Perakendenin geleceği EuroCIS’te konuşuldu

25 Şubat 2013 Pazartesi

Avrupa’nın perakende alanında lider teknoloji fuarı EuroCIS, geçtiğimiz hafta Düsseldorf’ta gerçekleştirildi. Medya partnerleri arasında Türkiye’den yalnızca Perakende Bilgi Evi’nin yer aldığı fuarı yerinde izledik

perakendenin-gelecegi-eurociste-konusuldu

Ahmet Oğuz TORAMAN, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / Düsseldorf

Uluslararası telekomünikasyon, enformasyon ve güvenlik teknolojisi ihtisas fuarı EuroCIS, 19 – 21 Şubat günleri arasında Düsseldorf’ta düzenlendi. Fuarda güvenlik sistemleri, araştırma ve geliştirme, sistem çözümleri, danışmanlık, ticaret, e-ticaret, bilişim servisleri, bilgi sistemleri, data transferi, ödeme sistemleri, yazar kasalar, RFID (Radio Frequency Identification), stok yönetimi sistemleri, veritabanı pazarlama ve zaman toplama ekipmanları gibi ürün grupları yer aldı.

Geçtiğimiz yıl 6 bin 405 ziyaretçi, 25 ülkeden 237 katılımcı ve 6 bin 274 metrekare net sergi alanı ile 2012 yılında üçlü bir rekora imza atan EuroCIS, bu yıl yüzde 20 büyüdü.

EuroCIS, perakende alanında kullanılan teknoloji uygulamalarındaki en yeni gelişmelerin ele alındığı sunumlara da sahne oldu. Katılımcı firmalar müşterileriyle birlikte yenilikleri ve güncel eğilimleri sundu ve durum incelemeleri yaptı. İhtisas ziyaretçileri Almanca ve İngilizce olarak iki dilde yapılan sunumları fuarın her üç gününde de ücretsiz olarak izleyebildi.

Migos, EuroCIS’ten ödülle döndü
EuroCIS bir çerçeve programı ile desteklendi. Fuarın ilk günü (19 Şubat) EHI Retail Institute tarafından Reta Europe Ödülleri (Retail Technology Awards Europe) dağıtıldı ve perakende alanındaki en başarılı ve yenilikçi enformasyon teknolojisi uygulaması ödüllendirilmiş oldu.

Ödül töreninde Edeka Grümmi, Edeka Südwest ve Tommy Hillfiger “Best Customer Experience”, Migros, Real ve Rewe “Best Instore Solutions”, Garant-Möbel-Gruppe, Media Saturn ve Shop Direct Group ise “Best Experience Solutions” kategorisinde ödülü paylaştı.

“Benim ofisim” isimli projesiyle “Best Instore Solutions” (En İyi Mağaza İçi Çözümleri) ödülüne değer görülen Migros’un ödülünü Obase Genel Müdürü Dr. Bülent Dal ve Migros Veri Ambarı ve Raporlama Merkezi Müdürü Ali Kadıoğlu aldı.

Ödül törenine dair ayrıntıları şuradan okuyabilirsiniz.
 

“Perakendecilerin işi giderek zorlaşıyor”

EuroCIS’in Co-Operation Partner’ı (işbirliği ortağı) EHI Retail Institute Bilgi Teknolojileri Araştırma sorumlusu Çetin Acar’la fuara ve perakende teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ilişkin bir sohbet gerçekleştirdik. Acar, teknoloji alanındaki gelişmelere ayak uydurmak zorunda olan perakendecilerin işinin giderek zorlaştığına dikkati çekti

EHI Retail Institute hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
EHI Retail Institute (EHI Parakende Enstitüsü), Almanya’nın Köln şehrinde bulunan ve geçmişi 1951 yılında kurulan RGH (Rationalisierungsgemeinschaft des Handels) ve 1957 yılında kurulan ISB- Enstitüsü’ne (Institut für Selbstbedienung) dayananan bir kurum. Her iki kurum 1989 yılında DHI (Deutsches Handelsinstitut) adı altında birleşmiş ve 1993 yılında da EHI Enstistüsü (Euro-Handelsinstitut) adını almış. Dernek statüsünde bulunan kurum perakendeci ve tedarikçi firmalardan oluşuyor. Enstitü olarak uygulamaya yönelik ticari araştırmalar yapıyoruz. Ayrıca danışmanlık, seminer organizasyonu, yayıncılık ve fuarcılık alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Ben, enstitüde bilgi teknolojileri bölümünde çalışıyorum.

EuroCIS de sizin konunuzla, yani bilgi teknolojileriyle ilgili. Dolayısıyla bütün bu oturumları baştan sona siz yürüttünüz, siz yönettiniz, içerikleri siz belirlediniz, değil mi?
Evet, EuroCIS’in içeriklerini biz belirliyoruz. Tabii Messe Dusseldorf’un da hakkını yememek lazım. Lojistik gibi birçok konuda bize yardımcı oluyorlar. Biz özellikle forumları, ödül törenlerini ve benzeri organizasyonları belirliyor ve yönetiyoruz.

