Selfie

Selfie

Danışman
Selfie bölümü perakende.org için sektör profesyonellerinin serbest fikirlerini paylaştığı bir platformdur.

Perakende sektöründe yeni bir federasyon kursak mı?

02 Ağustos 2018 Perşembe

BMD’nin TAMPF’dan kopması, çok önemli bir gelişme ve gösterge. İşte burada biraz durup, geriye doğru bir iki adım atmalıyız. Kolumuzu hafifçe yukarı kaldırarak, kendimize bakmak ve “gülümse” demek için doğru bir zaman

Perakende aşkının özüne indiğimizde, müşteriyi mutlu etme içgüdümüz her şeyin önüne geçer. Temelde iyidir bu, yapımızda vardır ve engellenemez. İşte bütün sorun da burada başlıyor; o aşkı etkileyen “dış” sorunları tanımlayamadığımız, ölçmek ve çözmek için doğru adımları atmadığımız sürece, sanki “hayat tekerrürden ibaret” mi oluyor?

 

Önce Alışveriş Merkezleri Derneği kuruldu

Galleria Ataköy, Capitol ve Akmerkez’in başarısının sağladığı fırsat penceresi ve gelecek öngörüleri, AMD-Alışveriş Merkezleri Derneği’nin kuruluşunu ve resmi olarak International Council of Shopping Centers Türkiye ayağı olmasını getirdi -yıl, 1994. Kurucular, alışveriş merkezleri ve bölümlü mağazalar idi. Alışveriş merkezi sayısı ve mağaza alanında 1995 sonrası yaşanan hızlı büyüme en çok butik hazır giyim markalarını etkiledi ve bir süre sonra AMD’nin yapısı ve ilkeleri değişerek, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği)’ye dönüştü. Bu dönüşüm hayatın gerçeklerini engellemedi; 2001 krizinde yaşanan sarsıntılar, butik hazır giyim markalarının BMD-Birleşmiş Markalar Derneği’ni kurması ve AMPD’den ayrılması ile sonuçlandı.

 

Hayat “tekerrür”den mi ibaret?

1908-1919 döneminin sanki tekrarı gibi görünen ve 2009 yılından itibaren Türkiye’de yaşanmakta olan senaryo üzerine çok şey konuşulabilir. Tutunulan dala bağlı olarak bakış açıları, analiz sonuçları ve çözüm hedefleri her perakendeciye göre değişebilir. Değişemeyecek bir şeyi, BMD’nin TAMPF’dan ayrılması söylüyor. Perakende sektöründe kriz, 2001 boyutlarının çok üstünde “yüksek yüksek tepelere” tırmanıyor. Buna çözüm bulamaz ve birlikte uygulayamazsak, son 20 yılda yarattığımız olağanüstü girişimcilik ve marka geliştirme başarıları, benzersiz yetenekte girişimcilerin ve yöneticilerin, “hayatları perakende” olan yüzbinlerce çalışanın gelecek umutları çöpe atılabilir.

 

Nerede kalmıştık?

İşte akıl oyunu:

BİRİNCİ SORU

İran, savaş sonrası Suriye, aklı başına gelmiş bir Irak başta olmak üzere, önümüzdeki 10 yıl içinde bütün komşu perakende pazarlarının lider markaları “bizden” olsun mu, olmasın mı?

İKİNCİ SORU

                     Türkiye’ de

                         (a) gelir dağılımı,

                         (b) kayıtdışı ekonomi

                         (c) dengesiz ve tutarsız coğrafi gelişme (ekonominin, nüfusun ve altyapıyatırımın ülke coğrafyasında gelişigüzel/plansız serpiştirilmesi) perakendecinin sorunu mudur, yoksa değil midir?

ÜÇÜNCÜ SORU

                       Gerçekten büyümek, dünya markaları yaratmak, 10 yıl sonra dünyada ilk 10 perakende sektörü arasında olmak istiyorsak, atmamız gereken ilk adım, insan yetiştirmek değil midir?

 

Evet, burada birlikteyiz?

Üç soruya da doğru cevapları vermek ve gerekeni yapmak istiyor muyuz?

Perakende meslek kuruluşlarının hangi meslek tahtasına ve hangi siyaset yapbozuna takıldığına bakmadan, hemen bir araya gelerek üzerinde birleşmeleri gereken ilk federasyon, “eğitim” olmalıdır. Önümüzdeki 10 yılda ihtiyacımız olacağı kesinlikle bilinen insan kaynağını yetiştirmek üzere, hiç olmazsa 6 ilde, seçilmiş özel üniversitelerle ortak çalışma yapılmalıdır.

Dernek ve federasyon yapılanması mı dediniz? Ondan kolay bir şey olmaz; eğer doğru insan kaynağına sahip isek. Zaten pek uzağa gitmeye, tekerleği yeniden keşfetmeye de gerek yok. Önümüzde, yaşanmış, olgunlaşmış, yeterince örnek ülke var. Bu altyapıyı hazırlarsak, doğru mevzuatı ve uyguma planlarını yapacak insanımız da olur. Sonrası, sadece zaman ile yarıştır.

 

Özet

Bütün bunları, yaşamış olanlardan öğrenmek mümkün. Doğu ve Güneydoğu Asya, Batı Avrupa, ve Kuzey Amerika’da bu günlerde yaşananlar, elle tutulur şekilde somut ve görünür örneklerdir.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri