Perakende PageSkin

Philips, Türkiye küçük ev aletleri pazarında lideriz

Philips Kişisel Sağlık Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Milena Elmasoğlu, Doğru tüketiciye, doğru noktada, doğru ve kişiselleştirilmiş mesajlarla ulaşmanın ve iki yönlü iletişim kurmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz dedi. Perakende.org takipçileri için sorularımızı yanıtladı

Philips, Türkiye küçük ev aletleri pazarında lideriz

Philips Türkiye olarak, ürün ve hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz? Bu ürünler özelinde Philips’in Türkiye’deki pazar payını öğrenebilir miyiz? 

Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz 90 yıl boyunca Türkiye’nin gelişimine, değişimine tanıklık ettik. Günümüzün hızlı değişen sektör trendlerinde tüketici odaklı olmak her zamankinden daha önemli. Philips Kişisel Sağlık İş Birimi olarak, sağlıklı ve kaliteli yaşamı destekleyen küçük ev aletleri (mutfak aletleri, elektrik süpürgesi, ütü) kadın ve erkek bakımı, ağız ve diş bakımı ürünlerinin yanı sıra Philips Avent markamız ile de anne-bebek sağlığında inovatif çözümler sunuyoruz. Lezzetli yiyecek ve içecek hazırlamak için el blenderinden, miksere, katı meyve sıkacağından, kahve, çay makinalarına, kısa sürede mükemmel bir ütü deneyimi sunan buharlı ve buhar kazanlı ütülerimizden yüksek performans sunan elektrik süpürgelerimize kadar pek çok ürün ile kullanıcılarımızın yanındayız. Ayrıca güzelliklerinden ödün vermek istemeyenler için IPL teknolojisinden, günlük kullanımın vazgeçilmezi epilatörlere, düzleştiriciden, maşa ve saç kurutma makinasına; erkeklerin kullanımı için geliştirdiğimiz tıraş makinalarımıza kadar geniş bir ürün gamımız mevcut.

Philips Avent markamızda ise göğüs pompası, buharlı pişirici ve blender, sterilizatör, bebek telsizi, biberon ısıtıcı, biberon, emzik çeşitleri, emzirme destek ürünleri, pipetli bardaklar gibi annelerimizin hayatını kolaylaştıracak ürünlerimiz bulunuyor.

Tüketicilerin değişen ihtiyaçlarını ve tüketim alışkanlıklarını anlamak, çok hızlı ve proaktif bir şekilde aksiyon almak gerekiyor. Biz de kullanıcılarımızı dinliyor, isteklerine yanıt verecek ürün ve hizmetlerimiz ile onların hayatlarını iyileştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2019 verilerine göre yüzde 20’lik pazar payımızla Philips Kişisel Sağlık alanındaki ürünlerimiz ile Türkiye küçük ev aletleri pazarında lider konumundayız.

Covid- 19 sebebi ile sosyal izolasyon için evde geçirdiğimiz bu dönemi, perakendenin durumunu ve alınan kararları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hem küresel olarak hem de ülkemizde olağanüstü önlemlerin alınmasına sebep olan COVID-19’a karşı ulusal olarak mücadele verirken; her birimizin bilinçli davranması ve birey olarak üstümüze düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Biz de hem global olarak hem de ülkemizde şirket çalışanlarımızın sağlığını korumak adına evden çalışma sürecine girdik. 16 Mart’tan bu yana evden çalışıyoruz. Şirket eğitimlerimizi ve toplantılarımızı da online toplantı platformları aracılığıyla gerçekleştiriyoruz.