Derneğinize üye Alman perakendeciler kimler?
Aklınıza gelen tüm perakendeciler bizim üyemiz. Aldi, Edeka, Metro Group, Tchibo gibi Alman perakendecilerin yanı sıra Tesco, Ikea, Intersport gibi uluslararası perakende markaları da bizim üyelerimiz arasında. Tüm Avrupa ülkelerinden, özellikle Avusturya, İsviçre gibi Almanca konuşulan ülkelerin perakendecilerinden üyemiz mevcut.

Perakendeciler dışında bu sektöre hizmet veren, tedarikçi anlamında üyeleriniz de var mı?
Elbette, IBM, Wincor gibi firmalar da bizim üyemiz. Onlar bizim edindiğimiz bilgilerden, araştırmalardan faydalanıyorlar. Örneğin perakendede IT trendleri ile ilgili bir araştırma yaptık. Bildiğim kadrıyla bu dünyada bir ilk. 85 perakendeciyle tek tek görüştük. Geleceğin teknolojisi hangisi, nereye yatırım yapmak istiyorsunuz, şimdiki yatırımlarınız aşağı yukarı ne kadar gibi sorular sorduk. Araştımamızın sonuçlarına göre, üyelerimiz net satışlarının yüzde 1’lik kısmını IT için ayırıyor.

Enstitü EuroCIS dışında ne gibi organizasyonlara imza atıyor?
Enstitü olarak yalnızca araştırma yapmak ve bunları yayınlamakla yetinmiyoruz. Her bölüm için konferanslarımız da var. Mesela her yıl Kasım ayında Köln’de gerçekleşen, teknoloji formatlı bir konferans söz konusu. Şu anda 400-450 katılımcıyla rekor seviyede. Orada da mümkün olduğunca enternasyonel bir konferans gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Fransa’dan, Amerika’dan, İngiltere’den katılımcılar getiriyoruz. Hep aynı yolda ilerleyemezsiniz. Yeni teknolojiler keşfetmek lazım. Başka ülkeler nasıl yapıyor, onlardan bir şey öğrenebilir miyiz diye bakmak gerek. Örneğin Fransızlar veya İngilizler “self checkout” konusuna bambaşka bakıyor. Bu yüzden Portekiz’den de, başka ülkelerden de insanlarla görüşüyoruz. Neden olmasın, Portekiz’den olduğu gibi Türkiye’den de katılımcılar olabilir ve oradaki bakış açısını bizlere gösterebilir. Türkiye’de mesela “mobile payment” konusunda epey ilerleme var. Gelip Almanya’dakilere nasıl yol katettiklerini anlatabilirler.

EuroCIS’te sizin organize ettiğiniz kaç sunum oldu?
Bu sene 39 tane sunum var. Aslında bu sayıyı artırabiliriz ancak vakit kısıtlı. İnsanlara fuara geldiklerinde bir soluk alıp, önce fuarı dolaşabilmesi içini zaman tanıyoruz. Konular titizlikle seçiliyor, sunucular da perakendeciler için önemli olan konular üzerinde duruyor. Bu nedenle sunumlara katılımcı ilgisi de yoğun oluyor.

9 yıldır enstitüde görev alıyor, dolayısıyla 9 yıldır perakendedeki bilgi teknolojileri uygulamalarına tanıklık ediyorsunuz. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz. Bilgi teknolojileri nerelere gidecek?
Bilgi teknolojilerinin en azından Avrupa ve Almanya’da değeri arttı. Çünkü artık daha çok bilgi edinme şansımız var. Müşteri bir mağazaya girdiğinde bir ürün hakkında mağaza çalışanından daha çok bilgiye sahip olabiliyor. Çıkarıyor akıllı telefonunu, ürünün barkodunu okutuyor ve bütün bilgileri telefonundan görebiliyor. Bu yüzden perakendeci de bu durumu eşitlemek için teknolojiye yatırım yapmak, teknolojiyi daha çok kullanmak zorunda kalıyor. Teknolojisiz hiçbir şey mümkün değil. Bazı ülkelerde işgücü pahalı olduğu için bu sorun teknolojiyle tolere edilmeye çalışılıyor veya mevcut personeli daha verimli kullanmak mümkün oluyor. Bu yönde de gelişmeler var.

Artık mağazacılık bitiyor mu sizce? İnsanlar artık önümüzdeki 10 yılda giyimi, her şeyi online sipariş edecek ve mağazalar yalnızca bir depo mu olacak?
Nasıl olacağını öngörmek zor ama elbette olabilir. “Multi channel”, değişik satış kanallarının birleşmesi önemli bir trend. Bu Türkiye’de de böyle sanırım, mesela Teknosa örneği. Sadece mağazadan değil, online da satış yapabiliyor. Çünkü hayat da hızlanıyor. İnsanlar bir şey gördüğü zaman hemen istiyor. Müşteriye beğendiği ürüne o anda sahip olabilme imkanını vermeniz lazım. Dükkan kapalı olsa da, kişi vitrinde gördüğü ürünü online siparişle elde edebilmeli.

Bu sene EuroCIS’teki katılımı nasıl buluyorsunuz?
İlk günkü katılım, geçen seneye göre yüzde 20 artış gösterdi. Metrekare olarak da geçen senelere göre daha da büyüdük. Perakende teknolojileri anlamında burada her şey bir arada mevcut...
 
Fuarda kaç adet stant bulunuyor?
250’nin üzerinde stant mevcut… Bu firmalar da alanının en iyileri.


Türk firmalar da EuroCIS’i takip ediyor

EuroCIS’i ziyaret edenler arasında elbette birçok Türk firması da bulunuyor. Bu firmalar arasında yer alan Eray Teknoloji’nin Genel Müdürü Yakup Demir ve Obase’in Satış ve Pazarlama Koordinatörü Levent Dal ile fuara ilişkin konuştuk

Sektörün en eski firmalarından biri olan ve Ankara, İstanbul, İzmir bulunan şubelerinin yanı sıra 150 bayisiyle Türkiye’deki yazar kasaların ve yazar kasayla iletişim kuran market programlarının dağıtıcılığını yapan Eray Teknoloji’nin Genel Müdürü Yakup Demir, EuroCIS’in kendisi için son derece verimli geçtiğini belirtti. EuroCIS’in CeBIT gibi çok kapsamlı olmadığı için asıl konuya odaklanarak daha çok insanla konuşma imkanı verdiğini anlatan Demir, “EuroCIS’te bu sektörün haricindeki ziyaretçi sayısı az. Sektör araştırmaları konusunda perakendecilikte çok daha iyi konumda… tek bir holde sektörün tüm cihazlarını görebiliyorsunuz. Bu sene birden çok işi yapan yazılımlar ve hizmetlerin ön planda olduğunu görüyoruz” dedi.

Sektöre ilişkin değerlendirme de yapan Demir, şunları söyledi: “Hizmet olmadan kutu satışı bitiyor. Herkesin bunu görmesi lazım... İşin içine hem yazılımı hem farklılaşmayı hem de hizmeti katmak gerek. Uygun maliyetlerle daha az kara, daha az hizmete iş yapan insan sayısı artıyor. Bu nedenle artık sektörümüzdeki insanların kutu satışından vazgeçip hizmeti ve yazılımı da işin içine katarak müşteriye özel çözümler getirecek sistemler ve çözümler bulması lazım. Ayrıca müşteri profili de değişiyor. Eskiden kutuyu görünce marka olsun, kutu olsun yeter diyen müşteriler artık genç jenerasyonun da işin içine girmesiyle çözüm bekliyor. Müşteriler yazılımda değişiklik talep ettiklerinden ‘müşteri kraldır’ cümlesinin geçerliliği de bitmek üzere. Artık en iyi hizmeti veren ve müşteriyle en iyi diyaloğu kuran firmalar kral. Müşterler de artık ‘isteklerime birebir cevap veren ile ilişkim kral’ demeye başladı.”

“Yerel olmak önemli”
Distribütörü olduğu MicroStrategy’nin EuroCIS’te standıyla yer alması ve Migros’un ürünlerinden biriyle ödüle layık görülmesi dolayısıyla söz konusu fuara bu yıl ilk kez katılan Obase’in Satış ve Pazarlama Koordinatörü Levent Dal, “EuroCIS bizim için önemli bir fuar. MicroStrategy ile sadece Türkiye’ye değil, uluslararası platformda mobil uygulama konusundaki ürünümüzü sergilemek adına burada bulunuyoruz. Stantları dolaşarak, türkiye’ye götürebileceğimiz farklı, katma değeri olan ürünleri araştırıyoruz. Çok farklı bir şeyle karşılaşmadık ancak emekleme döneminde, geliştirilmesi gereken birçok ürün gördük. Bu anlamda bize katkı sağladığını düşünüyor, ileriki zamanlarda bununla ilgili bir adım atacağımıza inanıyorum. Bundan sonra da EuroCIS’e katılmaya devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

Obase olarak mobile konusunda çok hassas olduklarını belirten Dal, şunları dile getirdi: “Türkiye’deki teknoloji kullanım oranı oldukça çok arttı. Tekonolojik altyapı, mobilite çok önemli. Perakendecilik, Metro’nun Türkiye’ye ilk girdiği zamanlarda çok başarılıydı. Ondan sonra bir düşüş yaşadı. İlk zamanlar Metro’da kredi kartı kullanılmıyordu. Şu anda ise kredi kartına taksitli satış yapılıyor. Yerel olmanın farklı bir önemi var. Türkiye, perakende konusunda Avrupa ülkelerinin çok üstünde… Bizim şu anda karşılaştırılacağımız nokta Amerika. Biz de bu anlamda gelişmeleri takip ediyoruz.”Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri