Perakendenin istihdam sorununa çözüm geliyor

Organize perakendeciler, eleman açıklarını kapatmak için İSMEK’le beraber okul kurdu

Perakendenin istihdam sorununa çözüm geliyor

Perakende sektörünün önde gelen firmalarının üye olduğu Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) ve Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) İSMEK ve İŞKUR ile birlikte sektörün en temel sıkıntılarından biri olan istihdam sorunu için kalıcı bir çözüm geliştiriyor.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, projenin önemini şu sözleriyle ortaya koyuyor:
“Türkiye’nin en önemli konularından biri işsizlik. Organize perakendenin en önemli sorunlarından biri de eleman sıkıntısı. Bu iki sorunun çözümü için dernek olarak istihdam yaratmaya yönelik eğitim projelere odaklanıyoruz. Bu bağlamda ilkokulumuz olan İSMEK Perakende Okulu Mecidiyeköy’deki binasında 31 Ağustos 2015 Pazartesi günü eğitimlere başlıyor.”

GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise sektörün gücünü ön plana koyarak, istihdam açığını çözmek için firmaların ve çalışanlarının birlikte gelişmesi fikrine vurgu yaparak şunları söyledi: “Üyelerimiz 24 bin satış noktasında 245 bin kişiyi istihdam ediyor. Ülkemizin her köşesine ulaşabilmek için mağaza açmaya ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Günde 15 milyon tüketiciye daha kaliteli ve hesaplı ürünleri ulaştırırken, bizi temsil eden çalışanlarımız en büyük kaynağımız. Bu kaynağımızı ne kadar eğitebilirsek başarımız da o derece artacaktır.”

Perakende sektöründe ihtiyaç duyulan elemanların yetiştirilmesi için temel basamak görevini üstlenecek İSMEK Perakende Okulu;  Satış Danışmanı, Satış Görevlisi, Reyon Görevlisi, Depo Görevlisi, Teknoloji Marketi Satış Danışmanı, Market Satış Danışmanı (Et, Balık, Şarküteri, Manav, Pastane) ve Mağaza Elemanı ana başlıklarındaki programlarıyla eğitimlere başlayacak. Eğitim süreleri branşlara göre 72 saat ile 248 saat arasında değişim gösteriyor. İşbaşı Eğitimi staj süreleri ise GPD ve KMD üyesi işyerleri ile İŞKUR tarafından adayla görüşülerek belirleniyor.


Perakende okulu sponsorlarla döşendi
GPD ve KMD’nin birlikte yürüttüğü Eğitim ve İstihdam Çalışma Grubunun çalışmalarıyla şekillenen ve hayata geçen proje, derneklere üye firmaların sponsorlukları ve destekleri ile tamamlandı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi olan İSMEK tarafından İstanbul’un en merkezi noktalarından biri olan Mecidiyeköy’de tahsis edilen okulun tadilatı, iç düzenlenmesi, mobilya ve tüm gereçleri proje sponsorları tarafından karşılandı.

İSMEK Perakende Okulu, projeye ilk anından itibaren destek veren dernek üyeleri arasında sınıf sponsorları olarak CarrefourSA, Chep, Ifco, Migros, Real, Vestel ve Watsons, destekleyici sponsorlar arasında BİM, Bimeks, Koçtaş, Metro, İkea ve TeknoSA var.

 

Kayıtlar online yapılacak
İSMEK Perakende Okulu’nda eğitim alarak perakende sektörünün önde gelen firmalarında iş imkânı yakalamak isteyen katılımcıların 18 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olması gerekiyor. Kayıt olabilmek için adayların, internet ortamındaki ön kayıt işlemi www.ismek.org adresinden tamamlayıp ardından da İSMEK Mecidiyeköy Kurs Merkezi’ne şahsen başvurarak kesin kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.