Sağlık sorunlarının yanı sıra, küresel ekonominin de önemli derecede etkilendiğini görüyoruz. COVID-19’un tüketici davranışlarını önemli ölçüde değiştirirken tüm sektörleri de yeniden şekillendirdiğine şahit oluyoruz. Fiziksel mağazaların COVID-19 nedeniyle alınan tedbirler kapsamında geçici olarak hizmete ara vermesi, online perakendecilerin satış oranlarını artırıyor. Bu süreçte perakendecilerin, özellikle online kanallar vasıtasıyla yeni müşteri kazandıklarını gözlemliyoruz. Perakendeciler için teknolojik dönüşüm bu dönemde her zamankinden daha önemli hale geliyor. Bu noktada çok kanallı pazarlama ve dijital perakendecilik alanlarına yatırım yaparak iş modellerini yenileyen kurumların ön plana çıkacağını öngörüyoruz.

Online alışverişin hızlı yükselişi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye perakende ve tüketim ürünleri sektöründe de büyük bir beklenti yaratıyor. Dijital teknolojinin, her perakendeciyi dünyanın herhangi bir yerinde internete erişimi olan tüketici ile buluşturma potansiyeline sahip olması bu kanalı daha da önemli kılıyor. Philips Türkiye olarak biz de büyük bir yatırım yaptık, tüketicilerimize doğrudan ulaşma ve tüketici deneyimini daha iyi hale getirmek hedefiyle online mağazamız http://www.philips.com.tr‘yi açtık.

Perakende tarafında güçlü bir marka olan Philips Türkiye, hızlı bir şekilde online mağaza açmaya karar verdi. Bize bu sürecin nasıl ilerlediğinden bahsedebilir misiniz?

Günümüzde dijitalleşme ve tüketicinin değişen ihtiyaçları alışveriş deneyimine yeni bir boyut kazandırdı. Kişiselleştirilmiş bir hizmet ve kullanım kolaylığı arayan tüketicilerimizin hayatlarına dokunan çözümler üretmeye özen gösteriyoruz. Bu sebeple, güvenli ve keyifli müşteri deneyimini en iyi şekilde sunmak için önemli bir adım atarak online mağazamızı açtık. Doğru tüketiciye, doğru noktada, doğru ve kişiselleştirilmiş mesajlarla ulaşmanın ve iki yönlü iletişim kurmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada Philips Türkiye olarak Kişisel Sağlık portföyündeki ürünlerimizin satılacağı http://www.philips.com.tr online mağazamız ile müşterilerimize 7/24 hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Online mağaza’ya %25 indirim kampanyası ile başladınız.  Geri dönüşler nasıl?   Satış oranları ne durumda?  Yıllık olarak yakalamayı düşündüğünüz satış hedefi nedir?

Online mağazamız açıldığı günden beri oldukça iyi bir performans gösteriyor. Açılış dönemine özel duyurduğumuz %25 indirim kampanyamız da mevcut performansın üzerine çıkmamızda etkili oldu. Ayrıca COVID-19 döneminde, tüketicilerimize evde sağlıklı yaşamlarını destekleyecek ürünleri kargo bedava hizmeti ile birlikte sunuyoruz. Online mağazamızı desteklemeye devam ediyor olacağız.

Salgın dönemde en çok satılan ve ihtiyaç duyulan ürünleriniz hangileri?

Bu dönemde evlerimizde kendi kişisel ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılamak durumunda kaldık. En fazla sattığımız ürünler Saç Kesme Makinası ve Sakal Şekillendiricilerimiz oldu. Bunun yanında temizliği kolaylaştıran Kablosuz Şarjlı Dikey Süpürgemiz de çok fazla tercih edildi; çünkü hep birlikte evde kaldığımız bu dönemde hayatımızı kolaylaştıran ürünlere olan ihtiyacımız da arttı.

Yapılan son araştırmalarda tüketicilerin mobil üzerinden alışveriş yapma oranının gittikçe arttığı gözlemleniyor. Mobil satış uygulaması yapmayı düşünüyor musunuz?

Philips’in globalde mobil uygulaması şimdilik bulunmuyor ancak şu andaki sayfamız responsive, yani mobilden çok daha kullanışlı bir arayüz ile açılabiliyor. 

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin