Perakende birleşmeler

22 Nisan 2013 Pazartesi

Sektörde satın alma ve/veya birleşmeler devam ediyor. Perakende yasası çıkmazdan önce, sektörün aktörleri yerini sağlamlaştırıyor

Önceki hafta yazdığım yazıyı yinelemek zorunda kalacağım ne yazık ki. Ama bu konuda ve pek çok özel haber/yorumlarda Perakende.org okurları şanslı gerçekten... Nitekim sektörün içerisinden çok net bilgileri, objektif göz ile öğreniyorlar.

Ne yazmıştık önceki hafta?
Konu başlığımız ‘Müşteriye rakip olmak’ içerikliydi.
Ardından bakınız neler yazmışım:
Çok da çirkin kaçmıyor artık. Zira kanıksandı…
Eskiden, çok dikkat edilen bir konuydu:
Mal ve hizmet sattığın müşterine, aynı ürünle rakip olacak satış noktası açmak, yürek isterdi. Dahası, etik dışı kabul edilirdi.

Sıkışan/daralan piyasalarda üreticiler de perakendenin pek çok noktasında, açılım deniyor.
Yeni iş süreçlerini, makro planları içerisinde yürütürken, hiç çekinmeden, mal ve hizmet sunduğu müşterisi ile aynı iş kolunu yaparak, rekabet edebiliyor.
Risk var mı?
Elbette…
Ama masada ‘gördüm’ demek bu olsa gerek

Son örnek
Yıldız Holding hareket planlarıyla ilgili…
Daha önce Şok Marketler Zinciri ile perakende dünyasında yerini alan grup, yabancı zincirlere karşı ayakta kalabilmek, ürünlerini daha geniş bir ağ içerisinde ilk elden tüketiciyle buluşturabilmek için, yeni görüşmeler yapıyor.

İlginin DiaSA üzerinde olduğu da kulaktan kulağa yayılmış durumda.
Sektörde ilk anda pek çok kızgınlıklar yaşansa da; zaman, fayda/fiyat ilişkisi ve farklı etmenler nedeniyle, unutkanlıklar/hoş görmeler elbette oluyor, olacak.
… derken, hafta sonunda medyanın tamamında konu ile ilgili açıklamalar yer aldı ve bu fısıltıların gerçek olduğu da ortaya çıktı.

Daha başka görüşmeler de var da, henüz fısıltının söylenecek aşaması değil. Zira bu görüşmelere zarar vermemek adına, sessiz kalmak, dostluğumuzun gereği...
Ama biliniz ki, en önce yine sizler öğreneceksiniz, birleşmeleri, satın almaları, sektörün yeni oyuncularının hareket planlarını…

İlk görüşler
Kimi, hayret edip ‘bu nasıl anlayış’ diyerek kırgınlığını anlatıyor…
Kimi, normal karşılarken ‘elin yabancısı gelince bir şey demiyoruz da, bizden biri ortaya çıkınca mı ayıp diyeceğiz’ minvalinde. Ama yine de hayret ediyor.
Kimileri de, bir anlık kızgınlık ile ‘boykot etmek lazım’ dese de, sunulan mal ve hizmetler bütünü karşısında, verimli olmayı esas kabul edip, çark ediyor.
Süreç doğru işlerse; Rekabet Kurulu durumu elbette inceleyecek.

Şimdi ben bu konuyu böyle gündeme taşıdıktan sonra, çok doğal biçimde sormuşum:
Ancak henüz perakende örgütlenmeleri, konu ile ilgili görüşlerini de açıklamadı.
Başka dertleriyle boğuşmaya devam…

Ve hissettiğimiz o ki; ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum’ çizgisinde devam kararı almış durumdalar.
Bekleyip, göreceğiz…
Bekleyen derviş; muradına erer/miş sözü değişmiş sanki bu çağda. Muradınıza ermeden, vede etmemeniz dileğiyle…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri