Ramazan Başan

Ramazan Başan

Yazar - Danışman
Ramazan Başan, 1970 Bursa doğumlu, Uludağ Üniversitesi İşletme lisans mezunu. 25 yıldan bu yana perakende, gıda ve gastronomi alanında çalışmıştır. Gastronomi Turizmi Derneği Yönetim Kurulu üyesi. Sektördeki birçok işletmeye danışmanlık vermektedir.

Perakende sektörünün gastronomi ile imtihanı

10 Eylül 2018 Pazartesi

Perakende sektörü son yıllarda artan rekabet ve azalan karlılık nedeniyle kendisine yeni çıkış yolları aramaktadır. Türkiye’de sayıları 20 bine ulaşmış discount marketlerle yerel zincirlerin başı belada zaten. Discount marketler aynı zamanda çok doğru işler yaparak pazardaki ulusal zincirleri de zorluyor. Ulusal market zincirleri ise bir yandan küçülerek metre kare maliyetlerini azaltmaya çalışıyorlar diğer yandan karlı departmanlarını büyütmeye çalışarak yeni iş modelleri geliştirmeye çalışıyorlar.

Amerika’da yerinde inceleme fırsatını bulduğum market + restoran konsepti ile başarılı olan ve Amazon’un 12 milyar dolarını cebine indiren Whole Foods örneği önümüzde duruyorken, CarrefourSA bundan etkilenmiş olacak ki, yeni restoran konsepti "Lezzet Arası" restoranlarının 7’ncisini Forum İstanbul şubesinde hizmete açtı. CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, 7 restoran için 10 milyon lira yatırım yaptıklarını söyledi. Başında da gastronomi sektöründe çok başarılı işler yapmış, Feriye Restoranları’nın kurucusu, sektörün deneyimli ismi Vedat Başaran var. Perakende zincirlerinde bu konunun düzgün bir iş modeli olacağını, zincirlerin böylelikle müşteri memnuniyeti sağlarken, diğer taraftan özel markalarını müşterilerine deneyimleme imkânlarını sunarak, karlılıklarını arttırdıklarını, atık oranlarını düşürdüklerini, maliyetlerini azalttıklarını düşünüyorum.


CarrefourSA müşterileri, gastronomi uzmanlarının reçeteleriyle hazırlanan Anadolu’nun bu lezzetli yemeklerini ister markette yiyebiliyor, ister take away ile evlerine de götürebiliyorlar.  Bu doğru iş çözümü nedeniyle CarrefourSA yetkililerini tebrik ediyorum.


Perakende sektörünün gastronomi ve Hotel – Restoran – Cafe (HORECA) sektörüne yönelik bu yakın işbirliği ve adımlarının bir diğer örneğini FİLE Marketleri’nin unlu mamullere ayırdığı alanlarda görüyoruz. FİLE Marketleri mağazalarına koydukları hızlı pişirmeye yarayan profesyonel fırınlarda börek, poğaça gibi al-git ürünleri müşterilerine anında pişirerek sıcak sıcak sunuyor. FİLE “taze atıştırmalık pazarı”nı keşfetmiş, karlı olan unlu mamuller kategorisini büyütme kararı almış.


Benzer diğer bir uygulamayı ise Migros mağazalarında kendi köfte markalarını dışarıya koydukları şık ızgara kiosklarında “ekmek arası köfte” satışlarında görüyoruz. Migros, müşterilerine ekonomik bir çözüm sunarak, hem onların öğlen ve akşam yemeklerine harcadığı cüzdan payına ortak oluyor hem de et ürünlerini  müşterilerine deneyimleme imkanı sunarak et departman cirolarını arttırıyor. Önemli bir konu da, bu uygulamayı hamburger ile yapma kolaycılığına kaçmadan, Türk gastronomi lezzetleri arasında yer alan ekmek arası köfte ile yapıyor olması ayrı bir anlam taşıyor bizler için. Bu hassasiyetlerinden dolayı da Anadolu Grubu’na ayrıca teşekkür etmek isterim.


Azerbaycan ulusal market zincirlerinden birinin davetiyle gittiğim Bakü’de gördüğüm bunlardan farklı değildi. Market içinde tüm Kafkasların ortak ulusal yemeklerinden biri olan mantı ve gözleme tezgâhlarını gördüm. Bu tezgâhlarda müşterilerine anında bu yemekleri sıcak sıcak sunmaktalar. 


Hatay ve Adana’ya gidenler bilir. Kasap ile fırın komşudur birçok yerde. Kasaptan alınan et ile yaptırılan tepsi kebabı, yan taraftaki fırına verilerek pişirilir, kasabın önündeki masada afiyetle yenir. Bakalım bu güzel esnaf uygulamasını hangi Ulusal veya yerel market zincirinde göreceğiz? Bunu proje ödevi olarak veriyorum.


Son olarak Bursa’nın Özhan Marketler Zinciri patronu İbrahim Özhan’ın vizyonu ile hayat bulan EATTOAPP uygulamasına da değinmek istiyorum. Telefonlara indirilen bu uygulama ile ünlü şeflere ait yemek tarifleri ile evde hanımların bugün ne pişirsem derdine son veriyor. Uygulama, video ve tariflerle yol gösterirken, müşteriler uygulama ile tariflerdeki ürünleri sipariş verip kapılarına kadar getirtebiliyorlar.


Perakende Sektörü’nün Gastronomi ile olan işbirliğinin güzel bir örneği olan bu projenin başarılı olacağını düşünüyor, tariflerinde Anadolu Lezzetleri’ne yer verdikleri için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri