PERAVOC ilk mesleki yeterlilik belgelerini dağıttı!

19 Şubat 2019 Salı

Perakende sektörünün iki önemli derneğinin ortak projesi olan Perakendede Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi (PERAVOC), ilk mesleki yeterlilik belgelerini verdi. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylı belgeler, hem Avrupa Birliği kapsamında geçerli hem de işverenlere teşvik avantajı sağlıyor

peravoc-ilk-mesleki-yeterlilik-belgelerini-dagitti

Perakende sektörünün iki önemli derneği Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ile Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD)’nin işbirliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı hibesiyle hayata geçen PERAVOC, BT satış elemanı mesleğine dair ilk mesleki yeterlilik belgelerini verdi.

 

Mesleği icra edebilmek için bilgi birikimi ve becerilere yetkin olunduğunu gösteren Mesleki Yeterlilik Belgesi, gerçekleştirilen kapsamlı teorik ve performans sınavlarının ardından verilebiliyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen PERAVOC, BT satış elemanı ve BT satış sorumlusu meslekleri için yeterlilik sınavları yapıyor.

 

Belge işverene teşvik sağlarken, çalışanın kariyer yollarını açıyor

Belgelerin teslim edildiği törende konuşan KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin hem işveren hem de çalışanlara sağlayacağı avantajlara değindi. Belge ile, mesleki ilerleme yollarının daha açık hale geleceğini ve sonuç olarak kariyer hareketliliğine destek sağlanacağını vurgulayan Gökyıldırım: “Mesleki Yeterlilik Belgesi, Avrupa Birliği çerçevesinde de geçerli olacak. Belge sahipleri mesleki yeterliliklerini bu belge ile kolayca ispatlayabilecek. Bu noktada Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun belge sahiplerine ayrıca mesleklerin seviyelerine göre Avrupa Birliği’nde de geçerli olmak üzere eğitim denkliği verdiğini belirtmek gerekiyor.” diye konuştu.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin işveren için sağlayacağı avantajlara da değinen Gökyıldırım: “Bu belge, işverene 12 aydan 48 aya varan sürelerle SGK sigorta primlerinde teşvik avantajı getiriyor ve böylece personel maliyetlerinin düşmesini sağlıyor. Ayrıca, işin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, değişen koşullara ayak uydurabilen kişilerin istihdam edilmesi, işverenin rekabet gücünü artırırken, doğru insan kaynağı planlaması ile zaman ve para kaybı da engellenmiş oluyor.” dedi.

 

MYK şimdiye kadar 820 mesleğin standardını ilgili sektör temsilcileriyle birlikte hazırlamış durumda. Bu mesleklerden 473’ünün ise ulusal yeterliliği de tanımlanmış. MYK tarafından yetkilendirilmiş aktif çalışan 190 adet yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu bulunuyor. Bunların 175 adedi tehlikeli ve çok tehlikeli işler için belgelendirme yapıyor. MYK belgesi zorunluluğu getirilen tehlikeli mesleklerde belge verilen kişi sayısı 479.138 kişiye ulaşırken, bu kuruluşlar tarafından toplamda 520 bin 765 kişiye MYK belgesi verildi.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri