Perakendenin kalbi İstanbul’da atıyor

20 Eylül 2013 Cuma

Yıllar öncesinden bu güne, gerçekten de perakendenin beşiği İstanbul. Öyle değil mi?

Gel gör ki, günü kurtarma telaşında olan sonraki nesiller, ticareti yabancılara teslim edip, yan gelip yatmayı tercih etmiş.

Oysa ecdat her alanda çok çok önde imiş…
Düşünsenize başlı başına Kanunname-i İhtisab-ı Bursa kocaman bir kalite standardı. Ve dünyanın ilk tüketici kanunları olarak yer alır tarihte.
Peki, tarih kaç? 1502-1507…
Ya Kapalıçarşı? Yıl 1461 ve karşınızda 30 bin metrekarelik 70 sokaklı adeta dev bir alışveriş merkezi var…

Neyse; ‘geçmişiyle çok fazla övünenler, toprak altında kalmış patatese benzer’ diye bir Fransız sözü vardır ya, hatırlayıp, konuyu kısadan geçerek, bugünlere doğru gelelim…
Gel zaman git zaman, dünya perakendesi daha bilimsel çalışmalar ile yoluna devam etmiş ve bilgi/birikimlerini de her ülkeye ihraç etmiş. Bu da bir başka gerçek.
Türkiyeli perakende kahramanları da özellikle doksanlı yıllardan sonra Batı dünyasındaki gelişmeleri çok sıkı takip ederek, nitelikli/çağdaş mekanlarda, mal ve hizmet sunumlarını entegre etmesini bildi…

Bravo TAMPF !
Şimdi, inanılmaz bir haftadayız…
Ekonomi Bakanlığı, TOBB ve TİM tarafından desteklenen Asya-Pasifik Konferansı, 33 ülkeden 2 bin katılımcı ile gerçekleşiyor.
Havada uçuşan rakamlar müthiş…
4 milyarlık bir nüfustan söz ediyoruz.
10 trilyon dolarlık pazar hacmi, gözlerimizi faltaşı gibi yapmaya yeter artar…
‘Yeni dünya… Yeni perakende… Yeni tüketici’ ana teması üzerinde gerçekleşmesi hedeflenen konferansta, perakende dünyasında yer alan zincirler ve tedarikçiler doğal olarak yeni işbirlikleri deneyecek.
Hayırlı olsun şimdiden…

Türkiye’nin stratejik konumu gereği, Batı ile Doğu arasındaki köprü niteliği, perakende dünyasından nasıl bir etki çıkaracak hep birlikte göreceğiz.
Bu konuda AMPD çıkışlı yeni federasyon TAMPF gerçekten de çok önemli ve etkin bir organizasyonu ülkemize kazandırdı. Pekin, Tokyo, Seul ve Singapur’dan sonra İstanbul konferansı, dünya perakendesinde dikkate alınan en önemli etkinlikler arasında…
Konferansın anlık paylaşım detayları, en geniş biçimde yine Ekonomi Yayınları içerisinde yer alıyor. Sitemiz www.perakende.org bu dev organizasyonu, uzman arkadaşlarımız ile pazartesi gününden itibaren an ve an sizler için mercek altına alıyor…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri