Perakendenin Rönesansını kaçırma!

15’inci ve 16’ncı yüzyılda Avrupa’da başlayarak tüm insanlığın aydınlanmasını sağlayan Rönesans, Ortaçağ karanlığının, skolastik düşüncenin, bağnazlığın sona erdiği, akılcı düşüncenin, bilimin tek kılavuz olarak ilan edildiği bir dönem olarak tarih sayfalarında yer alır. “Yeniden Doğuş” anlamına gelen Rönesans akımı, bu şekliyle dünya ticaretinin ve perakendenin de son 10 yılda “Teknoloji ile olan yeniden dönüşümünü” bizlere en iyi ifade eden kavramlardan biridir aslında.

Bu sene 18’incisi düzenlenen Perakende Günleri’nde birbirinden değerli konuk ve konuşmacıların bizlere yaptıkları sunumlarda değindikleri, akıllarda kalan  “teknolojinin perakendedeki uygulamaları ve hayatlarımıza etkileri” konusuydu.  

 

İnternetin hayatımıza girmesi, mobil telefonların telefon ötesi bir araç haline gelerek her işi çözer hale gelmesi, perakendedeki bu değişim çağının başlangıcı gibidir.

 

Facebook Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, dijital dünyadaki trendleri değerlendirerek Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp aplikasyonları ile perakende ticaretinin nasıl büyütülerek etki yaratan fırsatlara dönüştürüleceğinin ipuçlarını verdi.  Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş ise, yaptığı sunum ile bu uygulamaların perakendecilerin satışlarını nasıl arttığını örneklerle bizlere sunarak önemli bilgiler verdi:

 

-Günde ortalama olarak 80 kez telefon ekranına elimizin gitmektedir. Telefona uzak sayılan X neslin bir ferdi olarak telefonuma gelen mesajda günde 24 dakikamı telefon uygulamalarına ayırdığım yazıyordu geçenlerde. Mağaza içinde dolaşan müşterilerden her 10 kişiden biri Facebook hesabını açıp ortalama 5 dakika kalmaktadır. Bu bizi mağazadaki müşteriye anlık bildirimlerle satışa dönüşecek fırsatı gösteriyor. Mobilden web sitesini ziyaret edenlerin yüzde 40’ı ilk 3 saniyede siteden ayrılıyorlar.

 

Dünyada Black Friday bizde ise Muhteşem Cuma, Gözü Kara Cuma gibi yaratıcı isimler verilerek kutlanan alışveriş günleri hakkında da çok çarpıcı bilgiler öğrendik. Gaziantep’in tüm iller içinde aynı güne göre 13 kat fazla en fazla trafik sağlayan şehir olduğunu, Koçtaş’ın da mağaza için satışlarının 2,6 kat, online satışlarının ise 60 kat arttığını.

 

Philip Morris sigara firması eskiden bakkallara giderek sipariş aldıklarını şimdilerde ise 60 bin esnafın e-sipariş sistemlerine dahil olduklarını, 110 bin esnafın da dijital platformlarını kullandırdıklarını öğrendik. Satış şirketleri artık yapay zeka ve algoritma mühendisliğini kullanarak yeni bir iş modeline geçmiş durumdadır.      

 

Metro Cach & Carry’den Kubilay Özerkan da, perakendenin evriminin çok katlı mağazacılıktan başlayarak alışveriş merkezleri, indirim mağazaları derken dijital perakendeye evrildiğini söyleyerek perakendenin geldiği durumu özetledi.

 

Türkiye’deki 1.4 milyar TL’lik pizza pazarının yüzde 50’sini tek başına yapan Dominos Pizza kendilerinin artık pizza markası olmaktan öte artık  “Teknoloji Şirketi” olduklarını ifade etti. Çünkü Dominos tıkla gelsin, gel-al, pizza butonu, ye-kazan, sıcak takip gibi uygulamalarla 2013’te yüzde 1 olan dijital kanal satış payını 2018’de yüzde 51 ‘in üzerine çıkardığını öğreniyoruz. Artık gelen pizzacının fotoğrafını, ismini, profilini görecek, nerde olduğunu adım adım takip edebileceğiz. Ortonom araçlarla, dronelarla pizza dağıtımı başladı bile..

 

Vestel Genel Müdürü Ergün Güler de teknoloji şirketinden hizmet üreten bir şirkete dönüşmekte olduklarını söyledi. Elektronik ürünlerini satmaktan kiralama dönemine geçtiklerini, kısa zamanda 15 bin kiralama hizmeti verdikleri müşteriye ulaştıklarını öğrendik. Vestel daha çılgın bir iş yaparak Vesto Cafe’leri kurdu. Elektonik mağazalarının 3 -4 bin trafik sağlarken, yan dükkanda bulunan cafelerin 15-20 bin trafik sağladığını görünce Vesto Cafe  fikrinin çıktığını, sayılarını hızla  arttırarak, trafiği yüksek mağaza- cafe ile yeni bir iş modeli oluşturmak suretiyle mağaza cirolarını 5 kat  mağaza trafiklerini 6 kat arttırdığını öğreniyoruz.

 

Günümüzde Fortune 500’ün ilk 10 şirketinin 9 ‘u teknoloji ve hizmet şirketlerinden oluştuğu yeni ticaret dünyasında, iş modellerimizi değiştirmeden, teknolojik devrimin uzağında, perakendede offline kalarak devam edemeyiz.

 

DijitalPerakende dünyası bu pazarı yeniden şekillendirirken avucumuzdaki telefon bizleri yeni pazarlara ve yeni müşterilere ulaştıracak kadar yakın.