Performans odaklı bayi yönetimi için teknolojiden nasıl yararlanılır?

16 Haziran 2014 Pazartesi

Günümüzde teknolojiden gıdaya, tekstilden eğitime pek çok sektörde yaygın olarak bayi ağlarıyla çalışılmasına karşın, doğru bayi yönetimi konusunda fazlaca kaynak, program ya da eğitime rastlamayız. Satış artırma eğitimleri ya da bayi toplantıları ile sınırlı kalındığını görürüz. Oysa satmanın yolunun sattırmaktan geçtiği ve markanın müşteriyle buluştuğu en kritik noktalardan birinin bayilerimiz olduğu gerçeğinden hareketle bayi yönetimi daha fazla odaklanmayı hak eder. Aksini söylemek mümkün değildir.

Toplamda 10 yılı aşkın süre Türkiye ve dünya çapında bayi ağları olan şirketlerin teknolojik altyapılarına ilişkin sorumluluk üstlenmiş biri olarak bayi yönetiminde teknolojinin katma değerine bizzat tanık oldum. Yüzlerce satış temsilcisi ve yöneticisinin görev aldığı, ancak “bayilerin de birer iç müşteri” olduğu gerçeğinin çoğu kez atlandığı bu alanda özellikle performans odaklı bayi yönetimi için otomasyona büyük ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Marka stratejisinin en önemli unsurlarından biri olan dağıtımı omuzlayan bayilerimizin performanslarını artırma yolculuğu, öncelikle onlar için özel olarak geliştirilmiş bir bayi otomasyonu ve performans yönetim sistemini hayata geçirmekten başlıyor.  Distribütör ve bayi ağıyla çalışan şirketlerin teknolojiden daha etkin yararlanması için birkaç önerimi maddeleyerek şöyle özetleyebilirim:

• Öncelikle sektörün ve bayilerin gereksinimlerini doğru analiz etmek ve oluşturulan çözümün sektöre ve şirkete özel olmasını sağlamak gerekli. Seçilecek çözüm ve birlikte çalışılacak teknoloji sağlayıcısının buna göre seçilmesi büyük önem taşıyor.
• Oluşturulan çözümlere mobil platformlar ile ulaşım sağlamak, platform bağımsız bir yazılım çözümü ile kullanılabilirliği ve esnekliği arttırmak lazım.
• Kurumsal kaynak planlama (ERP) ya da muhasebe sistemi ile oluşturulan çözüm arasında hızlı veri akışını ve anlık verilerle çalışmasını sağlamak ise olmazsa olmaz. Periyodik güncellemelerde yaşanan birden fazla veri karmaşasını ve mükerrer iş yapılmasını gerektiren hantal işleyiş biçimlerini ortadan kaldırmak gerekiyor.
• Oluşturulan çözümü değişen iş koşullarına uyum gösterecek sağlayacak esneklikte tasarlamak, gerektiğinde küçük teknik müdahaleler ile işleyişte büyük değişiklikler sağlayabilmek için sistem buna göre inşa edilmeli.
• Performans artışı için ödüllendirme metodolojisini kullanmak; ancak bunu zorlama ile  değil kullanıcıların eğlenerek gerçekleştirmesini sağlamak hedeflenmeli.
• Sosyal medya ile bağlantılı olmak kazanılan puan ve ödüllerin sosyal medyada paylaşımını sağlamak da günümüzün pazarlama dinamizmine uygun bir yaklaşım olacaktır. Bunun için seçilecek sistemin sosyal medya ile sunulan çözüm arasında çift yönlü çalışabilen özellikte olmasına dikkat edilmeli.
• Teknolojinin yazılım, donanım ve mobilite konusunda geldiği son olanakları değerlendirerek insanların ilgisini çekecek  yenilikçi çözümler yaratmaksa size ve birlikte çalışacağınız teknoloji danışmanınız / çözüm sağlayıcınıza kalıyor...Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri