Perakende Doktoru - Selim Taşkın
1973 İstanbul doğumlu Selim Taşkın, mühendislik eğitimi sonrası 12 yıl bilişim sektöründe yöneticilik yaptıktan sonrası perakende sektöründe 13 yıl üst düzey yöneticilik yaptı. Şu anda da "Perakende Doktoru" unvanıyla verimlilik çözümleri sunmaktadır.

Perakendeye dair notlar

09 Ekim 2018 Salı

Tüm perakende firmalarımızın fırtınadan sağ salim çıkmaları umudu ile...

Not 1:

TÜFE - ÜFE Eylül 2018 artışı;

 

TÜFE: Yüzde 24,52

ÜFE: Yüzde 46,15 olarak gerçekleşti.

 

Peki, bu ne demek?

TÜFE maalesef artmaya devam edecek demek...

 

Not 2:

Tüketici Güven Endeksi Eylül 2018:

Türkiye: 59,3

USA: 138,4 olarak gerçekleşti.

 

Türkiye’de perakendeci olmak ile Amerika Birleşik Devletleri’nde (USA) perakendeci olmanın farkını siz düşünün...

 

Not 3:

Ülkemiz maalesef belirli periyotlarda olağanüstü ekonomik zorluklardan geçiyor. Böyle dönemlerde yapılacak en güzel çalışma; tecrübeli ve sadık ekibiniz ile çok daha yakın çalışmak, nitelikli personeli ekibinize dahil etmek, ekibi motive eden lider olmak, ekibi eğitmek, süreçlerinizin verimliliğini artırmak ve özellikle de müşterilerinize daha yakın olmak, müşterilerinizin sesini iyi dinlemek ve çözüm oluşturabilmektir.

 

Çalışan memnuniyetinizi, müşteri memnuniyetinizi (CSI) ve NPS skorlarınızı ölçmek, geri bildirim toplamak da önemli destek sağlayacaktır.

 

Kurumsal hızlı aksiyon alma yeteneğinizi de geliştirin.

 

Bu olağanüstü dönemde nakit akımınızı çok iyi yönetin, gereksiz yüklerden hızla kurtulun, yeniden yapılanın, kurumunuza nitelikli personeli kazandırın ve risklerinizi azaltın. Olağanüstü dönemi kontrollü ve gelişim hazırlığı İçin tamamladıktan sonra olağanüstü dönem sonrası hızlı büyüme fırsatlarına hazır olun.

 

Bu dönemde uygun nitelikli personel ve uygun kiralama koşullarını yakalama fırsatlarını da unutmayın.

 

Not 4:

“Yeni Ekonomi Programı” açıklandı. Lansman tadında bir açıklama oldu. Gerçekçi olduğunu düşündürdü. (Detay uygulamaları görmek gerekli)

 

Perakende şirketleri bu programdaki hedefleri dikkate alarak kendi gerçekleri ile nasıl bir yol izleyecek?

 

Moda sektöründe kış sezonu ürünler sevk ediliyor, maliyetler ve fiyatlar yeniden çalışıldı. Tüketicilerin kış sezonu ürünlerine verdiği alışveriş davranışı tepkisinin eskisinden daha olumlu olmadığı bir gerçek. Maliyet kaynaklı yansıtmak zorunda olunan fiyatların yükseldiğini tüketiciler yaz sezonu ürünlerinde daha da sert hissetmek durumunda kalacak.

 

Tüketici güven endeksi düşüyor. Maliyet kaynaklı artışın tamamını tüketiciye yansıtmak mümkün olmayacak. Alırken kazanmak, nakit gücü olanın ve ölçek ekonomisini yakalamış firmaların güçlenerek bu süreçten çıkma imkânının arttığı bir ortam... Aksi durumundaki firmaların işi çok daha zor.

Alırken kazanmak, giderleri çok iyi yönetmek, verimsiz her türlü noktadan duygusal davranmadan hızla kurtulmak veya verimli hale hızla getirebilmek... Gemi su alıyor ise yaşamsal olmayan yüklerden duyguların esiri olmadan kurtulmak gerek ki gemi su üstünde kalabilsin.

 

Unutmayın “Nakit Akış Nefestir.” Nakit akışı bu dönemde kar marjından daha önceliklidir!

 

Not 5:

Amazon 2021 yılına kadar 3 bin kadar kasiyersiz mağaza açmayı planlıyormuş...

 

Türkiye’ye e-ticaret sitesi ile giriş yapan firmanın ileride fiziksel mağazalar için de önemli bir rakip olacağını görmek hiç de zor değil.

 

Değişim kaçınılmaz bir gerçek...

 

Not 6:

E-ticaretin büyümesi ülkemizde de USA’de olduğu gibi ileride mağazaların kapanmasına neden olur mu?

 

Bizde mağaza kapanma gerekçeleri şu anki olağanüstü dönemde farklı görünse de orta vadede e-ticaret mağazaların önünde engel olacak mı?

 

Bu süreçte, mağazacılık yapan bir kurumun e-ticarete daha da önem vermesi gerekli değil mi?Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri