Perakende sektörü teknolojiyle yön alacak!

Perakende sektörünün üst düzey yöneticileri, 3 Ekim’de düzenlenecek 4. Perakende Teknolojileri Konferansı öncesinde perakende sektöründe gelecek senaryoları hakkında bilgi verdi. Sanal gerçeklik, bulut teknolojileri ve yapay zekâ gibi yenilikçi teknolojilerle perakende mağazacılığı yakın dönemde tamamen şekil değiştirecek

Perakende sektörü teknolojiyle yön alacak!

Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) tarafından dördüncüsü düzenlenecek “Perakende Teknolojileri Konferansı” öncesinde perakende sektörüne yön veren profesyoneller bir araya geldi. KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, KMD Yönetim Kurulu Üyeleri  katıldı.

 

Toplantıda, perakende sektörü teknolojilerindeki büyük dönüşümün yanı sıra gelecek senaryolarını masaya yatırıldı. Ayrıca  perakendecilerin dijitalleşme ve teknolojideki son trendler gibi konuların yanı sıra daha fazla detaya odaklanması gerektiğine değinildi.

 

KMD’nin gündemini sektörün ve üyelerinin şekillendirdiğini belirten KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım: “Mobilyadan kozmetiğe, elektronikten kırtasiyeye kadar modern perakendenin pek çok kategorisinden üyeyi barındırıyoruz. Bu çeşitliliğin ortak noktasında ise yoğun teknoloji kullanımı ve tüm yenilikleri yakından takip etme zorunluluğumuz yer alıyor. KMD olarak bu noktadan hareketle perakende teknolojilerindeki gelişmeleri üyelerimizle buluşturmayı amaç edindik ve bu yıl Perakende Teknolojileri Konferansı’nın dördüncüsünü organize ediyoruz.” dedi.

 

Konferansın içeriğine de değinen Gökyıldırım: “Konferansımızda, perakendecilerle teknoloji girşimcilerimizi buluşturacağımız toplantılarımız, birbirinden yararlı teknoloji çözümlerini sahnede izleyeceğimiz Çözüm Oturumları, uzmanlarından trend ve gelişmeleri dinleyeceğimiz oturumlar ve e-ticareti tartışacağımız bir duayen panelimiz de olacak” diyerek tüm sektörü konferansa davet etti.

Günümüzde her şeyin dijitalleştiği, yoğun bir veri alışverişinin olduğu ve büyük veri  kavramıyla her geçen gün daha da iç içe girdiğimiz ortamda, bu kadar çok verinin güvenliğini sağlamanın ve tehditlere karşı önlemleri almanın büyük önem taşıdığını ifade eden Gökyıldırım, konferansta bu amaçla siber güvenlik konusunun da işleneceğini söyledi.

 

Teknoloji yüksek maliyetlerin de çözümü olacak

Toplantıda söz alan KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu, döviz kurlarındaki belirsizlik, işveren yükleri, ithalat vergileri gibi nedenlerle yükselen maliyetler karşısında perakendecilerin yoğun bir şekilde verimlilik arayışına girdiğini belirterek, teknoloji yatırımlarının bu çerçevede büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Özpamukçu; yerel teknoloji firmaları tarafından geliştirilen çözümlerin perakendecinin ihtiyaçlarına uyum ve maliyet açısından öne çıktığını ifade etti.

KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Gigin ise perakendenin dönüşümünde müşteri taleplerinin ve teknolojinin belirleyici olduğuna değinerek, her kanaldan verilen hizmetin aynı kalitede olmasının öneminin altını çizdi. Özellikle elektronik ticarete perakendecilerin daha çok yatırım yapması gerektiğini belirten Gigin, global elektronik ticaret perakendecilerinin Türkiye operasyonlarına başlamasının rekabeti oldukça etkileyeceğini ve yerel oyuncuların gerekli tedbirleri almazlarsa zorlanabileceklerini beklediğini söyledi.

 

Sektör uzmanları girişimcilerle buluşacak

Gıda ve hazır giyim kategorileri dışındaki tüm organize parekende sektörünün temsilcisi konumunda olan ve üyeleriyle 70 milyar TL’lik cironun yanı sıra 5 bini aşkın satış noktasında 135 bin kişiye istihdam yaratan KMD’nin dördüncü kez düzenlediği Perakende Teknolojileri Konferansı’nda açılış konuşmasını  Türkiye’nin en önemli mesleki sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik yapacak. Diğer öne çıkanlar ise şu şekilde sıralanıyor:

-       Meet&Tech: Açılış konuşmaları öncesinde yaklaşık teknolojiyle ilgilenen 60 girişimci, KMD Yönetimi Kurulu üyeleriyle birebir tanışma fırsatı bulacak.

-       PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri: Kazanan isimlerin konferans sırasında açıklanacağı PE-TEK ile Türkiye’de perakende sektörü için geliştirilen en yenilikçi projeleri ödüllendirilecek ve uluslararası arenaya da tanıtılma imkanı verilecek.

-       Çözüm Oturumları:  Perakende sektörünün dijital yolculuğu, bu yönde geliştirilen çözümlerin yanı sıra gelecek çözümlerinin de anlatılacağı 3 ayrı çözüm oturumda perakendeye özel 10 ayrı teknoloji çözümü anlatılacak.

-       Manu Sharma: Dünyanın en büyük denetim ve danışmanlık şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Grant Thornton’da görev alan Sharma, “Siber Güvenlik Gerçek Bir Tehdit Mi” başlıklı konuşmasıyla dünyanın güvenlik teknolojilerinde neler olduğu, neler olacağı, neler yapılacağı konusunda ufuk açıcı konuşmasıyla ziyaretçilerin odak noktalarından biri olacak.

-       E-ticaretten nasıl para kazanılır?: Perakendenin duayenleri, e-ticaretten nasıl para kazanılacağının cevaplarını ararken, nasıl başardıklarını veya neden başaramadıklarını anlatacaklar.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nda ayrıca Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, Türkiye Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Murat Şahin, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu ve Rasyotek İnsan Kaynakları Bilişim İş Geliştirme ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Müjde Şener Korkut gibi isimler, perakende sektörünün günümüz teknoloji trendlerini anlatırken geleceğin şifrelerini de çözecekler.