Selfie

Selfie

Danışman
Selfie bölümü perakende.org için sektör profesyonellerinin serbest fikirlerini paylaştığı bir platformdur.

Perakendecinin bütçe rü(kabus)yası: 2019’u atlasak!! Mı??

19 Kasım 2018 Pazartesi

Doğru; 2001 krizini hafif gösteren bir yol ayrımındayız. Büyüklük veya beceri seviyeleri ne olursa olsun, bütün perakendeciler için yol ayrımındayız. 2019 bütçesi için akılların karıştığı, kafaların kaşındığı şu günlerde, kabusları rüyaya dönüştürmek en önemli beceri olabilir. Bunun uzun vadeli getirisi o kadar yüksek ki özel bir bakış gerekiyor. Perakendecinin aşk ve içgüdü yetenekleri olmazsa olmazıdır; buna şimdi yeni bir ek yapmak gerekiyor

Perakendecinin 2019 bütçesi sadece bir yıllık gelir/gider “olsa olsa”larını gösteren Excel tablo değil. Yıllardır sorun dağları inşa edildi, üstüne de gelecek için bilinmezlik bulutları yığıldı. Bütün bu “atıklar” mağaza zincirlerinin, e-ticaretin ve alışveriş merkezlerinin etrafını çevirmiş, kafalarına silah doğrultmuş; hata yapmalarını bekliyorlar. Bir an önce atıklara katılmaları için. Bir “Harikalar Diyarı” masalı şöyle olurdu:

v  Açıklık ve sistem bilincine dayalı ulusal kamu politikaları,

v  Huzur içinde işbirliği toplantıları yapılan komşu ülkeler

v  Durmuş/oturmuş dünya düzeni

Geçelim.

Perakendecileri bugün kuşatmış olan çok çeşitli, çok boyutlu ve karmaşık bir sorunlar demeti var. Adı lazım değil, toplayıcılar sırada bekliyor. Atıklar arasına katılmamak için:

2019’u geçmek, üstüne çıkmak, geleceğe ulaşmak için nereden başlamalıyız? Kalıcı akıl, sistem ve yordam nasıl olmalı?

1) Kalıcı akıl, sistem ve yordam nasıl olmalı?

2) Anayollar ve yanyollar neler?

3) Hangi yolu, niçin, nasıl seçmeliyiz?

4) Ayakkabı? Kayak? Sörf tahtası? Çıplak ayak?

Gelin, bütünü için MR çekelim.

1)      İlk adım: Zihniyet

Bugün atılması gereken ilk, vazgeçilmez ve en önemli adım, ZİHNİYET değişikliğidir.

Ø  Kapıdan girmek için sıra bekleyen,

Ø  Sınırsız cüzdanlı ve sonsuz kredili

Ø  Ne görürse alan

 

Müşteri artık geçmişte kaldı.

Müşteri deneyim yönetimi, geleceğin omurgasıdır: Bunu kurmak için de pazarlama otomasyonu ve dijital yönetim araçları gereklidir.

Güç ne kadarına yetiyorsa, bütün yatırım öncelikle buraya yapılmalıdır.

2)      Sıfır noktası: Zirve olabilir

Varlık kurgusu: Yoga mı desek? Bir an için geçmişi unutup, her şeyi sıfır varsayarak, en baştan başlamak için derin bir nefes alalım. Özel bir uzay aracına binip, göğün üst katmanlarına çıkalım. (Elon Musk olmak gerekmiyor)

Gelecekten bugüne doğru bakıldığında, acaba ne görünür?

Sadece: MATEMATİK.

 

2’nci adımın matematik olduğu açıkça görülebilir. Adını koyalım:

·         Matematik, 5-10 yıl sonrasını görmenin tek yöntemidir.

·         Bu yöntemin teknik adı  “analitik öngörü” dür; basit dille,  bir veri gölü içinde yüzerek hedefi aramaktır.

·         Girişimcinin ve yöneticinin bir numaralı becerisi, doğal olarak, bu rakamların ne söylediğini anlayabilmek, tehditleri ve fırsatları yorumlamak/ölçmek olmalıdır. Gerisi, ilgili görevlilerin işidir.

 

3)      Yola çıkarken

Ufka, dünyaya bakmadan önümüze bakmak, düşmek demektir. Uluslararası pazarları incelemek için ne kadar zaman ayrılırsa o kadar iyi olur:

 

https://www.gartner.com/en  ile başlamak yararlı;

https://www.demandgenreport.com/, https://www.information-management.com/ ,

https://www.cmswire.com/ ve https://www.digitalcommerce360.com/ ile devam etmek zorunlu. Arkası gelir, isteğe bağlıdır.

 

Arkası deyince, yurdum insanının gözüne, kalbine, ayaklarına, cebine ve eline derinlemesine bakmak gerek. Bu derin bakışı şöyle planlamak mümkün: Aile üyelerinden izin isteyin, zevkinize göre bir ormanda veya kumsalda bir kulübeye kapanın ve iyi bir satış noktasından edineceğiniz haftalık ve aylık dergileri (hiç olmazsa 50 tanesini) ciddi ciddi inceleyin. Bilmediğiniz içeriklerin bir listesini yapın. Şaştınız mı? Doğru yola girdiniz.

 

Eve dönüp internette yıkanın ve güvendiğiniz/bildiğiniz tüm veri kaynaklarına dokunun.

v  Göçmenler, turistler ve kaçaklar hariç 81 milyon olarak bilinen nüfusun içinde:

o   Kaç tane gelir kaynağı,

o   Kaç refah katmanı,

o   Kaç gelenek çizgisi,

o   Kaç tüketim eğilimleri buketi,

o   Kaç gündelik yaşam kalıbı,

o   Kaç algı/inanç/tutum demeti

o   Kaç toplumsal bağlantı grup örneği

Var acaba?

 

Bütün bunları çapraz eşleştirme ile kıyaslayıp ( x.x.x.x.x.x.) sınıflandırırsanız, acaba tanımlanan yüzlerce tip yurdum insanı arasında “hedef kitleniz” nasıl tanımlanır?

İş burada bitmiyor. Tanımladığınız hedef kitlede yer alan müşteriler, Kayseri’nin Talas’ında, İzmir’in Bornova’sında veya Trabzon’un Sürmene’sinde tamamen farklı fiziki ortamlarda, birbirine hiç benzemeyen kent kimlikleri ve yapılarında, tanınmayacak derecede farklı tüketim davranışları sergilemekte olabilir.

 

İş asıl burada başlıyor. Girişimci için esas olan yatırımın geri dönüşü ise, bunu sağlamanın esası da yukarıdaki soruların tamamını bir veri gölüne dökmekle başlar. Ondan sonrası ise yetenek, bilgi ve tecrübeye bağlıdır. Yani takımın kalitesine bağlıdır. Ne kadar kaliteli bir takım oluşturursanız, o kadar iyi ve kalıcı bir patron olursunuz. (İsterseniz, yapmayın.)

 

Haydi, gidiyoruz!

Hedef kitlenin doğru tanımlandığını; konum, büyüklük ve taleplerinin doğru belirlendiğini varsayalım. Müşterinin söylediklerini ve markaya dokunduğu her noktayı  “kulağa küpe” yapmaya yemin etmiş bir patronun ve takımın mevcudiyetinin ön koşul olduğu, zaten belli.

Mağaza zincirleri için, iç pazarda 2019 başında 2 anayol görünüyor:

1.       Güncel yatırım maliyetlerine göre en geç 4 yıl içinde yatırım geri dönüşü sağlayacak satış seviyesinde olmayan fiziki mağazaları hemen kapatmak;

2.       Yerel perakendeciler arasından özel olarak seçilecek küçük ve orta boy girişimcilerle veya aynı ürün grubunda daha alt/yakın katmanlarda çalışan zincirler ile iş birliğine gitmek/kader ortaklığı yapmak.

Her durumda ve her koşulda, iki yol için de benimsenmesi gereken “çatı” elemanları, e-ticaret ve pazarlama otomasyonu olacaktır. Bunları yerine getirmemek, yok olmayı kabul etmektir.

Seçilen yolda doğru hamleleri yapan mağaza zincirleri için stratejinin orta ve uzun vadeli dayanak noktası, komşu pazarlara girmek/büyümek için çözümler araştırmak olmalıdır. Yol gösterebilecek başarı öyküleri mevcut.

 

Yanyollar ve direkler

Yanyollar, Türkiye piyasası için tanımlanacak “operasyon bölgeleri” kapsamında, her bölge için özel ayrıntılarda tanımlanmalıdır. TÜİK tarafından tanımlanan “bölge” örnekleri bu çerçeveye sığmamaktadır. Özetle, yukarıda tanımlanan stratejinin her bölge ölçeğinde farklı ayrıntıları ve özel unsurları olabilir.

 

Direkler derseniz: Sanayiye bakın. Kalkınma ajansları ve KOSGEB tarafından sanayi bölgelerinde, özellikle küçük ve orta boy işletmeler için geliştirilen destek programlarını incelemek ve bunları perakende için uygulamak üzere rakiplerle kol kola girmek zorunlu. Temeli: eğitim. Bir kolunda ise takım üyelerini işe ortak etmek var.

 

Kolay gelsin.      Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri