Perakendeyi yeni yılda yüksek cari açık bekliyor

31 Aralık 2014 Çarşamba

Perakende sektörünün 2014 yılını değerlendiren Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, sektördeki gelişmeler ışığında 2015 yılı ile ilgili yerel perakendecilerin beklentilerini aktardı. 2015 yılında perakende sektöründe büyümenin düşük olacağını belirten Başkan Haşim Kılıç, buna karşılık perakendecilerin yüksek cari açıkla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti

perakendeyi-yeni-yilda-yuksek-cari-acik-bekliyor

Yerel perakendecilerin 2014 yılını değerlendiren Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, 2014 yılının beklenilenin üzerinde bir sıçramanın yaşanmadığını belirterek, “Bir önceki yıla göre değerlendirdiğimizde sektör, önceki yılın gerisinde bir büyüme gerçekleştirdi. Sektör perakendeciler açısından çok da kötümser bir yıl olmadı. Çünkü tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de muhasebenin iyi yaptığı bir yıl oldu” dedi.

2014 yılında en önemli gelişmenin perakendecilerin merakla beklediği Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın Meclis Komisyonu’ndan geçmesi olduğunu işaret eden Kılıç, “Yasa tasarısının ana hatlarının yerel perakendenin geleceğine ışık tutacak şekilde belirlenmesinde federasyonumuz, Meclis’te ciddi çaba gösterdi. Bu çabasının sonucunu da aldı. Artık 2015 yılı itibari ile birlikte önümüzdeki dönemde çıkarılacak yönetmeliklerle birlikte Bursa PERDER olarak, yasanın beklenilen şeklini alacağının inancı içindeyiz” diye konuştu.

Petroldeki düşüş ülkeyi genel anlamda etkileyecek
2015 yılı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Kılıç, “Petrolde yaşanan düşüş, makroekonomi açısından ülkemize pek de hayır getirmeyecek. Petrolle geçimini sağlayan ülkelerle önemli ticari anlaşmaları olan ülkemizin ihracatında ciddi bir düşüş yaşanacak. Bu düşüş etkisi mikro ölçekte ülke iç piyasasında az da olsa hissedilecek” diyerek, konuşmasına şöyle devam etti, “Gerek tüketicimiz gerekse de perakendecimiz bu düşüşe canlı şahit olmasa da büyüme rakamlarındaki tabloda bunu görmemiz mümkün olacak.”

2015 yılında siyasette yaşanacak herhangi bir olumsuz gelişme direkt ülke ekonomisini de etkileyeceğini ifade eden Kılıç, “Mart-Haziran arasındaki üç aylık süreçte iç piyasalarda bir bekleyiş hakim olacak. Türkiye’nin istikrarlı ilerleyişine yönelik çıkacak olumlu tablo ile birlikte diğer sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe seçimler sonrasında bir canlanma yaşanacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘2015 yılı, zor bir yıl olacak’
2015 yılının hem ülkemiz için hem de yerel perakendeciler için zor bir yıl olacağına dikkat çeken Kılıç, “2015 yılında sektör düşük büyüme ve yüksek cari açıkla karşı karşıya kalacak. Sektör, 2015 yılı için yüzde 8 ila yüzde 10 bir büyüme beklentisi içinde olacak. Bu bekleyiş 2014 yılı ile karşılaştırdığımızda ise hemen hemen aynı rakamlara tekabül edecek” dedi. 2015 yılının tüketici bazda satın alma alışkanlıklarındaki değişikliklerin perakendecilerin alışkanlıklarını da şekillendireceğinin altını çizen Kılıç, “Artık Bursa’mız başta olmak üzere diğer üye şehirlerimizde yerel perakendecilerimiz büyük market açılışlarından ziyade neredeyse 100-150 metrekare gibi küçük ölçekteki dükkânlara büyük rehavet gösterecek. Teknolojik gelişmelerle gelecek tüketicilerin kullanacağı akıl sistemlere perakendecilerimiz de ayak uydurmak durumunda kalacak. İnteraktif olmak ve satış yapan çalışanların müşterinin değerli olduğunu hissettirerek diyaloğu üst seviyede tutması sektörün olmazsa olmazı söz konusu olacak. Bunun yanı sıra Kar marjının her geçen yıl düştüğü sektörde analiz yapmak büyük önem kazanacak. Çünkü operasyonun çok önemli olması değil ticari analizin iyi yapılması perakendecilerimizin önünü görmesinde büyük fayda sağlayacak” diyerek, sözlerini şu cümlelerle tamamladı, “2023 hedefi doğrultusunda Bursa PERDER olarak federasyonumuzla birlikte üyelerimizin sektörün önemli aktörleri arasında yerini almasına katkı sağlamak için var gücümüzle çalışacağız.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri