Perakendenin “İnatçı Baykuş”u A101

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “Baykuş Ödülleri” töreninde, A101 “İnatçı Baykuş” ödülüne layık görüldü

Perakendenin “İnatçı Baykuş”u A101

Araştırma projelerinin değerlendirildiği yarışmada Method Research Company tarafından A101 için gerçekleştirilen proje, “İnatçı Baykuş” dalında “Altın Baykuş” ödülü aldı. Marka bilinirliği, marka algısı, marka sağlığı gibi konularda periyodik ölçümlemelerin etkilerinin incelendiği “İnatçı Baykuş” ödülünde araştırmanın taktiksel ve/veya stratejik kararları şekillendirmede kullanılması ve düzenli ölçümün öneminin/değerinin gösterilmesi kriterleri üzerinde duruldu.

 

Ödül alan proje kapsamında A101’in pazarlama stratejisi gözden geçirilerek, “farklı” ve “güçlü” bir  konumlandırma yapmak, iletişim kanallarının verimliliğini ve müşteri sayısını artırmak amaçlandı. Bu doğrultuda 2011 yılından bu yana düzenli olarak market çıkışlarında ev alışverişlerini yapan kişilerle anket çalışması gerçekleştirildi. Araştırma sayesinde, A101’in kısa dönemde pazarda kalıcı bir konum oluşturması, uzun dönemde pazar lideri olması için uygun stratejileri değişen şartlara göre uygulaması sağlanmıştır.

 

Türkiye’nin 81 ilinde, 885 ilçesinde günde yaklaşık 2,5 milyon kez  marketlerini ziyaret eden müşterilerine ucuz, kaliteli ve yenilikçi hizmetler sunmaya devam eden A101’in, bu araştırma sonuçlarına göre aldığı aksiyonlar sonucu elde ettiği başarı “Baykuş Ödülleri” ile taçlandırıldı.