret-ettik/Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri