Perakende sektöründe dezenfektan kullanımında talep patlaması oldu

Perakende sektöründe dezenfektan kullanımında talep patlaması oldu

Dezenfeksiyonda yüzde 385’lik artış yaşandı.

Yaşanan pandemi süreci dezenfeksiyon ve iklimlendirme-havalandırma sistem bakımlarına olan talebi yükseltti.

Perakende markalarına teknik destek hizmeti veren Servis365 pandemide geride kalan 6 ay ile geçen yılın aynı dönemini kıyasladı.

Verilere göre mahal dezenfeksiyonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 385 oranında artış gerçekleşti.

Perakende sektöründe ve büyük perakende mağazalarında teknik bakım ve tesis yönetimi hizmeti veren Servis365 pandemi döneminde veri derlemesi yaptı.

Verilere göre pandemi dönemi kapsamında AVM’lerin açılışıyla birlikte dezenfeksiyon hizmeti kullanımında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 385 oranında artış gerçekleşti. Bununla birlikte bu dezenfeksiyon sürecinde kullanılan bakım kimyasalları sarfiyatı yaklaşık 5 kat artış gösterdi. 

Kapalı alanlar için en önemli konu olan iklimlendirme sistemi de perakende sektörünün odağında yer aldı. Hem çalışanların hem de müşterilerin sağlığını korumak adına yapılan bu bakımlara ilgi artışına sebep oldu. Mağazalardaki klima cihazlarında normalde yıl genelinde uygulanan bakım uygulama sıklığı ortalaması yılda 3,4 sefer iken yeni dönemde bu oran 5,4 sefer oldu.

Değiştirilen klima filtresi geçen yılın aynı dönemine göre 3.2 kadar artış gösterdi ve iklimlendirme-havalandırma sistemlerindeki aksiyon sayısı yüzde 136 arttı.

Servis365 Genel Müdür Yardımcısı Erdem Deniz bu süreci şöyle değerlendirdi: “Servis365 olarak ‘çözüm ortağı’ olma misyonumuzu pandemi döneminde de sürdürerek, özellikle perakende sektöründe ve ofislerde talebe yönelik kaliteli hizmet üretmeye devam ettik. Bize ulaşan talepler ve uygulamalarımızdan derlediğimiz verilerle de teyit ettiğimiz üzere, perakendeciler ve işverenler hem çalışanlarının hem de müşterilerinin sağlığını korumak için bu süreçte azami özen gösterdiler. Pandemide ilk kısıtlamaların kalkmasından itibaren mahal dezenfeksiyonu, iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinde detaylı bakım ve dezenfeksiyon uygulamalarına talep artarak devam etti. Esasen yalnızca Covid-19 virüsü değil, bakteri veya virüs kaynaklı pek çok başka hastalık da havalandırma ve iklimlendirme sistemleri kanalıyla yayılarak insan sağlığı için risk oluşturuyor. Pandemi dolayısıyla artan ilginin uzun vadede bilince dönüşeceğini ve talep artışının önemli bir miktarda korunacağını öngörüyoruz.”

10 yılı aşkın süredir perakende sektöründe “Zincir Tesis Yönetimi” alanında hizmet veren Servis365’in üstün hizmet kalitesi anlayışını dezenfeksiyon hizmetini de iş ağına katarak Türkiye’de hem perakende mağazalarına hem de ofislere hizmet sunmaya devam ediyor.

www.servis365.com.tr