Perakende süreçlerini kolaylaştıran çözümler

İkas kurucusu, CEO Mustafa Namoğlu kullanıcıların tek tık ile bütün ürünlerini internete açabilecek ve satışları arttırabilecek teknolojilerden bahsetti

Perakende süreçlerini kolaylaştıran çözümler

Röportaj: Mert MATARACI 

Kuruluş hikayenizden bahsedebilir misiniz? Hedefleriniz nelerdi? Hangileri gerçekleşti.

 

ikas’ı kurma fikri ilk olarak kendi mağazamızı açarken aklımıza geldi. Kendi mağazamızda kullanabileceğimiz bir ürün ararken Türkiye’de isteklerimizi karşılayan bir mağaza yazılımı bulamadık. Yurt dışından bir program araştırdıktan ve isteklerimizi tam karşılayamayan bu programa aylık 100 dolar ödedikten sonra ikas’ı mutlaka kurmamız gerektiğini anladık. Aylarca sabah akşam ürünümüzü geliştirdik ve bütün tüketicilerin ihtiyaçlarını uygun hale getirmek için çok çabaladık hala da ürünümüzü geliştirmeye devam ediyoruz.

 

Perakendecilerin işlerini kolaylaştıran ikas hangi sektörlere hangi çözümleri sunuyor?

 

Kahveciler, giyim mağazaları, oyuncakçılar, kırtasiyeler, butik ve lifestyle mağazalar… İster tek şubeli ister zincir bir marka olun, ikas aklınıza gelebilecek her sektör için çözüm üretiyor. İşletmeler için mağazalarındaki anlık satışı, kasaya giren çıkanı güncel olarak her an her yerden takip edebilmek çok önemli. ikas ile dışarıda, bir toplantıda veya farklı bir şehirde, ülkede, tablet veya mobil cihazdan, bir kaç dokunuşla mağazadaki hangi ürünün ne kadar satıldığını, ödemenin nasıl yapıldığını, stok durumunu görebiliyoruz. ikas'ın kolay kullanım olanağı sunan ara yüzü, donanım maliyetinin bulunmaması, kurulum ve senelik bakım ücreti olmaması da işletmelerin birçok farklı problemine çözüm oluyor. Mağazaların satış, stok, kasa ve müşteri gibi en önemli bilgileri bulutta depolandığı için her an her yerden takibi mümkün oluyor. ikas’ın öne çıkan bir diğer özelliği ise ekonomik olması. Kurulum, bakım, güncelleme ücreti yok ve sınırsız kullanıcı eklenebiliyor. KOBİ’ler ve self servis gıda noktaları ikas.com üzerinden 14 günlük deneme hesaplarını başlatıp ikas’a abone olmadan önce tamamen ücretsiz bir şekilde deneyebiliyorlar.

 

200 üzerinde mağazada bulunuyorsunuz firmaların sizi tercih etmesinin en büyük sebebi sizce nedir?

 

Öncelikle ikas, kullanım kolaylığıyla öne çıkıyor. İşletmeler arasında teknolojiyi mağazalarında kullanan da var, daha geleneksel yolları tercih eden de. Sade ve basit kullanımı olan ara yüzümüz sayesinde hiçbir eğitime gerek kalmadan herkes kolaylıkla ikas’ı kullanabiliyor. Bunun dışında bulut tabanlı hizmet verdiğimiz için işletmeler istedikleri zaman istedikleri yerden birkaç dokunuşla mağazalarındaki süreçleri takip edebiliyor. Android ve iOS uygulama mağazalarından indirilen uygulama ile tablet ve telefonlardan kasaya giren her kuruş takip edilebiliyor. Tüm veri bulutta olduğundan veri kaybı yaşanmıyor. Sunucuya virüs bulaşması, sunucunun çökmesi, yanması, çalınması gibi riskler ortadan kalkıyor. Perakendeciler cep telefonlarına indirebilecekleri stok kontrol uygulamamız sayesinde sadece cep telefonlarından sattıkları ürünün adını yazarak ya da barkodunu cep telefonlarının kamerasından okutarak fiyat ve stok bilgisini öğrenebiliyor, farklı şubelerdeki stok durumunu kontrol edebiliyor. Bir başka önemli özelliğimiz, sunucu/server maliyetlerinin olmaması. ikas’ta yatırım maliyeti, güncelleme, bakım gibi maliyetler de yok. Güncelleme geldiğinde otomatik olarak yapılıyor ve ücret talep edilmiyor. Tüm fiziksel mağaza POS çözümlerimizi ayda sadece 99 ₺’ye sunuyoruz. Bunun yanı sıra internetten satış yapan perakendecilerin işini kolaylaştıran ve ayda yalnızca 79 ₺'ye sunduğumuz pazaryeri entegrasyonumuz da mevcut.

 

Pazaryeri çözümlerinizin çalışma mantığı ve süreci nasıl ilerliyor?

 

ikas pazaryeri entegrasyonunun altında yatan mantık, birden fazla pazaryerini aktif olarak kullanan satıcıları aynı ürünün ad, açıklama, fiyat vb. detaylarını farklı pazaryerlerine tekrar tekrar girme angaryasından ve satış yaptıktan sonra, her pazaryerinde tek tek stok güncellemesi yapma zahmetinden kurtarmak.

 

ikas pazaryeri entegrasyonunu kullanan bir satıcı tüm stoğunu ikas uygulamasına yüklüyor ve ürünlerini ister tek tek ister topluca tüm pazaryerlerinde listeleyebiliyor. Eğer satıcının stoğu hali hazırda bir pazaryerinde yüklüyse ve ürünleri başka bir pazaryerine daha açmak istiyorsa da yine tüm stoğu bulunduğu pazaryerinden ikas'a aktarabiliyor. Üçüncü bir senaryo da ürün eşleştirme. Diyelim ki satıcı birden fazla pazaryerindeki ürünleri tek bir stokta birleştirmek istiyor. Tüm ürünler pazaryerlerinden ikas'a aktarıldıktan sonra, ikas ürünlerin eşleştirmesini otomatik olarak yapıyor. Stok güncellemesi ise şu şekilde işliyor: Satış hangi pazaryerinde yapılırsa yapılsın, satılan ürün otomatik olarak ikas'tan düşülüyor ve stok güncelleniyor. Bunun iki avantajı var. İlki, satıcının stokları elle güncellemesine gerek kalmaması. İkincisi ise stoğun her zaman isabetli ve güncel olarak kalması. Otomatik stok güncellemesi, stok fazlası veya eksiği gibi tutarsızlıkların ortaya çıkmamasını sağlıyor.  

 

E-ticaret günümüz dünyasında olmazsa olmaz. Bu konu hakkında yatırımlarınız ve çözümleriniz?

 

Şu anda tüm önceliğimiz, e-ticaret ve pazaryeri entegrasyonlarımızı ileriye taşımak. Tüm yatırımlarımızı da bu hedef doğrultusunda daha fazla yönetim özelliğini kullanıcılarımıza sunabilmek için yapıyoruz. Satıcılar, ikas pazaryeri entegrasyonu ile zaten hali hazırda pazaryerlerindeki stok ve satışlarını yönetebiliyor. Pazaryeri entegrasyonundan sonraki adımımız, OpenCart, WooCommerce, Magento ve Shopify gibi e-ticaret sistemlerini de ikas'a entegre etmek ve satış için pazaryeri mağazalarının yanında kendi e-ticaret sitelerini kullanan satıcılara tüm bu platformlarda ortak stok ve satış yönetimi sağlayabilmek. 

 

Geçtiğimiz günlerde paraşüt firması ile işbirliği yaptınız ortak çözümleriniz neler olacak?

 

Şu anda Paraşüt ikas entegrasyonu, her iki platformun ayrı ayrı sunduğu özelliklerin dışında satıcılara ortak özellikler sunuyor. Satıcılar, ikas üzerinden yapılan tüm satışların gün sonu satış raporlarına Paraşüt üzerinden ulaşabiliyor, ikas üzerindeki perakende stoklarını ve Paraşüt üzerindeki toptan stoklarını senkronize ederek her iki tarafın satışlarını da tek stok üzerinden yapabiliyor ve Paraşüt üzerindeki alış faturalarını ikas üzerinden onaylayarak tek tuşla stok güncellemesi yapabiliyor. Yakın zamanda ikas ve Paraşüt entegrasyonuna daha fazla özellik eklenmesi için çalışmayı sürdürüyoruz.

 

2019 değerlendirmeniz? 2020 beklentileriniz ve 2020 yılı yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Yılın ilk yarısı KOBİ'ler için oldukça durgun geçti. Fakat Haziran ayının ortasından itibaren gelen iyi haberler piyasaları biraz hareketlendirdi ve ikinci yarının daha iyi geçmesini sağladı. Biz de ikas olarak ikinci yarıda büyümemizi daha da hızlandırdık. 2020 senesindeki hedefimiz, ikas’ı bir fiziksel mağaza yönetim aracından omnichannel perakende çözümüne dönüştürmek. Üzerinde çalıştığımız yeni özelliklerimiz ve entegrasyonlarımız sayesinde perakendeciler tüm stoklarını ortak bir şekilde pazaryerlerine veya e-ticaret sitelerine açarak tek uygulama üzerinden tüm satış ve envanter yönetimlerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca hayata geçirmeyi planladığımız yeniliklerle işletmelerin tüm ürünlerini tek tuşla internete açarak satışlarını artırmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

 

Dediğimiz gibi, ister fiziksel mağazada olsun ister internet üzerinde, amacımız perakendecilerin işini kolaylaştırmak. Hem fiziksel mağaza POS sistemimiz hem de pazaryeri ve e-ticaret entegrasyonlarımızı bu doğrultuda geliştirmeye, tüm çözümlerimize güncellemeler yapmaya devam ediyoruz.